3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szerda délutánra majdnem 1 százalékkal gyengült a forint az euróval szemben a bankközi devizapiacon, így ismét a 270-es lélektani határt közelítette az árfolyam. Azt egyelőre nem tudni, mennyire lesz tartós a gyengülés, de reggel már a Raiffeisen elemzői is a kockázatokra figyelmeztettek.

Szerda délutánra majdnem 1 százalékkal gyengült a forint az euróval szemben a bankközi devizapiacon, így ismét a 270-es lélektani határt közelítette az árfolyam. Azt egyelőre nem tudni, mennyire lesz tartós a gyengülés, de reggel már a Raiffeisen elemzői is a kockázatokra figyelmeztettek.


A részvénypiac zárása után nem sokkal 268,93 forintot kellett adni egy euróért, ez körülbelül 0,75 százalékkal volt magasabb a kedd délutáni jegyzésnél. Főleg akkor jelentős a gyengülés, ha hozzátesszük, hogy reggel még javulással kezdett a magyar deviza, az első órákban egészen 266 közelébe kapaszkodott. A dollárral szemben délután 183,36-nál állt a forint, míg a svájci frank 177,29 forintba került.

Már a nap első felében elindult a gyengülés a forint piacán, miután a japán Rating & Investment (R&I) hitelminősítő leminősítette hazánk szuverén adóskockázati besorolását "BBB+"-ról "BBB"-re. Az R&I a Moody's, a Futch és a S&P után a negyedik legjelentősebb hitelminősítő, elsősorban a japán befektetők figyelik. A leminősítés azért is volt elsőre meglepő, mert a múlt héten a Moody's is pozitívan nyilatkozott Magyarország kilátásairól, a S&P pedig odáig ment, hogy negatívról stabilra változtatta a kilátásainkat. Mindehhez azonban hozzá kell tenni, hogy az R&I-nél eddig magasabban voltunk jegyezve, mint a többi intézetnél, azaz úgy is fogalmazhatunk, hogy most kerültünk a helyükre.

A japán cég leminősítése elsősorban hazánk jenkötvényeire lehet hatással. A cég indoklásában kifejtette, hogy fogyasztói kereslet várhatóan további csökkenést mutat az idei évben, ennek következtében a gazdasági stabilizációs intézkedések hatása nem lesz még érzékelhető. Az R&I meglátása szerint a magas adó és nyugdíj kiadások továbbra is gátolják a kilábalást, a növekedési pályára álláshoz radikális szerkezeti reformokra van szükség. Mivel Magyarország továbbra is versenyképes gazdasági és ipari hátteret tud maga mögött, a pénzpiacon nyugodt a hangulat, a költségvetési félelmek is enyhültek, a minősítő stabil kilátásokat állapított meg.


A bejelentés után rögtön gyengülésnek is indult a forint, majd délután jött egy újabb hullám, ami már 269 fölé emelte az euró árfolyamát.

Emellett az sem tett jót a forintnak, hogy az utóbbi hónapok viszonylagos nyugalma után ismét a lett lat leértékeléséről pletykálnak. A lett miniszterelnök még kedden megkérte a kancelláriát, hogy tegyen meg mindent a lett lakáshitelesek terheinek enyhítése érdekében. A nemzetközi elemzők ebből vonták le a következtetést, hogy a lat leértékelése jöhet, ezt azonban hivatalosan egyelőre cáfolták.

Ugyanakkor azt érdemes hozzátenni, hogy a régióban nem egyedül a forintnak volt rossz napja: a lengyel zloty közel egy százalékos leértékelődés után délután 4,2255-nél állt az euróval szemben, míg a cseh korona 25,728-as árfolyama bő fél százalékos gyengülést jelentett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!