3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt hét utolsó napjainak pozíciózárási hulláma többnyire a nyersanyagpiacokra összpontosult, de a hatásokat természetesen a devizapiacokon is lehetett érzékelni. Azonban ez még nem a klasszikus kockázatkerülési manőver, mely oly sokat elárulhat a háttérben meghúzódó piaci hangulatról, áll az FxPro elemzésében.

Először is a nyersanyagpiacokon látható általános kiárusítási pánik mögött az a klasszikus eset áll, amikor a kereskedők egy olyan eseményre várnak, mely nem akar bekövetkezni. A legnagyobb tőzsdekrachok, mint pl. az 1929-es, '87-es és 2000-es bedőlés okairól a mai napig vitatkoznak. Ami az árfolyamokat illeti, könnyen állíthatjuk azt, hogy túl messze mentek a dolgok, különösen az ezüst esetében, mely akár 380 százalékos éves növekedést is elérhetett volna, amennyiben a januártól áprilisig tartó tempó nem hagy alább. A kiárusítás legfontosabb oka az volt, hogy több nyersanyagpiacon is az ún. Chuck Prince (a Citibank korábbi elnöke) stratégiát követték a kereskedők, azaz: "Amíg szól a zene, addig kell járni a táncot". A gond csak annyi, hogy csütörtökön (ki tudja miért) leállt a zene, és csak egyetlen kiút maradt.

Ami a devizapiacokat illeti, a múlt hét vége igencsak sokatmondó volt. A nyersanyag-kiárusítás alap esetben az ausztrál dollárt szorongatná, ezúttal azonban azok a piacok érezték a legnagyobb fájdalmat, melyek kevésbé izgatják az ausztrál pénznemet, pl. olaj és ezüst. Ráadásul az Ausztrál Központi Bank utalást tett arra, hogy további kamatemelések lehetnek kilátásban. A spektrum másik végén az euró gyengülését láthattuk, részben mivel a long pozíciókat valószínűleg azért likvidálták a kereskedők, hogy egyéb veszteségeiket kompenzálják és a margin call-nak megfelelően befizessenek. Ehhez az is hozzájárult, hogy a legutóbbi EKB értekezlet utáni sajtótájékoztatón Trichet mellőzte a kamatemelés témáját. Mindezekből arra következtethetünk, hogy a devizapiac – a tavalyi és részben tavalyelőtti évvel ellentétben – már nem annyira a kockázatos kereskedés terepe, hanem sokkal inkább a relatívabb fundamentális elemzésekre hagyatkozik a hitelválság után.

Azonban a 2010-es trenddel való párhuzamok is rejtélyesek. Az év optimista hangulattal indult, a legfőbb vita pedig abból állt, hogy a Fed az év végéig mennyire lesz hajlandó visszavenni ultra-laza monetáris politikájából. A dolgok azonban kicsit máshogy alakultak. Idén a brit és eurózónás kamatemeléssel kapcsolatos várakozások, továbbá a tőkeinjekció (quantitative easing 2) beszüntetésével és a Fed kilépési stratégiájával kapcsolatos tárgyalások voltak az első negyedév meghatározó témái, melyek a második negyedévben lassan kimerülnek. A fejlett gazdaságokban az a feltevés táplálta a reményt, hogy a nehezén már túl vagyunk és a jobb idők a láthatáron kell, hogy legyenek. A valóságban azonban, ahogy már korábban is említettük (lásd: //bit.ly/m7Cy5d), a gyógyulási folyamatot években, és nem hónapokban kell számolni. A piacok erről gyakran megfeledkeznek, az eufória homálya a múlt hét utolsó napjaiban azonban már elkezdett felszállni.

Forrás: FxPro

Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés

Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!