A szilád működési háttér, a stabil cash-flow és a szektorra jellemző előkelő hitelbesorolás miatt a közművek biztos befektetésnek értékelhetők mind a mai napig. Az új kötvénykibocsátások optimalizálják a szektor adósságszerkezetét, az állami garancia pedig növeli a szektor hiteleinek minőségét. Az Erste kedvencei: a GDF Suez, a Verbund, a Fortum és a CEZ.
Az euróövezet gazdaságát komolyan megviselte a keresletben világszerte jelentkező visszaesés, a termelés visszafogása elkerülhetetlenné vált a régióban is. Éves összehasonlításban az ipari termelés januárban 16, februárban pedig már 18,4 százalékkal csökkent. Sem a befektetői hangulat változásait jelző mutatók, sem a gazdasági adatok nem utalnak a visszaesés megállására vagy akárcsak lassulására, ezért az Erste elemzői azzal számolnak, hogy a GDP az euróövezetben 3,6 százalékkal esik vissza 2009-ben. Az ennél hosszabb ideig tartó gazdasági recesszió vélhetően az ipari gáz- és áramfogyasztás mértékére is komolyabb kihatással lesz. Az elemzők úgy vélik azonban, hogy enyhe gazdasági növekedés következhet 2010-ben.
A világ többi részéhez hasonlóan Kelet-Közép-Európa is a recesszió folyamatát éli át jelenleg. A visszaesés mértéke és kiváltó okai azonban nagyban különböznek a régió egyes országaiban. A magas exporthányaddal rendelkező gazdaságok jobban megszenvedik ezt az időszakot, hiszen az áruk iránt az egész világon meredeken csökkent a kereslet. Kelet-Közép-Európa talpra állása mindenképpen erősen függ az euróövezet gazdasági fejleményeitől. A második félév előtt az elemzők nem számítanak gazdasági stabilizációra.
A világgazdaság jelenleg is tartó visszaesése nyomán a befektetők figyelme most egyre inkább a defenzív, tehát a trendeket nem követő részvények felé fordul. Az alacsony fokú ciklikusság (a rugalmatlan kereslet) miatt a közműszolgáltatók működése stabil. A szilárd működési környezet, a stabil cash flow és a szektorra jellemző előkelő hitelbesorolás nyomán a közműszolgáltatókat széles körben biztonságos befektetésnek tartják. A legtöbb szektorbeli vállalat kiegyensúlyozott üzleti kockázatelemzése ki is emeli ezt a tulajdonságot.
A szektor hosszú távú hitelbesorolása jelenleg A2, a középkategória felső részében lévő osztályzat, amely jobb a legtöbb szektor besorolásához képest. A tőkepiacokon eluralkodott nehéz helyzet miatt a közműtársaságok elemi érdeke, hogy a lehető legjobb hitelbesorolást kapják, hogy könnyebben juthassanak hitelhez. Az új kötvénykibocsátást a legtöbb esetben a viszonylag rövid lejáratú adósságállomány lejárati szerkezetének optimalizálására használták.
A szektorban a gáz- és az áramüzletág integrációja, valamint a földrajzi diverzifikáció jelenti az összefonódások legjelentősebb mozgatórugóját. A jelenlegi környezetben az iparág vonzóan árazott piaci szereplői csábító felvásárlási célpontokká válhatnak. "Úgy véljük, a vállalatcsoportok vezetői most jobban megválogatják, mibe fektetnek be, mint pár évvel ezelőtt. Ha nem, akkor a (nagy tőkeáttétellel végrehajtott) túlzóan agresszív terjeszkedés veszélybe sodorja a vállalatok hitelbesorolását" – véli Alihan Karadagoglu, az Erste Group hitelpiaci elemzője.
"A hosszabb távra tervező befektetők számára alapvető választás a közműrészvény. Ennek megfelelően a GDF Suez, a Verbund, a Fortum és a CEZ részvényeit preferáljuk a társaságok stabil adósságrátája és magas pénzügyi profilja miatt. A közműszolgáltatók csak a piacok hosszan tartó megnyugvása után válnak alulteljesítővé az egyéb ciklikus szektorokkal szemben" - jósolja Elena Statelov, az Erste Group hitelpiaci elemzője.