A tengerentúli problémák miatt egyes szakemberek máris a Fed-ért kiáltanak, és a kamatcsökkentésben látják a helyzet megoldását, ám koránsem biztos, hogy ez jelen helyzetben segít.
A célunk nem a pánik gerjesztése, de az elmúlt években tapasztalt folyamatos hegymenet még a tapasztalt rókák éberségét is elaltatta, az újoncok pedig az elmúlt 6-7 évben azt látták, hogy a piac kizárólag emelkedni tud. Minden viszonlagos, ám az a tény, hogy az elmúlt másfél hétben a Dow idei top 5 eséséből hármat jegyezhettünk fel elgondolkodtató. Nincs itt a világvége, de a volatilitás elszabadult, ami jelzi, egyre többen kételkednek a további emelkedésben.
Itthon a korábbi különállásunk végleg a múlté, a Mol-t nem lehet felvásárolni (a cég pénteken tovább vette magát: A Mol Nyrt. pénteken 1 millió darab Mol részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) 28.123 forintos átlagárfolyamon.), akik erre spekuláltak, azok lassan kijózanodnak. Más kérdés, hogy a szűkülő közkézhányad és a sajátrészvény tranzakciók az esést korlátozzák. Az OTP számára ugyanakkor a pénzvilággal kapcsolatos nemzetközi aggodalmak betehetnek, ami a Bux számára is rossz hír. Biztató az lehet, hogy a 10 ezres szint elég komoly támasznak tűnik, ráadásul ha odáig esik, akkor a Bux is a korábbi résnél találhatja magát, ahonnan talán lesz némi visszapattanás. Az indexben meghatározó súlyú papírok közül a Richtert a jó eredménye mentheti, a Telekom viszont nagy kérdőjel. A stabil osztalékhozam miatt elvileg nagy szakadásra nem kellene számítani, ám portfoliók likvidálása esetén éppen viszonylagos stabilitása miatt lehetnek kitárazások.
A Bux-nál az immár unalomig ismételt 28 ezer pontos szintet említenénk, ami megfoghatja. Egy szép váll-fej-váll formáció alakult ki a piacon, ami az álmoskönyv szerint sok jót nem jelent.
Majd el felejtettem, bár jelen pillanatban kevésbé determinálja a piacot:
Az econet.hu Média, Telekommunikációs és Vagyonkezelő Nyrt. igazgatósága tőkeemelésről határoz hétfői ülésén. A korábban bejelentetteknek megfelelően az új részvények kibocsátási árát az augusztus 6-át megelőző 30 kereskedési nap tőzsdei átlagárának 10 százalékkal növelt értékében határozták meg, ami 209 forint. Az alaptőke-emelés további részleteit később közli a társaság. Az econet.hu a múlt héten közölte, hogy előrehaladott tárgyalásokat folytat több befektetésről, amelyek a média üzletágának a fejlesztését szolgálnák. A meg nem nevezett céltársaságok átvétele apporttal történő alaptőke-emelés keretében valósul meg. A tőkeemelés összértéke kibocsátási áron várhatóan 0,5-1,5 milliárd forint lesz.
Update 1
Mindenütt nyugi van. A németeket megint megtartotta a 7400-as szint, Amerikában pedig már beárazták a holnapi Fed kamatcsökkentést, így ott borítékolható a mai visszapattanás. Ha ez mégsem történik meg, akkor persze a hét második felében a befektetők két kézzel fogják törölgetni a könnyeiket...
Itthon az 50 napos MA fogta a piacot, onnan feljött és -50 pontban vagyunk, de zárásra benne van egy pluszos index is. A nagyok közül az OTP vergődik, a többi papír a pénteki záró környékén van.
A Richter bejelentett egy viszonylag kis akvizíciót, amitől új termékeket várnak.
Update 2
Nem szép, de csúnya - kommentálhatnánk a nap végét. Miközben a Dow pici pluszban táncol (az előzetesen várt visszapattanás helyett), és a Nasdaq 0,5 százalékos mínuszban várja a sorsát, mi kicsit megadtuk magunkat. A végére nagyon csúnyán legörbült a piac szája: Bux 28021,25 (-462.03, -1.62%). És ezzel ott vagyunk a résnél, ami vagy beszippant minket, és nézhetünk mint a lufinyuszi, vagy megfog és visszalök.
Pedig komoly eladások nem voltak, a 30 milliárdos forgalom inkább azt jelzi, hogy a vevők tűntek el - főleg a nap végére - a piacról. Persze benne volt az is, hogy hozzánk hasonlóan mások is azt hitték, hogy a dél körüli kis mínuszból esetleg még pluszba is át tudunk fordulni, aztán a day tradeket a nap végén ott zárták ahol tudták.
Az OTP (9930 (!!) -2,5%) és az Egis (21945, -3,16%) kapott nagy pofont, a többiek kisebbet. A Richter azért csúnyán benézte a délutánt, (36755, -2%) és napon belül nagyot esett a MTelekom (935, -0,65%) is, amely azonban így is a viszonylagos nyertesek között található. Kis mértékben zúzták a Molt (27395 (-1,1%).
A Small capeknél nem voltak olyan látványos kitárazások, mint a blue-k esetében, köztük néhány pluszban záró papír is van.