Vera Sutedja, az Erste Group kelet-közép-európai telekom szektorának elemzője visszatekintve az elmúlt évekre kifejtette: a telekom szektor 2009-ben sem volt biztonságos befektetés, az iparág árbevételének növekedése a nullához közelített. A gazdasági válság alatt az Erste által figyelemmel kísért szolgáltatóknak ugyanakkor sikerült megőrizniük, sőt esetenként még növelniük is az osztalékszintet. A Magyar Telekom, a T-Hrvatski Telekom és a Telekom Slovenije esetében a részvény gyengén szerepelt, és így az osztalékból származó eredmény felhígult - vélekedett Vera Sutedja.
Az elemző szerint a hagyományos vezetékes és mobil hangszolgáltatás "kapta a legnagyobb pofont", az előbbi 6,3 százalékkal, az utóbbi 1,8 százalékkal esett vissza éves összehasonlításban 2009-ben. A fizetős televízió, a mobil adatátvitel és a vezetékes internet jelentette a növekedés motorját, de a bevételből kihasított összesített részesedésük 33 százalékos mértéke nem bizonyult elég nagynak ahhoz, hogy a vezetékes és mobiltelefon üzletág bevételeinek visszaesését ellensúlyozza.
Idén a második negyedévben a szektorban látszottak már gyenge jelei a kilábalásnak, ilyen volt az árbevételek visszaesésének enyhülése és az EBITDA (kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredmény) csökkenési ütemének lassulása. A France Télécomhoz tartozó TPSA lengyel távközlési vállalat mutatta az erősödés legkomolyabb jelét, főként a mobilszegmensben, a társaság javított is a 2010. év egészére vonatkozó előrejelzésén. A másik véglet a Magyar Telekom volt, amely tovább szenvedett a makrogazdasági és szabályozói fejleményektől, így kénytelen volt lerontani a 2010. év egészére szóló várakozásait.
"Azzal lehet számolni, hogy a megfigyelt közép- és kelet-európai társaságok aligha fognak visszatérni a növekedési pályára 2011 vagy 2012 előtt" - jósolta Vera Sutedja.
Az elemző szerint a hagyományos vezetékes és mobiltelefon üzletág tovább zsugorodott, a vezetékes szélessáv pedig már nem tekinthető a növekedés motorjának. Ráadásul a mobil- és kábelszolgáltatókkal folytatott éles verseny folyományaként az árak nyomás alá kerültek. A televíziós termékek, a számítástechnikai szolgáltatások és a mobil szélessáv jelenti pillanatnyilag a közép- és kelet-európai szolgáltatók számára a növekedés hajóerejét. Ez kihívások elé állítja a vezetékes és a mobilhálózatokat is.
Vera Sutedja szerint a Magyar Telekom nem tud majd elég cash-flow-t generálni a beruházások, a nettó kamatkiadások, a nettó forgótőke finanszírozására úgy, hogy az osztalék is szinten maradjon és az adósságráta se emelkedjen a 40 százalékos szint fölé. Ezért az Erste 74 forintról 70 forintra csökkenti a Magyar Telekom osztalékra vonatkozó várakozását 2011-re, a 2012. évre pedig 74 forintról 60 forintra. Az Erste szakértői ezért felhalmozásról tartásra minősítették le a Magyar Telekom részvényeit, ugyanis véleményük szerint a kormányzati kiadások csökkentése érzékenyen érinti majd a társaság 2010 második félévi árbevételét és eredményét.
Az Erste szakértői szerint a Turk Telekom maradt a "top pick", a legjobban teljesítő telekom részvény. A társaság stabil eredményeket "szállított" 2010 második negyedévében, ami megerősítette stabil pozícióját a vezetékes üzletágban, egyben azt is demonstrálta, hogy Avea nevű mobilszolgáltatójának sikerült feltornásznia az árrést.
MTI