3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra is megosztja az elemzőket a kínai ingatlanpiaci buborék kérdése, s hogy a helyzet mekkora veszélyt jelent a gazdaságra. De abban egyetértenek a szakemberek, hogy az elmúlt hónapok adatai növekvő kockázatokról tanúskodnak.

Az első negyedévben 26 kínai tartományból négyben esett vissza az ingatlanpiaci beruházások volumene, kettőben több mint 25 százalékkal. Márciusban a vizsgált 70 kínai városból 14-ben csökkentek vagy stagnáltak a lakásárak, s az általános növekedési ütem több mint egy éve a legalacsonyabb volt - derül ki a statisztikákból.

A veszélyek érezhetően erősödnek, ám ingatlanpiaci buborék nincs, s kialakulásának valószínűsége sem magas a gazdasági mutatók tükrében - írja a svájci UBS bank hongkongi részlegének vezető elemzője, Tao Vang, az MTI-nek eljuttatott jelentésében.

Egyes elemzők szerint a kínai kormánynak megvannak az eszközei ahhoz, hogy a folyamatokat kezelni, azok hatását pedig ellensúlyozni tudják; például központilag növelhetik az infrastrukturális beruházásokat. A vezetés egyértelműen hajlandó is tenni a helyzet megoldása érdekében, ami a szektor általános gazdaságra való hatása miatt is fontos. Egy komoly ingatlanpiaci gyengülés a gazdasági növekedést is jelentős mértékben visszavetné.

A kínai pénzügyminisztérium egyik vezető elemzője, Csia Kang szerint külön kell nézni a nagy és a kisebb városokat, előzőekben ugyanis csekélyek a kockázatok, így inkább az utóbbiakra kell koncentrálni. Szerinte a piaci folyamatok tisztulást hoznak majd, a kormánynak csupán minimális mértékben szükséges beavatkoznia: az ingatlanadó bevezetésének sürgetésével és az alacsony jövedelmű családok számára építendő ingatlanprojektek gyorsításával. Ezt a Cajhszin gazdasági és pénzügyi napilapnak nyilatkozta a kutató.

A japán Nomura elemzőintézet jóval pesszimistább, friss jelentésében úgy fogalmaz: az ingatlanpiaci lufi már kidurrant, a kérdés már csak az, mekkora gondokat fog az okozni a gazdaságban. A Nomura azt is tagadja, hogy a kormány bármit is tehetne a helyzet megfelelő kezelésére, mondván, arra nem létezik univerzálisan is hatásos politika. Ha a kínai kormány nem vezet be nagyobb szabású ösztönzőket, a bruttó hazai termék (GDP) idén 6 százalék alá is eshet. Ha viszont monetáris és fiskális téren is fellendít, azzal 7,4 százalékos gazdasági növekedést garantálhat - írja az elemzőház. Jövőre a GDP-növekedés 6,8 százalékos lesz - vélik a Nomura elemzői. A UBS hasonló értékeket, idén 7,3 százalékos, jövőre 6,8 százalékos gazdasági bővülést vár.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!