3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az arany árának tavaly októberben megkezdődött csökkenése ellenére Kína és Oroszország kitermelése az erős állami finanszírozási hátterüknek köszönhetően nőtt - közölte az aranybefektetésekkel foglalkozó Conclude Befektetési Zrt.

A Conclude Zrt. elemzése szerint ezzel szemben a piaci alapokon működő Ausztrália, az Egyesült Államok és Dél-Afrika visszafogta az arany - az árcsökkenés miatt kevésbé gazdaságos - bányászatát. Az arany ára tavaly október óta esik, ennek során unciája (1 uncia=31,1035 gramm) péntek hajnalban két és fél éve nem látott alacsony szintre, 1268,70 dollárra esett, ami már csaknem 30 százalékkal marad el a hét és fél hónapja felállított 1803,50 dolláros csúcsától.

Az aranyár tavaly október óta tartó zuhanása ellenére Kína aranybányászata nő. Kína ez év május végéig 140,7 tonnát hozott a felszínre, 6,59 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában - tette közzé a kínai ipari és információtechnológiai minisztérium.

A növekedési ütem az első negyedév végéhez képest mérséklődött, hiszen március végén a kínai aranytermelés még 10 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Szakértők szerint azonban a kép csalóka, hiszen a Föld legnépesebb országa kisebb aranybányáinak teljesítménye nem jelenik meg a hivatalos kínai statisztikákban.

Az elemzés rámutat: Kína a világ legnagyobb aranytermelője, 2012-ben - amikor a világtermelés csúcsot döntött az ár miatt, addig soha nem látott mértéket, 2700 tonnát ért el, megdöntve ezzel a 2001. évi 2600 tonnás addigi rekordot - 360,96 tonnányi aranyat bányászott.

A legnagyobbak termelésének összehasonlítását megnehezíti, hogy nem ugyanazon időtávra szolgáltatnak adatot. A tavalyi 250 tonnás produktumával második Ausztrália aranytermeléséről közzétett legfrissebb adat például 2013 első negyedévi, eszerint a március végéig kibányászott 63,5 tonnás mennyiség 5 százalékkal volt kevesebb, mint 2012 utolsó három hónapjában.

A tavaly 230 tonnával harmadik legnagyobb aranytermelő Egyesült Államok is kevesebbet hozott felszínre az év első két hónapjában, a 34,8 tonnás teljesítmény közel 9 százalékkal maradt el a tavaly január-februáritól.

Nem kizárt, hogy a múlt évben 226 tonnát bányászó Oroszország az idén megelőzi az Egyesült Államokat, miután az idei első négy hónapban 8,3 százalékkal 49,1 tonnára nőtt az aranytermelése. Ezzel szemben a tavaly 170 tonna aranyat felszínre hozó Dél-Afrika 8,1 százalékos termeléscsökkenéssel kezdte az évet.

Bányaipari szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy az aranybányászattal foglalkozó cégek az árcsökkenés hatására a jobb minőségű - ezáltal a piacon drágábban eladható - arany feltárására koncentrálhatnak. Ez éppen a fordítottja lenne a 12 éven át, tavaly októberig tartó tendenciának, amikor az ár növekedése miatt fokozódott a kevésbé jó minőségű arany bányászata - olvasható a Conclude elemzésében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!