Amerika
Ahogyan azt már a múlt hét vége felé sejteni lehetett, a vezető piacok valóban nem tudtak első lendületből új csúcsra menni érdemi új impulzusok hiányában. Immár második hete veszteséggel zárnak a vezető részvényindexek. Az elmúlt 8 hétből csak kétszer sikerült pozitívban zárni heti szinten. A forgalom is eltűnt a piacokról. Legutoljára az év elején tapasztalhattunk a mostaninál alacsonyabb forgalmat.
Ugyanakkor érdemi korrekció sem mutatkozott, egyelőre igen távol vannak azoktól a szintektől, amelyek elesése egy tartósabb eső trend megindulását vetítené előre. A jövő héten számos amerikai cég teszi közzé gyorsjelentését, az első számok egyelőre nem kápráztatták el a piacot. Ez adhat érdemi impulzust a piacoknak jövő héten, elsősorban az árbevételi sort érdemes nézni, miután a korábbi költséghatékonysági intézkedések helyett immáron ennek kell ugyanis biztosítania a profit növekedést.
A jövő héten sűrű lesz a jelentési hét, a bankszektor tagok (Goldman, Citigroup), és technológiai óriások (Apple, IBM) mellett ipari (GE) és fogyasztói (Johson & Johnson) szektorbeli cégek is jelentenek már. A legfrissebb felmérés szerint a márciusi mélypontokhoz képest javult a fogyasztói bizalom, mind a jelenlegi helyzetet, mind a távolabbi jövőt nézve. Azonban a jövő heti húsvéti vásárlások alakulásából sokkal többet tudhatunk majd meg az amerikai GDP 72%-át adó fogyasztóról, akinek a reálbére nem igazán változott az elmúlt időszakban és aki továbbra is folytatja hitel visszafizető életmódját. Az Egyesült Államokban Nagypéntek szünnap csakúgy, mint sok európai országban. Érdekesség, hogy a félelemindexnek is nevezett VIX index 2007 júliusi szinteknél tart!
Európa
Egyre jobban kezd felkorbácsolódni a hangulat ismét az európai periféria körül. A Moody's Írország besorolását levágta a befektetési kategória aljára a héten, és jelezte, a kilátások továbbra is negatívak. De az igaz nagy hír: Wolfgang Schäuble csütörtökön a Die Weltnek adott interjújában kijelentette a görög adósság fenntarthatóságának témájában, 2013-ig elképzelhetetlennek tartja, hogy re-strukturálásra kerüljön sor, hacsak azt nem a görög állam kezdeményezi. Ilyen hivatalos nyilatkozatra eddig még nem volt példa: szavait kicsit távolabbról nézve feltűnhet, hogy 2013-ban elképzelhető tehát szerinte az újratárgyalás úgy is, hogy azt nem a görögök indítják meg. Pont abban az évben, amikor az új hosszú távú mentőalapot, az 500 milliárd eurós ESM-et felállítja az Unió. Vajon véletlen egybeesés? Vagy inkább azt jelzi, hogy új fejezethez érkeztünk az európai adósság-válságban, amikor is végre valahára a vezetők fejében is kezd megragadni a gondolat, a görög helyzet nem oldható meg csőd nélkül?
A pletykák szerint ugyanis oly módon juthatnának a tagországok hitelhez az ESM-től, ha az átstrukturálás megtörténik, tehát a kötvénytulajdonosoktól az adósságot diszkont-áron vennék meg, így vonnák be őket a veszteség-leírásokba. A piac mindenesetre úgy reagált, mintha már idén várható lenne a csőd, a görög piacokon mini-pánik alakult ki, görög hozamok ismét az egekbe szálltak, a CDS pedig 1100 bázispont fölött új rekordot döntött. Pedig lehet, hogy még csak most kezdünk belelátni az európai mentőtervek lapjaiba.
Magyarország
A kormány által meghirdetett konvergencia-program javarészt megfelelhet a befektetők optimista várakozásainak, mivel részletekbe menően tárgyalja a hiánycsökkentés elemeit. A megvalósítás kockázatai továbbra is jelen vannak: a nyugdíjrendszer reformján és a gyógyszerkasszán elérni kívánt 129, illetve 120 milliárdos megtakarítás irreálisnak tűnik. A kormány elkötelezettsége azonban kétségtelen, ez pedig pozitív üzenet az európai szervek és a befektetők számára. A program elegendő ahhoz, hogy a piac továbbra is kedvező véleménnyel szóljon Magyarországról, a hazai eszközök támogatása ezáltal biztosítva lehet. További pozitív impulzust jelenthet, ha a hírügynökségi jelentések szerinti hétfői befektetői találkozón is meggyőzőnek bizonyul a kormány terve, és egy újabb eurokötvény kibocsátás már az ország egész éves külső finanszírozási szükségletét (4 milliárd euró) biztosítaná.
A hazai piacon a 6000 fölé való kitörést követően némi konszolidációt mutatott az OTP párhuzamosan a nemzetközi hangulattal és a forintban is látható korrekcióval. Ugyanakkor stabilan 6000 fölött maradt, amely felett optimista a kép a papírban. A kormány pénteken közzé tette a konvergencia programját és betekintést adott a Széll Kálmán program részleteibe. Amennyiben ez pozitív fogadtatásra talál jövő hét elején ez újabb lendületet is adhat akár a papírnak. A korábban nyitott longok továbbra is tarthatóak esetleg, azonban új pozíció felvétel a 6400 áttörése esetén javasolható.
Jó hírek érkeztek ezen a héten is a Mol háza tájáról, kurdisztáni partnercége jelentősen felfelé módosította a Shaikan mezőn várhatóan kitermelhető szénhidrogén mennyiséget. Emellett az olajár makacsan tartja 120 dollár feletti szintjét. A Mol emelkedő trendje érintetlen, kedvező hangulat esetén további jelentősebb felértékelődési potenciál is lehet a papírban, vélik a Raiffeisen elemzői.
A héten stagnált az MTelekom, amely előtt továbbra is masszív technikai ellenállások tornyosulnak 610 körül.
Megerősítésre került kormányzati részről, hogy a hazai támogatott termékek forgalma utáni jelenleg fizetendő 12 százalékos különadó 18 százalékra emelkedik, emellett pedig duplájára nő az orvoslátogatók után fizetendő jelenleg 5 millió/fő összeg is. További terhet jelenthet a támogatásvolumen szerződések újratárgyalása, illetve a referencia árazás további módosítása. Ez nagyságrendileg mind a Richter, mind az Egis üzemi eredményét 4-4 milliárd forinttal terhelné évente. Összehasonlításképpen az Egis tavalyi üzemi eredménye 15 milliárd, míg a Richteré 63 milliárd volt. Ugyanakkor a legfőbb kérdés továbbra sem tisztázott, miszerint ezek az összegek továbbra is leírhatók lennének-e a K+F kiadássokkal szemben vagy nem. Legalább amíg ez a kérdés nem tisztázott folytatódhat a papírok alulteljesítése. Bár az elmúlt napok során napvilágot látott hírek inkább az Egis számára kedvezőtlenek, elsősorban inkább a Richter papírja szenved, korábbi lokális mélypontjait teszteli 37000 környékén, ennek elesése újabb jelentősebb teret nyithatna lefelé. 39000 alatt negatív a kép. Az Egis viszont el tudott távolodni 18000-es kritikus szintektől, amely pozitívum.