Idén már nem várnak jelentős elmozdulást a forint piacán a Raiffeisen Bank elemzői, azonban a szakemberek szerint jövőre megint elveszíthetjük az "éltanuló" titulust, ugyanis jóval nagyobb esélyt látnak egy 6,5 százalék körüli hiányra mint a kormány által áhított 4 százalék alatti deficitre.
Az elmúlt 2 hétben az euró árfolyama bejárta a 265-275 közötti tartományt, hogy aztán ismét visszatérjen a 270-es szinthez, és várakozásunk szerint jelentős elmozdulásra már nem is kell számítani az idei évben - kezdődik a Raiffeisen legfrissebb devizapiaci elemzése.
A Dubai állami alap nemfizetésével kapcsolatos aggodalmak a forintot sem hagyták érintetlenül az előző héten, és ismét megmutatkozott Magyarország sérülékenysége, mivel a régiót meghaladó mértékben gyengült a devizánk. A forint gyengélkedéséhez hozzájárultak a 2010-es év költségvetésével kapcsolatos aggodalmak is.
A Parlament hétfőn megszavazta a költségvetést, a tervezett 3,8 százalékos hiány viszont nem tűnik reálisnak. Az MNB múlt héten megjelent inflációs jelentésében a jövő évre 4,3 százalékos hiányt prognosztizál, és további felfelé mutató kockázatot lát az állami körbe tartozó vállalatok adósságának növekvő konszolidációs igénye miatt.
"Véleményünk szerint még a jegybanki hiányprognózis is túlzottan optimista: 2010-ben 6,5 százalék körüli hiánnyal számolunk, ami azt jelenti, hogy a Fidesz által meglebegtetett 7-7,5 százalékos deficitet reálisabbnak tartjuk" - emelik ki a szakemberek. Ennek oka, hogy a költségvetés kiadáscsökkentő lépései megvalósíthatatlannak, az adóbevételek pedig felültervezettnek tűnnek, ez alapján pedig már 4,5 százalékos hiány tűnik reálisnak, amihez hozzájárul az állami cégek mintegy 2 százalékos konszolidációs terhe.
A hiánycél túllövése miatt pedig a közelmúltban "éltanuló" Magyarország megítélése a jövőben kevésbé lesz kedvező, ezt pedig a forint gyengülésén keresztül is érezni fogjuk. A novemberi államháztartási statisztikát jövő héten hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium.
Technikailag úgy tűnik, a forint jól érzi magát a 265-275-ös sávban, ahol az elmúlt hónapokat töltötte. Az 50 napos mozgóátlag szinte egybesimult a 100 napos mozgóátlaggal, ami további oldalazást vetít előre. Könnyen lehet, hogy a forint megint túllő a mozgóátlagokon, ahogy erre korábban többször sor került, de nem számítunk arra, hogy a sáv mélypontjáig (265) beerősödik. A technikai indikátorok is a forint erősödését vetítik előre. Jelentősebb ellenállások az erősödés irányába a 270-es és a 267-es szintek. A gyengülés irányába újra a 275 szint akadályozhatja csak meg a mozgást.