A nemzetközi tőzsdék optimista hangulata nem ragadt át a Budapesti Értéktőzsdére, Amerika és Ázsia emelkedése után mi jelentős mínusszal nyitottuk a szerdai napot. A vezető részvények közül csak a Richter tartotta magát délelőtt, az OTP viszont több mint 6 százalékkal lett olcsóbb. A Mol és az OTP is leminősítést kapott reggelre nemzetközi elemzőktől, ez is okozhatta többek között az esést.
Délelőtt a BUX index 14 208 ponton állt, ez 3,63 százalékkal maradt el a kedd délutáni záróértéktől. A vezető papírok szinte kivétel nélkül gyengüléssel kezdték a napot a nemzetközi piacok javulása ellenére. Az OTP 6,41 százalékot bukott, miután a Morgan Stanley mindössze 2600 forintos célárat határozott meg a bankpapírokra, így délelőtt 3430 forintba kerültek a részvények. A Molt a UBS minősítette le semlegesre a korábbi vételről, az olajcég papírjai 4,55 százalékot veszítettek a kereskedés első óráiban, 12 390 forintot értek délelőtt. Visszaesett a Magyar Telekom is a kezdés után, 3,92 százalékos gyengülés után 638 forinton álltak a távközlési papírok.
A gyógyszeripar képviselői vegyesen szerepeltek délelőtt: a Richter tartani tudta magát keddi 29 000 forintos záróára körül, az Egis viszont 1,35 százalékot bukott, így már csak 11 000 forintot ért. Továbbra is meglepően jól szerepel a kispapírok közül a Fotex és a Synergon, melyek a keddi 10 százalék feletti drágulás után szerdán ismét több mint 5 százalékot javítottak az első órákban.
A visszaesés a részvényárfolyamokban részben a leminősítésekkel, részben pedig az optimizmus kifulladásával magyarázható. Az elmúlt napokban már számítani lehetett arra, hogy előbb-utóbb elfogy a pozitív hangulat a piacról, a befektetők elkezdenek eladni. Abból a szempontból viszont meglepő mindez, hogy a tengerentúlon sokan már egy esetleges év végi rallyra készülnek, most gyűjtik be a papírokat.
A forint először gyengüléssel kezdett az euróval szemben, 258 fölé is emelkedett az árfolyam délelőtt, majd onnan indult erősödésnek a magyar deviza. Délelőtt 257,25 forintot kellett adni egy euróért, a dollár árfolyama pedig 199,42-nél állt. Az amerikai fizetőeszköz jelentősen gyengült az euróval szemben, kedden ismét 1,30 körül állt az árfolyam. Jórészt ez okozta azt is, hogy az olaj hordónkénti ára ismét 70 dollár fölé emelkedett.
Igazán jelentős makroadat nem jelenik meg szerdán, ami befolyásolhatná a magyar tőzsde alakulását. Délelőtt Európában közölnek néhány fontos statisztikát, majd délután a tengerentúlon az ADP munkaerőpiaci index alakulása lesz a legfontosabb.