Az első negyedévben 26 kínai tartományból négyben esett vissza az ingatlanpiaci beruházások volumene, kettőben több mint 25 százalékkal. Márciusban a vizsgált 70 kínai városból 14-ben csökkentek vagy stagnáltak a lakásárak, s az általános növekedési ütem több mint egy éve a legalacsonyabb volt - derül ki a statisztikákból.
A veszélyek érezhetően erősödnek, ám ingatlanpiaci buborék nincs, s kialakulásának valószínűsége sem magas a gazdasági mutatók tükrében - írja a svájci UBS bank hongkongi részlegének vezető elemzője, Tao Vang, az MTI-nek eljuttatott jelentésében.
Egyes elemzők szerint a kínai kormánynak megvannak az eszközei ahhoz, hogy a folyamatokat kezelni, azok hatását pedig ellensúlyozni tudják; például központilag növelhetik az infrastrukturális beruházásokat. A vezetés egyértelműen hajlandó is tenni a helyzet megoldása érdekében, ami a szektor általános gazdaságra való hatása miatt is fontos. Egy komoly ingatlanpiaci gyengülés a gazdasági növekedést is jelentős mértékben visszavetné.
A kínai pénzügyminisztérium egyik vezető elemzője, Csia Kang szerint külön kell nézni a nagy és a kisebb városokat, előzőekben ugyanis csekélyek a kockázatok, így inkább az utóbbiakra kell koncentrálni. Szerinte a piaci folyamatok tisztulást hoznak majd, a kormánynak csupán minimális mértékben szükséges beavatkoznia: az ingatlanadó bevezetésének sürgetésével és az alacsony jövedelmű családok számára építendő ingatlanprojektek gyorsításával. Ezt a Cajhszin gazdasági és pénzügyi napilapnak nyilatkozta a kutató.
A japán Nomura elemzőintézet jóval pesszimistább, friss jelentésében úgy fogalmaz: az ingatlanpiaci lufi már kidurrant, a kérdés már csak az, mekkora gondokat fog az okozni a gazdaságban. A Nomura azt is tagadja, hogy a kormány bármit is tehetne a helyzet megfelelő kezelésére, mondván, arra nem létezik univerzálisan is hatásos politika. Ha a kínai kormány nem vezet be nagyobb szabású ösztönzőket, a bruttó hazai termék (GDP) idén 6 százalék alá is eshet. Ha viszont monetáris és fiskális téren is fellendít, azzal 7,4 százalékos gazdasági növekedést garantálhat - írja az elemzőház. Jövőre a GDP-növekedés 6,8 százalékos lesz - vélik a Nomura elemzői. A UBS hasonló értékeket, idén 7,3 százalékos, jövőre 6,8 százalékos gazdasági bővülést vár.
MTI