3p

A nemzetközi piacok zuhanása közepette a BUX index is jelentős eséssel nyitott pénteken, délelőttre 3,4 százalékkal esett vissza a mutató a csütörtöki értékéhez képest. A Mol és az OTP egyaránt több mint 4 százalékot buktak, de a többi vezető részvény is a negatív oldalon nyitotta a napot.

Az amerikai Szenátus elutasító döntése után a nemzetközi piacokon komoly szakadásnak indultak a részvényindexek, a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe is jelentős gyengüléssel kezdte a napot. A forint kismértékben gyengült a kereskedés elején, ismét 264 fölé ugrott az euró árfolyama.

A BUX index délelőtt 12 254 ponton állt, ez 3,37 százalékkal volt alacsonyabb, mint a csütörtök délutáni záróérték. A forgalom átlagosnak volt mondható a részvénypiacon, a kereskedés első óráiban 5,5 milliárd forint cserélt gazdát. A vezető részvények mindegyike veszített értékéből, főleg a Mol és az OTP 4 százalék feletti zuhanása volt kiemelkedő. Az OTP 4,22 százalékos esés után 3000 forint alá gyengült délelőttre, míg a Mol 9480 forintos ára 4,72 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtökinél. 566 forintig esett a Magyar Telekom, ez 1,57 százalékos esést jelentett.

Nem maradtak ki a zuhanásból a gyógyszeripari részvények sem, mindkét papír komoly mínusszal indított péntek reggel. Az Egis-részvényekért 9950 forintot adtak a befektetők, ez 2,64 százalékkal volt alacsonyabb csütörtöki értéküknél, míg a Richter 2,78 százalékos gyengüléssel 27 320 forintra esett vissza.

A forint kismértékű gyengüléssel indította a napot, a csütörtök napközben tapasztalt 262,20 körüli árfolyam után ismét 264 fölé ugrott az euró ára, majd onnan kezdett erősödni a magyar deviza. Délelőtt 263,51 forintba került egy euró a piacon, míg a dollárért 197,42 forintot kellett fizetni.

A nemzetközi piacokon mindenütt komoly szakadással nyitottak az indexek, az ázsiai piacok reggeli gyengülése után Nyugat-Európában a londoni FTSE index délelőttre 2,62 százalékot esett, míg a frankfurti DAX 3,47 százalékot veszített előző napi értékéből. A határidős kontraktusok alapján a Wall Streeten is 2-3 százalék körüli esésre lehet számítani a nyitáskor, de addig még sok minden változhat.

A nap második felében a tengerentúlon megjelenik néhány fontosabb makroadat, melyek befolyásolhatják a tőzsde irányát is. Magyar idő szerint délután fél háromkor, az amerikai tőzsdék nyitása előtt közlik a termelői árak novemberi alakulását, illetve a múlt havi kiskereskedelmi eladásokat. Kicsivel később, a Wall Street nyitását követően jelenik meg a Reuters és a Michigani Egyetem közös fogyasztói hangulatindexének alakulása.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!