4p

Továbbra is vonzó lehetőséget jelentenek a hosszú távú, értékalapú befektetők számára a kelet-közép-európai gyógyszergyárak részvényei – állapítja meg a nemzetközi Erste Csoport legfrissebb elemzése. Az elemzők kedvence a Richter és a Krka, de az Egis árazási különbözetét is kedvezőnek ítélik az osztrák elemzők.

A borús gazdasági kilátások mellett is vonzók lehetnek a régió gyógyszerrészvényei az Erste Bank szakemberei szerint - derül ki legfrissebb elemzésükből. A magyar cégek közül az Egis és a Richter esetében is megemelték a célárat, különösen utóbbi papírban látnak komoly lehetőségeket.

Bár az általános gazdasági kilátások továbbra is borúsnak ígérkeznek – a piaci szereplők pedig még mindig a gazdasági visszaesésről szóló hírek szűnni nem akaró sorával kénytelenek szembenézni (ideértve a kelet-közép-európai gyógyszergyárak kulcsfontosságú piacain valószínűsített visszaesést), – a gyógyszeripart meglehetősen korlátozottan érintik a negatív hatások - állapítja meg az Erste Bank elemzése. "A kelet-közép-európai gyógyszergyártók még mindig szilárd növekedési kilátásokkal rendelkeznek egészséges mérlegük, méretes készpénzállományuk, valamint a generikus szerekre épülő, stabil üzleti modelljük révén" – mondta Vladimíra Urbánková, az Erste Group gyógyszeripari elemzője.

A világgazdasági válság következtében a gazdasági növekedés üteme lassul Kelet-Közép-Európában is, több tényező is segítségére lehet a kelet-közép-európai gyógyszergyártóknak abban, hogy a válság negatív hatásait tompítsák. Az elöregedő lakosság és a modern gyógykezelések szélesebb kör számára biztosított hozzáférése még mindig fontos tényező. Ennek megfelelően a gazdasági növekedés lassulása ellenére a kelet-közép-európai gyógyszerpiacok növekedése várható, hosszú távon csökken a különbség a kelet-közép-európai régió és a fejlett 15 EU-ország egészségügyi- és gyógyszerkiadásainak átlaga között.

Másrészt a kelet-közép-európai régió gazdaságaira nehezedő kisebb inflációs nyomás csökkenti a nyersanyagárakat, valamint visszafogja a személyzeti kiadások és az egyéb működési költségek (energia, szolgáltatások árainak) növekedését. Továbbá a kelet-közép-európai gyógyszergyártók külső eladósodottsága minimális marad, így a pénzpiacok megcsapolása nélkül tudják finanszírozni beruházási terveiket. Ennek megfelelően a hitellehetőségek jelenleg is tartó szűkülése nem érinti őket hátrányosan.

A legnagyobb kihívás a deviza oldalon jelentkezik, hiszen az értékesítés növekedése szemmel láthatóan lelassult azokban az országokban (Ukrajnában és Oroszországban), ahol a nemzeti valuta jelentős gyengülésen ment keresztül. Ennek ellenére az exportorientált kelet-közép-európai gyógyszergyártók (például a magyarok) számára jól jön a saját nemzeti valutájuk gyengülése, ezért a bruttó bevételük stabil növekedése várható.

Mindent összevetve a kelet-közép-európai részvénypiacok esetében nem valószínű az azonnali felfutás, hiszen a gyengécske gazdasági fundamentumok továbbra is óvatosságra intik a piaci szereplőket. Vélhetően fennmarad az árfolyam-ingadozás is, és pontosan emiatt adódhatnak izgalmas lehetőségek a részvénypiacokon. "A biztonságra törekvő, hosszú távon tervező befektetők számára a legjobb kelet-közép-európai gyógyszergyártók részvényei egészséges alternatívát jelentenek" – álltja Vladimíra Urbánková.


Az Erste Group elemzői a magyar gyógyszergyártókra vonatkozó célárakat is áthangolták, így a Richteré részvényenként 38 990 forint, az Egisé pedig részvényenként 19 955 forint lett. Az elemzők továbbra is azon a véleményen vannak, hogy a részvények változatlanul vonzó árszinteken forognak, ezért megerősítik vételi ajánlásukat a Richter és az Egis papírjaira egyaránt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!