Ez itt az igazi vezető: előbb indult meg, mint a részvények (azok csak 2010 nyár végén kezdték az emelkedést), nem korrigált olyan nagyot az atomparában, és máris új csúcson van. Az árupiacok menetelése érthető: egyrészt megy a pénzszaporítás a világban még mindig, másrészt van komoly növekedés is - nem csoda hogy mennek ezek a termékek. Valójában persze mindez az olcsó pénzre vezethető vissza...
Ennek aztán vannak hatásai: menetelnek felfelé az inflációs várakozások is, hiszen azt talán csak Ben Bernanke hiszi el a világon, hogyha minden nyersanyag ára megduplázódik, akkor annak nincs vagy csak átmeneti hatása van az inflációra. Az infláció tehát fontos téma, nem véletlen, hogy az erre legérzékenyebb fejlett jegybank, az ECB kamatot emelt, és az európai kamatvárakozások eléggé korrelálnak a CRB index alakulásával. A kötvénypiacoknak tehát ez rossz hír.
A részvénypiacoknál az a kérdés, hogy félig tele van-e a pohár ("de jó, van növekedés") avagy félig üres ("előbb-utóbb kamatot kell emelni"). Ez láthatóan attól függ, hogy hol, mennyire agresszív a jegybank: ahol kevésbé, ott inkább van felfelé potenciál a részvényekben.
A hazai vonatkozások: növekvő inflációs környezetben nehéz kamatot csökkenteni. Talán inkább a 6% körüli szinten tartás a reális, de sok függ a forinttól: ha bemegyünk 260 alá az euróval szemben akkor szinte biztos, hogy kamatot vágnak. Árfolyamtargetting van Magyarországon még mindig!