A térségi devizák, s különösen a forint annak ellenére tudtak tovább erősödni, hogy a hónap elején már úgy tűnt, a július óta tartó rally lejtmenetbe fordult - a VIX index a kockázatkerülés előtérbe kerüléséről, a régiós tőzsdemutatók pedig ennek érvényesülő hatásairól tanúskodtak. Szakértők szerint az euró-forint sáv a 270-es tartománynál elérte alját, írja a Napi Gazdaság.
Az RBC Capital Bloombergnek nyilatkozó devizapiaci stratégája szerint a magas alapkamat továbbra is kiváló lehetőséget kínál a carry-ügyleteknek. A hírügynökség adatai szerint a dollár-forint carryk az idén 15 százalékos, az euró-forint ügyletek pedig 5,8 százalékos hozammal kecsegtettek. Hosszabb távon az MNB kamatcsökkentési tervei csökkenthetik ugyan a forint vonzerejét, ám ennél jóval markánsabb kockázatokat is rejt a magyar deviza.
A Calyon legújabb piacelemzése arra figyelmeztet, hogy amennyiben tényleg elindul a globális korrekció, úgy az európai feltörekvő devizák, leginkább pedig a forint jelentősen gyengülhetnek. A magyar gazdaság növekedését segíteni képes fiskális eszköztár ugyanis az IMF-hitel szigorú feltételei miatt rendkívül korlátozott, a monetáris politikai fellépés pedig egyértelműen a piaci hangulat függvénye, azaz az MNB nem követheti a gazdaság élénkítésére alkalmas lazító trendet, amennyiben kiújul a világban a pesszimizmus. Ráadásul mivel a hazai deviza kedvező megítélését a makrogazdasági adatok nem támasztják alá, egy kockázatkerülési hullám elmoshatja a forint eddig felhalmozott előnyét.
A Commerzbank elemzői a bankrendszerben rejlő veszélyekre is felhívják a figyelmet: amennyiben az ukrán gazdaság helyzete tovább romlik, azt a forint is megsínyli. Ugyanilyen negatív hatással lehet a magyar devizára a balti országok kilátásainak romlása. A Commerzbank szerint még a jelenleginél alacsonyabb alapráta mellett is vonzó carry-trade célpont maradhat a forint. Technikai alapon a pénzintézet londoni szakértői a 264,2-es támaszt vélik kulcsfontosságúnak, ha ezt áttörni nem sikerül, az év végéig szűk sávban várják az árfolyamot. Az év végére 260, három hónapos távlatban 257, hathavi kitekintésben 252, tizenkét hónapos távlatban pedig 250 forintra várják az eurót. Magyar devizapiaci stratégák nem osztják az optimizmust, a kurzust a jövő év első felében kisebb leszúrásoktól eltekintve 260 körül várják - mondta a Napi kérdésére Földi Balázs, a Commerzbank szakembere.