Piaci tapasztalatok szerint már nemcsak az ingatlan megvásárlásánál számít egyre fontosabb szempontnak az, mennyibe kerül majd a lakás fenntartása, a már meglévő tulajdonosok közül is sokan keresik azokat a lehetőségeket, melyek segítségével az otthonukkal kapcsolatos kiadások csökkenthetők – akár abból a célból is, hogy a megtakarított összeget a megemelkedett törlesztő részletbe tudják pumpálni.
Barátkozás a mérőórával
Jelentősebb összeg spórolható meg a közüzemi szolgáltatások (víz, áram, fűtés) ésszerűbb és takarékosabb felhasználásával – különösen akkor, ha az ingatlan egyéni mérőórákkal rendelkezik. Amennyiben átalánydíjat kell fizetni, érdemes az óraállások alapján pontosan kiszámolni a havi fogyasztást, mielőtt valaki a közgyűlésen beterjesztené az egyéni elszámolásra történő átállást – nem biztos ugyanis, hogy rövid távon jobban lehet járni (különösen igaz lehet ez a személyenként megállapított vízfogyasztás esetére).
Első lépésként érdemes egy fogyasztási naplót készíteni, és felmérni, mely időszakokban és pontokon fogy el a legtöbb energia – ez alapján lehet meghatározni, hogy hol érdemes visszafogni költségeket. Ma már a különféle műszaki és barkásáruházakban néhány ezer forintért kaphatóak pl. jól használható helyi áramfogyasztás-mérők, melyeket 1-1 napra a különböző háztartási eszközökhöz kötve kiszámolható, mennyibe kerül, ha esténként a lakás minden tv-készüléke üzemel, vagy éppen az, ha éjszakára sem kapcsolja ki valaki a számítógépet.
„Korábban automatikusan átutaltuk a számlák összegét, azonban egyszer csak hónap közepén elfogyott a család jövedelme. Ekkor felmértük azt, hol mennyi energia fogy, megszüntettük a feleslegesen működő elektromos készülékeket, és a nappali órákban jelentősen csökkentettük a fűtést a téli hónapokban – több tízezer forintot takarítottunk meg” – számolt be tapasztalatairól az mfor.hu egyik olvasója.
Minden szolgáltatásra szükség van?
Második lépésként érdemes áttekinti a lakásba megrendelt különféle szolgáltatásokat, előfizetési csomagokat – ezek ésszerű átrendezésével is komoly összegeket lehet megspórolni. Az internet, a televízió vagy éppen a telefon-előfizetés csomagban sokszor havi szinten 5-8.000 forinttal olcsóbb, mint külön-külön megkötve a szerződéseket. Érdemes azon is elgondolkodni, hogy valóban nézik-e mind a 70-80 tv-csatornát, vagy éppen szükség van-e nagysebességű internet-elérésre.
Nem árt tudni azt sem, hogy egyre több szolgáltató az internetes rendelést és ügyintézést részesíti előnyben – ha csak úgy rutinszerűen bemegy valaki az üzletbe ügyintézni, egyes szolgáltatók több ezer forintos díjakkal is megterhelhetik olyan szolgáltatásokért, melyek on-line esetleg teljesen ingyenesek. A csekkes fizetésnél sok esetben kedvezőbb feltételeket biztosít, ha csoportos beszedési megbízással, vagy on-line banki átutalással egyenlíti ki az otthoni szolgáltatások számláit.
Gondolja át a lakás belsejét!
Pénzt takaríthat meg azzal is, ha a lakás belső tereit funkcionálisan rendezi el: így egy-egy napszakra jellemző tevékenységek egy-két helyiségbe koncentrálódnak, takarékosabb energiafelhasználást biztosítva – különösen a fűtési szezonban. Nagyobb alapterületű lakásokban, családi házakban a tapasztalatok szerint ezzel is sokat lehet spórolni. Érdemes az izzókat is energiatakarékosra cserélni, illetve az egész szobát beborító fényáradat helyett több helyen külön kapcsolható pontvilágítást kialakítani.
Manapság divatos a zöld energia használata is (persze ezt mondjuk egy panellakásban nem minden esetben lehet kivitelezni), ám lakáscsere, vagy a következő ingatlan megvásárlása esetén már érdemes megszemlélni az úgynevezett passzív házakban kínált lakásokat, vagy azokat, melyekben a közös költség havonta mindössze néhány ezer forint – a fővárosi ingatlanpiacon azért még szép számmal találhatóak ilyen ingatlanok is. További hasznos tippeket a spórolásra itt olvashat (x).
mfor.hu