Aztán szerdán bejelentette Ben Bernanke, hogy a Fed a twist műveleten, illetve a jelzálogpapírok újravárlásán túl nem indít el újabb programot, amellyel növelné a dollár kínálatot. Egyszóval nincs harmadik etapja a QE (Quantitive Easing - Mennyiségi Könnyítés) programnak.
A hírre, bár a részvénypiacok és a vállalati kötvénypiacok (lásd VP Pánik mindenhol című írását) is beszakadtak az árupiaci termékek (lásd Zsiday Viktor Árukiárúsítás című írását) igazi vesszőfutást mutattak be szerdán, csütörtökön és pénteken. Egyrészről a QE3 három hiányában nem lesz olcsó dollár, amely ezeken a piacokon keresletként megjelenne, másrészt a Fed közleménye szerint nagyon erősek a globális gazdasági növekedésre ható lefele mutató kockázatok. Így abban sincs semmi meglepő, hogy a konjunkturális ciklusokra leginkább érzékeny réz 3,28 dolláron zárt fontonként, ami 6 százalékos zuhanás csütörtökhöz képest. Egy hét alatt a veszteség még súlyosabb, hiszen hét elején még 3,8 dollárt is megadtak érte.
De nemcsak a közönséges árupiaci termékek ára szakadt be, hanem az eddig menedékeszközként kezelt arany jegyzése is 100 dollár felett zuhant pénteken, egészen 1640 dollárra. A napi esés mértéke 5,85 százalék, amire 2006 júliusa óta nem volt példa. A nemesfém egy hét alatt 9,7, szeptemberben pedig 9,6 százalékos esést mutat, amire az 1980-as évek óta nem volt példa.
A jegyzés egyébként most tért vissza abba a sávba, amiben augusztus elejéig, az európai adósságválság újbóli fellángolásáig, az olasz kötvénypiaci begyűrűzésig tartózkodott. Na és persze az akkori meglódulásban nagy szerepe volt annak is, hogy a JP Morgan akkor megjelent elemzése szerint éven belül 2500 dollár is lehet az arany ára. Az arany beszakadása egyébként technikailag is indolt, legalábbis Gede Balázs már szeptember 8-án is írt erről itt, az mfor.hu-n. (lásd: Fárad az arany! Komoly zakó jöhet)
A nemesfémeknél lényegesen kisebb mértékben estek a fekete arany, az olajtermékek jegyzései. A WTI mindössze 0,8, a Brenté 1,4 százalékkal esett, előbbi 79,8, utóbbi 103,9 dolláron zárt. Igaz, itt is tetemes a heti veszteség, hiszen a WTI például 87 dolláron, vagyis közel 10 százalékkal magasabban kezdte a hetet.
mfor.hu