3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tegnapi MNB kamatvágás bejelentése után közel fél egységet gyengült a forint, majd a sajtótájékoztatón elhangzottak hatására erősödési hullám bontakozott ki. Egyrészt bejelentették, hogy további csökkentés kedvező inflációs adatok esetén lehetséges, és mivel a pénzromlás üteme javulóban van, így várhatók további vágások, olvasható a Commerzbank devizapiaci elemzésében.

EUR/HUF (293,50 – 297,50): Az újabb, ismét 25 bázispontos vágással mától 5,50 százalékra csökkent az MNB alapkamat. A 300 körüli árfolyamokat látva néhány piaci szereplőben felvetődött a kamattartás esélye is. Igaz, hogy 300-as szint fölötti árfolyamoknál még nem történt kamatvágás, de ha csak a gyenge árfolyamok miatt tartott volna szünetet a jegybank, akkor az akár olaj is lehetett volna a tűzre, azt üzenve a piacoknak, hogy igenis van árfolyamcél.

A vágás bejelentése után közel fél egységet gyengült a forint, majd a sajtótájékoztatón elhangzottak hatására erősödési hullám bontakozott ki. Egyrészt bejelentették, hogy további csökkentés kedvező inflációs adatok esetén lehetséges, és mivel a pénzromlás üteme javulóban van, így várhatók további vágások.

Másrészt a monetáris tanács megvitatta, és egyhangúan egyetértett abban, hogy a már alkalmazott nem konvencionális monetáris eszközökön kívül továbbiak alkalmazására nincs szükség. Mivel ez volt a közelgő elnökváltással kapcsolatban a legnagyobb kockázat, ezt a nyilatkozatot a piac kedvezően fogadta.

A napközbeni 298 körüli szintekről 295,50 környékén fejezte be a napot a forint. Ma reggel is kitart a jókedv a piacokon, ami a régiós devizák mozgásán is látszik. Ma már 295-ös szint alatt is járt az árfolyam, ez lehet az első nagyobb akadály a további erősödés előtt.

EUR/USD (1,3440 – 1,3560): Fontos, eseménydús nap lesz a mai. Bár a FED ülés eredménye és az indoklás csak az európai kereskedési idő után derül ki, de napközben az amerikai ADP, GDP
adatok, illetve az Eurozóna fogyasztói bizalmi indexe lesznek hatással a hangulatra, és az árfolyamok alakulására.

A két fenti amerikai adat, az inflációs ráta mellett, a FED által a leginkább figyeltek közé tartozik, mivel a QE3 program jövőjét ezen adatok alakulásához kötötte. Ma reggel bombaformában kezdett a közös deviza.

A spanyol költségvetéssel kapcsolatos negatív hírek sem állták útját egy újabb erősödési hullámnak, különösebb ellenállás nélkül lépte át az 1,35-ös technikailag fontos szintet. Ha túl jók lesznek az adatok, akkor az megnöveli az amerikai eszközvásárlási program keretének év végi szűkítésének esélyét, ami okozhat némi korrekciót az árfolyamban.

CHF/HUF (235,50 – 239,50): A magyar kockázatok enyhülésével párhuzamosan kibontakozó forinterősödés eredményeként, idei csúcsán 237 közelében kezdi a napot az árfolyam. Ha sikerül
tartósan áttörni a 295-ös szintet az euró ellen, és a frank is az 1,25- ös szint közelében marad, akkor a 234-es szintek sem lennének elképzelhetetlenek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!