2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyengüléssel kezdett kedden a forint a bankközi devizapiacon az euróval szemben, az árfolyam 296 fölé emelkedett, ami bő fél százalékos forintesést jelentett az előző naphoz képest. A lengyel euróbevezetés várható csúszása miatt a régiós devizák is gyengén szerepeltek az utóbbi napokban, ez folytatódott kedd reggel is.

Hétfőhöz hasonlóan a keddi napot is visszaeséssel kezdte a forint az euróval szemben, miközben a régió többi devizája is veszített értékéből. Elsősorban a lengyel zlotyval kapcsolatos bizonytalanságok okozták a hétfői gyengülést is, a sertésinfluenza-járvány miatti bánik egyelőre nem igazán látszik a magyar fizetőeszköz árfolyamán.

Kedden délelőtt 296,25 forintba került egy euró a bankközi devizapiacon, ez 0,66 százalékkal volt magasabb az előző napi árfolyamnál. A dollárért 227,39 forintot kellett adni, a svájci frank árfolyama pedig 196,74 forint volt.

A gyengülés már hétfőn elkezdődött, ugyanis múlt pénteken még 292-293 körül volt a magyar deviza az euró ellenében, majd onnan gyengült a hét elején 295 környékére. Ennek elsősorban az volt az oka, hogy a hírek szerint csúszik Lengyelország csatlakozása az ERM-2 árfolyamrendszerhez. Korábban tavasszal arról lehetett hallani, hogy a lengyelek már tárgyalnak az EKB-val, most azonban kiderült, hogy addig nem lehetséges a csatlakozás, amíg a zloty árfolyama nem stabilizálódik az euróval szemben. Szakemberek szerint emiatt akár hónapokat is késlekedhet a lengyel euróbevezetés folyamata, sőt egyesek úgy vélik, hogy idén már nem kerülhet sor a belépésre az ERM-2 rendszerbe.


A hír hatására hétfőn jelentősen gyengült a zloty az euróval szemben, majd kedden is folytatódott a régiós devizák vesszőfutása. A nyitás utáni órákban a zloty 0,65 százalékkal esett vissza, 4,5645-nél állt az euró ellenében, míg a cseh korona 26,797-es árfolyama 0,42 százalékos gyengülést jelentett.

Azt egyelőre nem lehet mondani, hogy a világszerte tapasztalható pánik a sertésinfluenza-járvány miatt hatással lenne a régiós devizák árfolyamára, inkább a Lengyelországból érkező hírek okoztak negatív meglepetést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!