Péntek reggel 275 alá erősödött a forint az euró ellenében, ami az elmúlt félév sávjának alsó szélét jelenti. Kérdés, mennyire lesz tartós az ellenállás áttörése, sikerül-e a nap végéig a kulcsszint alatt maradni. Az mfor.hu által megkérdezett elemző szerint hallani olyan híreket, hogy csak negyedév végi kozmetikázás folyik a piacokon, és július elejétől helyére kerülhet a magyar deviza is.
Kulcsszintnél van a forint az euróval szemben, mivel a 275 az elmúlt fél évben tapasztalt sáv alsó széle. Legutóbb január elején volt ilyen erős a magyar deviza, most az a kérdés, mennyi szufla van még bennünk. "A következő egy hónapban inkább gyengülésre számítok, a 280-as szint sokkal valószínűbb, mint mondjuk a 270 alatti" - vélekedik Buró Szilárd, az Equilor devizaelemzője.
Háromszor jártunk már itt
"A 275 egy nagyon komoly szint a forint számára, az elmúlt hónapokban háromszor is járt már a közelében, utána azonban rendre visszapattanás jött egészen 290 környékére" - vázolta fel a helyzetet Buró Szilárd. A szakember véleménye az, hogy innen már nincs sok erő a magyar fizetőeszközben, a jelek inkább a gyengülés irányába mutatnak. "272 környékére még leszúrhat a forint, de jelentős erősödést már nem várok" - tette hozzá.
A péntek reggeli meredek erősödés után délelőttre visszahúzták csütörtöki értéke környékére a forintot: 276,02 forintot kellett adni egy euróért. A dollár 196,57 forintba került, míg a svájci frankért 179,97 forintot kértek a bankközi devizapiacon. A régió többi fizetőeszköze nagyjából együtt mozgott a forinttal: a reggeli erősödés után délelőttre mérséklődött az optimizmus.
Technikailag elvileg a 260-as szint a következő hasonlóan erős árfolyam, mint a 275, azonban az Equilor elemzője szerint a forint esetében nem érdemes csak a technikára hagyatkozni. Buró Szilárd szerint még a legoptimistább forgatókönyv esetén is 267-ig erősödhet a forint.
Egyelőre a kérdés az, hogy egyáltalán sikerül-e szignifikánsan áttörni a 275-ös kulcsszintet, ugyanis péntek reggel is az volt megfigyelhető, hogy amint kicsit benézett alá a magyar deviza, azonnal vissza is pattant. "Már nagyon közel vagyunk a 275-höz, itt már a hangulat fogja eldönteni, sikerül-e áttörni. Véleményem szerint ez délután, az amerikai tőzsdei kereskedés alatt dőlhet el" - mondta kérdésünkre Buró Szilárd.
A nap második felében fontos makroadatok jelennek meg a tengerentúlon, melyek jelentősen befolyásolhatják a hangulatot, ez is abba az irányba mutat, hogy a forint sorsa is akkor dől majd el. Többek között a Wall Street nyitása előtt közlik majd a személyes kiadások májusi alakulását, ez pedig jelentősen elmozdíthatja a forintot.
Jövő héten jöhet a feketeleves?
Az elmúlt napokban pozitív volt a hangulat a forint piacán, illetve a világ tőzsdéin, ez részben az európai jegybankoknak köszönhető. Az Európai Központi Bank (EKB) szerdán jelentette be, hogy korlátlan 12 hónapos likviditást biztosít a kontinens pénzintézeteinek, míg a svájci jegybank ismét beavatkozott a frank gyengítése érdekében, aminek köszönhetően a forint is jelentősen erősödött a frank ellenében.
"Valóban jó a hangulat, de hallani olyan híreket is, hogy ez csak negyedév végi kozmetikázás, július elejétől pedig ismét jöhet a pesszimizmus" - világított rá Buró Szilárd. A nemzetközi piacoknak ugyanis fontos lenne, hogy végre egy negyedévet jó teljesítménnyel zárjanak. Így könnyen elképzelhető, hogy a jövő hét közepén a forint is ismét "helyére kerül" majd a 280-as árfolyam környékén.
A svájci jegybank frankgyengítő lépésével kapcsolatban az Equilor elemzője úgy vélekedik, hogy az eddigi három hasonló intervenció közül ez volt a legsikeresebb. "Egyelőre úgy tűnik, hogy a beavatkozás hatásos volt, végre a piacok is kezdik elhinni, hogy az ország jegybankja nem szeretne 1,50-nél erősebb frankot az euróval szemben. Eddig az intervenciók után rendre lassú erősödésnek indult a frank, most azonban még a lépés utáni napon is gyengült az euró ellenében" - vázolta fel a szakember. Ez pedig szerinte arra utalhat, hogy nem lesz szükség további hasonló lépésekre, hogy mesterségesen gyengítsék a frankot.
Roubini már félt minket
Szerdán Nouriel Roubini nemzetközi befektetési guru interjút adott a Bloomberg TV-nek, melyben többek között Magyarországot is megemlítette azok között az országok között, melyek egy devizakrízis küszöbén állnak. A gyakran csak "Dr. Balsors"-ként emlegetett legendásan pesszimista közgazdász szerint a kelet-közép-európai régió legtöbb gazdasága továbbra is komoly bajban van.
Roubini szerint az egész térséget egy pénzügyi válság fenyegeti, ebben közre játszanak a magas államadósságok, a túlzott devizában történt eladósodás, illetve a régió devizáinak túlértékeltsége.
A szakember konkrétan megemlített néhány országot, melyeknek devizaválságtól kell tartaniuk, Lettország és Ukrajna mellett hazánkat sorolta ebbe a csoportba. Szerinte félő, hogy ezeknek az országoknak összeomlik az árfolyamrendszerük, hiába próbálja az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) megakadályozni azt.