A várakozásoknak megfelelően tovább lendültek felfelé a piacok a mögöttünk álló héten. Emögött továbbra is elsősorban a likviditásbőség áll, míg a kedvezőtlen híreket a piac rendre egy-két nap alatt maga mögött tudja. Az eheti makroadatok sem adtak okot felhőtlen örömre, ugyanakkor ez most nem is érte váratlanul a piacot. Ezzel szemben a Fed szerdai tájékoztatóján jelezte, hogy a közeljövőben sem kell szigorításra számítani, ennek megfelelően töretlen a jó hangulat.
A jövő héten publikálják a hónap legfontosabb makroadatait, hiszen pénteken jönnek Amerikában az áprilisi munkaerőpiaci számok. Valószínűleg nincsenek túlságosan optimista elvárások ezekkel kapcsolatban az előző időszak mérsékelt negatív meglepetéseit tekintve, így inkább felfelé mutató kockázatok vannak. Amennyiben a várakozásoknál jobb adatok jönnek tovább lendülhet a piac felfelé, ellenkező esetben némi konszolidáció, oldalazás valószínűsíthető ez eheti kitörés után. Itthon az áprilisi költségvetési adatokra és az ipari termelés statisztikájára lesz érdemes figyelni.
A Raiffeisen által benchmarknak használt S&P 500-nak sikerült kitörnie felfelé abból a sávból, amelyben több hete tartózkodott, ezzel újabb teret nyitva felfelé technikai szempontból is. Ezzel párhuzamosan nk elemzői szerint a long pozíció tartható, mely egészen addig érvényes, amíg az index a kitörési pontok felett van (1342). Egy konszolidáció során sem számítanak ennek elesésére jelenleg.
Jól teljesített a hazai piac is a héten. A legerősebb papír továbbra is az OTP, amelyben fennmaradt az optimista kép. Figyelembe véve a nemzetközi hangulatot igen jók az esélyek az emelkedés további folytatására a későbbiekben. A 6400-es szintek érdemi áttörése (6475 fölé) nagyobb teret nyithat felfelé. "Miután jelenleg a hazai piac megítélése is kedvező, így jelentősebb emelkedési potenciált látunk a papírban" - emelik ki a Raiffeisen szakemberei. Ajánlásukban a célárat 7320 forinton
határozták meg.
Megtorpant a Mol emelkedése, részben azért, mert a magas olajárak már kevésbé gyakorolnak pozitív hatást a részvényárfolyamra, hiszen nem új hír. Másrészt egyértelműen érződik a negatív hatása a Szíriából érkező híreknek. Tavaly 4 százalék, idén azonban a termelés akár 10 százaléka is onnan érkezhet, így érthető az aggodalom. Bár a belpolitikai feszültség fokozódik, a mezőktől távol vannak a zavargások, a termelés zavartalanul üzemel. Miután azonban ezek a mezők Szíria ellátásában igen fontosak, egyik erőnek sem állhat érdekében egy termelési zavar. "Ezért nem számítunk arra, hogy a helyzet drasztikusan romlana, és látunk rá esélyt, hogy a kedvező nemzetközi hangulat a várhatón igen erős gyorsjelentéssel együtt tovább lendítheti majd a papírt" - hangsúlyozzák az elemzők. Emellett a papír ismét 24 500 felett van, amely némileg javított a papír képén technikai szempontból is, és a trendtörés (23 700-23 500 alá) veszélye csökkent. Érdemes tartani a papírt - szól a javaslat.
A többi hazai vezető papírban nem volt érdemi változás. Bár stabil volt, de nem tudott profitálni a hangulatból a Magyar Telekom a jelenlegi szinteken már. A papír hétfőn forog utoljára az 50 forintos osztalék szelvénnyel, amelynél várhatóan valamelyest kisebb mértékben fog esni. Ugyanakkor hozam/kockázat alapján a Raiffeisennél nem ezt a papírt ajánlják továbbra sem.
A kormányzat a szerdai kormányülés után sem adott választ arra mekkora terheket kell végül viselniük a gyógyszergyártóknak a következő időszakban, tehát marad a bizonytalanság, további információk májusban várhatóak csak. Emellett technikai értelemben sem beszélhetünk pozitív fordulatról még, így még nem ajánlhatóak vételre a Richter és Egis papírok rövid távra.
mfor.hu