8p

Első látásra egymással ellentétes jelzéseket adott a héten a magyar gazdaság két fontos makrogazdasági statisztikája. Egyrészről az ipari termelés júniusban visszaesett, májushoz képest 2,2 százalékkal, amivel az első félévben összességében 0,4 százalékos csökkenés valósult meg. A kérdés ezek után sokakban merül fel, hogy hova lett a nagy felfutás, amely a Mercedes-gyártól volt várható?

Nos, a helyzet az, hogy benne van a számokban, az új kapacitás nélkül komolyabb visszaesést mutatna az ipar. Ezt erősítik a külkereskedelmi adatok is, melyek szerint a kivitel 5,6 százalékkal emelkedett júniusban, a félév egészében pedig 0,2 százalékkal növekedett, olvasható a Raiffeisen heti hírlevelében.

Egész egyszerűen a gyenge növekedési számok ellenére még mindig az exportfókuszú feldolgozóipar az egyike a legjobb állapotban lévő ágazatoknak az idei évben is. Éppen ezért gondolják azt a Raiffeisen elemzői, hogy a jövő héten megjelenő GDP-statisztika romló képet fog mutatni az első negyedévhez képest. Legutóbb az éves adat 0,7 százalékos visszaesést mutatott, a bank számításai szerint a második negyedévben ez 1,2-ra fog módosulni. A recesszió az egész gazdaságot érinti, nehéz olyan szektort találni, ahol növekedés mutatkozna. 

A hét másik érdekes adata az infláció lesz. E téren enyhe javulásra számítanak a Raiffeisennél, 5,5 százalékra. Továbbra is az mondható el, hogy hazánkban nagyon magas az árak emelkedési üteme, és a kilátások sem kedvezőek. Igaz, ez túlnyomórészt a kormányzati intézkedéseknek köszönhető, a gazdaságból érkező árnyomás kifejezetten alacsony. Talán éppen ezért is szaporodtak azon vélemények a monetáris tanácsban, hogy a gazdasági folyamatok lehetővé tesznek egy 25 bázispontos csökkentést. Ezzel kapcsolatosan meg is indult egy egyértelmű a spekuláció a piacon.

A forint egy éves csúcsot ért el a héten, itt azonban megtorpant. Ezzel párhuzamosan az országkockázati felárunk is sokat csökkent. A Raiffeisen szerint ezeket a folyamatokat érdemes relativizálni, hiszen a régió együtt mozog, sőt, a hazai faktorok inkább alulteljesítővé teszik a magyar eszközöket. A külföldi környezet továbbra is hullámzó lesz az év hátralévő részében, ezért magas annak a kockázata, hogy a most kedvező folyamatok visszaforduljanak, és újra jelentősen gyengüljön az árfolyam.

Nyugalom van Európában, pihennek a politikusok

A mögöttünk lévő hét meglehetősen csendes volt. Elapadtak az eurózóna válságával kapcsolatos hírek, amint a vezetők elmentek szabadságra. A piacok kis mértékű emelkedést is tudtak regisztrálni a hírhiányban. Talán több időt kellene a politikusoknak máskor is a rekreációra fordítaniuk...

Egy-két mondatra érdemes elidőzni a fizetési mérleg adatokon, amik az elmúlt hónapokban meglepően kedvezőek voltak. Ez lényegében azt is üzeni, hogy az eurózóna válsága nem hasonlítható bármilyen más válsághoz, és határozottan nem egy valutaválság. Van tőkemenekülés, erről árulkodik az SNB mérlege is: a svájci jegybank ugyan csökkenő mértékben, de három hónapja folyamatosan gigantikus mértékben interveniál az EUR/CHF árfolyamon, hogy ellentételezze a beáramló tőkét. De az eurózónában lezajló tőkemenekülés nagyrészt a zónán belül jellemző, másrészről pedig van beáramló tőke is a zónába kívülről, és mindezek eredője nettó pozitív egyenleget eredményez.

A jövő héten kissé újra felerősödhetnek a félelmek Görögországgal kapcsolatosan, augusztus 20-ára ugyanis jelentősebb kifizetés csoportosul a görög állam részéről, amit egyelőre még nem tisztázott, hogyan teljesítenek. A rövid lejáratú papírok piaca aránylag jól működik most Görögországban, így elképzelhető, hogy annak a reményében, hogy szeptemberben úgy is megegyeznek a nemzetközi intézményekkel, éven belüli lejárattal próbálnak majd áthidaló pénzt szerezni. A gond csak az, hogy a piac már bizonytalan abban, vajon elegendő-e, ha szeptemberben megállapodnak. A Standard & Poor's a héten ezzel is magyarázta, hogy negatív kilátásokat adott az amúgy is mélyen spekulatív görög adós-besorolásnak.

Az előttünk lévő hetet makrogazdasági oldalon a második negyedéves GDP-adat fogja leginkább befolyásolni. Ezek nagy valószínűséggel kedvezőtlen képet fognak mutatni, talán csak egy-két tagország kerülte el a visszaesést, a déli országok és a zóna egésze kétségtelenül nem.

Alig van shortos a Wall Streeten

A kevés gazdasági adat és a vegyes vállalati eredmények ellenére, március óta nem látott mértékben, immár ötödik hete sikerül egyre magasabban zárnia az S&P 500-as indexnek. Így az éves csúcsoktól (1421) csak 1,75%-ra van a mutató, de rossz előjel, hogy a forgalom az elmúlt 3 hétben folyamatosan csökkent. Ha nem sikerült az indexnek az 1400-as szint fölött zárni, akkor fordulós gyertya alakzatot rajzol. Ez egybevág az 1400-nál lévő jelentősebb ellenállással. E felett megközelítőleg 5 pontonként találhatóak ellenállások, míg támaszt először az 1390 nyújt. Az augusztus tipikusan a legrosszabb hónap (1987 óta), de választási években a 4. legjobb (1952 óta). A részvénypiaci emelkedés mellett szól, hogy a 10 éves államkötvény hozama elkezdett emelkedni (ára csökkenni), ami egyre több befektetők csábít a részvénypiacra. Ott inkább az osztalékfizető defenzív szektort veszik a szinte elfeledett ciklikus iparágak helyett. A cégek kihasználva a rekord alacsony hozamkörnyezetet március óta nem látott mértékben bocsátanak ki kötvényeket.

A részvénypiaci emelkedés ellen szól, hogy a kis  és középvállalatokat tömörítő Russell 2000 továbbra sem tart lépést a nagy kapitalizációjú S&P 500-as indexszel. A short állomány az indexben 2007 októbere óta nem látott alacsony szinten van. Egy év alatt 62%-kal esett. Voltaképpen már nincsenek shortosok, akik visszavételeikkel támogatnák az emelkedést.

A részvénypiaci "időzítő" befektetők optimistábbak most, mint a májusi csúcsoknál. 50%-os részvénykitettséget javasolnak az akkori 42% helyett rövid távú befektetések esetében. A kisbefektetők optimizmusa április óta nem látott szintekre ugrott, de így is 19. hete tartózkodik a hosszú távú átlag alatt. Ez a folyamat a leghosszabb ilyen időtartam az 1993-as 29 hetes időszak óta.

Merre tovább BÉT?

A múlt pénteken közzétett amerikai munkaerőpiaci adat jóval kedvezőbb lett, mint a várakozások, és ennek hatására komoly emelkedésbe kezdetek a magyar részvények is. A pozitív befektetői hangulat kitartott még hét elején is, így tovább szárnyalt a BUX. Hét közepétől azonban kezdett elfogyni a lendület, mérséklődött a befektetői kedv és újra oldalazásba kezdtek a vezető papírok. A BUX-nak sikerült áttörnie az ellenállását a 200 napos mozgóátlagot (17670) és azóta is felette tartózkodik, és amennyiben tud maradni, a 17600-as szint adta támasz bázist adhat a további erősödéshez.

A Mol tovább folytatta tavasz óta tartó oldalazását a szűkülő ékben alacsony forgalom mellett, amelyben már csak alig 500 forintnyi hely van. Pénteken zárás előtt lekötötték és letörte az alsó szárat, de ez nem volt szignifikáns. Jövő héten kedd hajnalban érkezik a gyorsjelentése, amely segíthet az elmozdulásban a fogadtatásától függően valamely irányba. Ellenállás 17500 forintnál, támasz az alsó szár 17000-en, és alatta a 100 (16900) illetve az 50 napos mozgóátlag(16500).

Az OTP a hét eleji kitörését követően továbbra is tudja magát tartani az ék felső szára felett (3700), amely már erős támasz. Ha itt bázist tud építeni és a nemzetközi piaci hangulat is engedi, további emelkedés jön. Tisztán technikai alapon vizsgálva is elmozdulás prognosztizálható, a Bollinger szalagok jelentősen beszűkültek. Ellenállást a 3800 forint ad. Jövő héten péntekre várható a gyorsjelentése, ez minden bizonnyal megmozdítja majd az árfolyamot.

Az MTel minden eddiginél mélyebb szintre került. Az eddigi lassú lecsorgást követően két nap alatt átszakította a 410 és 405 forintnál lévő támaszát, majd elérte a 390-es határt péntek délután. A csütörtök reggeli negatívnak mondható gyorsjelentés hatására kezdett ilyen dinamikus zuhanásba. A letörést a forgalom is segítette, ellentétben a hét eleji kivárással. Támasz mostantól a 390 forint, ha alá megy, további komoly csökkenés következhet.

A Richter elérte a 39400-as célárat, és azóta is tudja tartani magát ezen a szinten. Ez egy jó bázist adhat az általában lassan mozgó papír további emelkedéséhez. Pénteken már a 40000 forintot tesztelte, és újra heti csúcson zárt.

Az Egis gyorsjelentése elég erősre sikeredett és tovább folytatta emelkedését az árfolyam, egész héten tesztelve a sáv felső szárát 16700 forintnál. Erős ellenállás 16900 forintnál, ha magas forgalom mellett sikerül szignifikánsan áttörnie nyitott az út előtte felfelé.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!