3p

Az amerikai és európai piacok egyelőre emelkednek, de a felfelé irányuló mozgásban a forgalom csökken. Az ebből levonható következtetés érdekes, de egyben aggasztó is.

Az amerikai és európai piacok egyelőre emelkednek, de mint azt az alábbi rajzokon bemutatjuk, a felfelé irányuló mozgásban a forgalom csökken. Számunkra érdekes, vagy inkább aggasztó az ebből levonható következtetés.

Lássuk ezt egy kicsit részletesebben: ha a piaci mozgás mögé nézünk, akkor mindenképpen meg kell állapítanunk, hogy egy-egy mozgás irányát, trendjét a nagy volumenű kötések adják, a piac abba az irányba mozog, mely oldalt nagyobb forgalommal támogatnak a kereskedők. Ha több a vétel, mint az eladás, az ár nő, az irány felfelé mutat, ez egyértelmű. Ebben a "természetes" helyzetben az ár felfelé megy, a forgalom a longokban nő, a piac szépen emelkedik. Mindenki, a kishalak és nagyhalak is ugyanabba az irányba hajtják a piacot.

A jelenlegi helyzetben azonban nem ez a helyzet, mivel az emelkedésben a forgalom csökken. Ez a tény a rajzokon jól látható (MACD histogram).

Mi történik valójában? Szerintünk az történik, hogy a nagyhalak az emelkedésből kiszálltak, vagy épp szép lassan eladogatják a longjaikat és várnak a megfelelő alkalomra, amikor beszállhatnak short irányba és megkezdhetik a  piac lefelé mozgatását. Technikai alapon a piac felkészült egy shortra, azonban egyelőre hiányzik mögüle a fundamentális megerősítés, hiányzik az a hír, mely megindítja a shortokat. Nem vagyok híve az összeesküvés elméleteknek, de lassan jönnie kell valamilyen olyan negatív hírnek, melyet a legnagyobb kereskedők már látnak, vagy legalább is sejtenek. Részünkről a long pozíciókkal óvatosan bánunk illetve a továbbiakban minimális kötési egységekkel elkezdünk felkészülni egy short piacra.

DAX (DE30) német tőzsdeindex : a decemberi forgalmi csökkenésre mondhatjuk azt, hogy ez természetes. A januári alacsony forgalmat is magyarázhatjuk azzal, hogy még nem tért vissza a forgalom, nem aktívak még a tréderek, de már január vége van. A képen jól látható az alacsony forgalmú emelkedés (MACD histogram), mely óvatosságra int minket, továbbá az RSI shortos divergenciája is erősít minket ebben. A német tőzsdeindextől oldalazást, kis visszacsorgást, majd egy duplacsúcsos fordulást várunk, mely egész mélyig nyúlhat, kiváló támasz szint a 7490-7440-es zóna. Amennyiben letöri ezt a támaszt a DAX, úgy a 200-as napos MA, majd alatta a ferde támasza, illetve a 7000-es szignifikáns szint jöhet számításba célárként.

DOW (US30) az amerikai index képe hasonló képet mutat, mint a DAX, azonban itt nem annyira szépen, tisztán kivehetők ezek a jelek. Az MACD histogrammot nézve láthatjuk,  hogy a long forgalma nem nő, inkább stagnál, itt is egy folytatólagos forgalmi divergencia alakulhat ki, melyet egy RSI shortos divergencia is megerősíthet. A stochastic túlvett zónában tartózkodik, az RSI is extrém túlvettséget mutat, így itt is joggal számíthatunk egy korrekcióra, oldalazásra, adott esetben kis eséllyel új csúcsra majd egy jelentős short piac kialakulására. Elsődleges shortos célárként 13 400, majd a szignifikáns 13 000-es szintet jelöltük ki. 

Szabó Lajos

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!