6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Társaságunk 2009-ben alakult azzal a céllal, hogy a tőkepiacon jelenleg található piaci elemző és előrejelző mechanizmusok és rendszerek mellett egy teljesen eltérő működési szisztémával és szemlélettel dolgozó befektetési döntéshozatalt megkönnyítő, internet alapú számítógépes segédeszközt hozzon létre. A létrehozott számítógépes eszközzel cégünknek nem az volt a célja, hogy befektetési jeleket adó rendszert dolgozzon ki, hanem egy olyan segédeszköz előállítását kívánta megcélozni, amivel a befektetők a napi rutin során végzett befektetési döntéshozatal folyamatát felgyorsíthatják, és szélesebb spektrumra helyezhetik.

A jelenlegi ismereteink alapján az általunk fejlesztett rendszer egyedülállónak mondható a befektetőknek kínált számítógépes rendszerek között, hiszen elsőként vállalkozott arra a feladatra, hogy az eddig csak szemrevételezéssel elvégzett diagramalakzat vizsgálati módszert gépesített alapokra helyezze. Valójában a rendszer rendkívül egyszerű alapokon nyugszik - talán ez lehet a sikere -, mivel a számítógép által elvégzett folyamatot majd minden befektető saját maga is elvégzi nap, mint nap, de természetesen nem olyan teljesítménnyel és sebességgel, mint a számítógép.

A Marketprog Similarity Chart Model termék egy olyan eszköz, mely lehetőséget nyújt a befektetők számára az egyes instrumentumok esetében a historikus adatbázisban történő keresésre annak érdekében, hogy a jelen piaci helyzethez hasonló formációkat fedezzen fel. A diagramvizsgálat alatt nem a szokásos, jól ismert gyertyaformációkat keressük, hanem minden egyes diagramnak a teljes hasonlóságát vizsgáljuk különböző idősíkokon. Az internetes felületen történő használat során az ügyfél nem kereskedési jeleket kap, hanem a technikai elemzés során alkalmazott diagramvizsgálat folyamatára kap egy gyors megoldást. A program működik előre beállított paraméterek és egyedi beállítások alapján is, így a felhasználó kedvére kutathat az egyes tőkepiaci termékek historikus adatbázisában, hasonlóságok felfedezése céljából. A felhasználó az internetes oldalon több mint 500 instrumentum órás, napi és heti periódusaiból számított hasonlósági diagramjait találja meg, melyek alapul szolgálnak a jelen piaci helyzet kiértékeléséhez. A program a múltbéli adatok alapján valószínűségeket számít, melyeket numerikus és diagram formájában vetíti a befektető elé, ezzel meggyorsítva a befektetési döntéshozatalt.

A felhasználó a termékek között egyedileg és eszközcsoportonként is tud keresni, illetve a program is válogat az egyes instrumentumok között a számított trenderősség alapján, melyeket egy külön monitoron gyűjt össze a befektetők részére, ezzel gyorsítva az instrumentumok közötti szűrés folyamatát. A különböző típusú eszközcsoportok és aleszközcsoportok esetében egyedi indikátorokat is számít, melyek lehetőséget nyújtanak a felhasználó részére egyes szektorok külön-külön történő elemzésére.

A Marketprog rendszer feladata a programba betöltött instrumentumok historikus adatsorainak elemzése után az adott termék hasonlósági időszakainak felfedezése, majd a megtalált hasonlósági időszakok múltbeli kimeneteleinek jelen piacra történő vetítése, ezzel egy trend valószínűségi értéknek a meghatározása a következő 10-20 periódusra. A program megvizsgálja egy adott termék elmúlt 10 órás, napi, heti (alapbeállítás) gyertyadiagramjait, melyek alapján egy hasonlóságkeresési folyamatot indít el. A rendszer megtalálja a historikus adatbázisban a leginkább egyező 10 órás, napos, hetes időszakokat, majd megvizsgálja egyenként azoknak a kimenetelét. Az egyenkénti kimeneteleket összegzi egy bizonyos módszer alapján, így megszületik a pálya (növekvő vagy csökkenő), mely alapul szolgál a jelen periódushoz történő trendirány-valószínűség meghatározásához. A hasonlósági vizsgálatokat heti, napi és órás diagramokon végzi el a hozzájuk tartozó megfelelő historikus adatbázisokon, így tud egyes termékek esetében rövid-, közép- és hosszú távú mozgásokat valószínűsíteni.

A program jelenleg több mint 500 tőkepiaci terméket tartalmaz különböző típusú eszközcsoportokból (részvények, részvényindexek, devizák, árupiaci termékek, kötvények). Alapvetően a megfelelő historikus adatbázissal és kellő likviditással rendelkező eszközöket válogatjuk be a termékek közé, hiszen az adatsoroknak van egy minimális nagysága, amely alatt nem lehet megfelelően értékelhető hasonlósági mintákat felfedezni. A termékek választékát folyamatosan bővíteni kívánjuk, első körben a legfontosabb részvényindexek, devizapárok, árupiaci termékek és legnagyobb vállalatok részvényei kerültek be az instrumentum listába.

A Program elméleti hátterét vizsgálva, abból a feltevésből indultunk ki, hogy a diagramok alapvetően minden piaci információt tartalmaznak, ezért mi az elemzésük során kizárólag azok alakjával fogunk foglalkozni. A piacot alapvetően a hús-vér emberek, illetve az ezen emberek által programozott számítógépes rendszerek alakítják, melyek sok esetben a diagramok bizonyos alakzatai, mozgásai alapján döntenek a pozíciók irányáról és időzítéséről. Mi ezt a döntési folyamatot szerettük volna leképezni oly módon, hogy a jelenlegi diagramformációkat próbáljuk megkeresni a múltban, azok akkori kimenetelét vizsgáljuk, és a jelenre implementáljuk. Természetesen ahhoz, hogy ez a gondolkodásmódunk működjön, azt kell feltételeznünk, hogy a piacon az emberek (vagy mostanában a gépek) viselkedése-reakciója egy bizonyos kinézetű alakzatra hasonló legyen a múltban, mint most. Mi azt gondoljuk, hogy van összefüggés a múltbeli és a jelenlegi reakciók között, így a rendszer használatakor nem random módon hozzuk meg a döntésünket, hanem egy jóval 50% feletti eséllyel indulunk neki egy új pozíciónyitásnak. Az ilyen típusú tapasztalati és hasonlósági rendszerek egyébként nem új keletűek, hiszen az élet más területén, úgymint meteorológia vagy részecskefizika már régen alkalmazzák a nem lineáris rendszerek jobb megértése és leírása érdekében, de az árfolyam-előrejelzési rendszerek eddig nem fordítottak talán elég figyelmet az elemzés e módjára.

A Marketprog Similarity Chart Model programot jelenleg hazai és külföldi intézményi befektetők használják. Célunk a program megismertetése nemcsak az intézményi, de a magánbefektetői réteggel is, akik sok esetben azt még hatékonyabban tudják alkalmazni a rövid- középhosszú távú pozícióik nyitásakor, zárásakor.

A termék könnyű elérhetősége érdekében az alkalmazást internet alapra helyeztük, így a regisztrált felhasználó kedvező díjszabás mellett bárhonnan el tudja érni a modult. A Marketprog Similarity Chart Model a www.marketprog.com oldalon tekinthető meg, ahol további információkat lehet megtudni a program működésével kapcsolatban. (X)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!