Esés és jelentős volatilitás jellemezte a mögöttünk álló hetet. Emögött leginkább a nyersanyagárak zuhanása áll, másrészt a közzétett makroadatok is többségében csalódást keltőek voltak. Kivéve a legutolsó, de egyben legfontosabb pénteki amerikai átfogó munkaerőpiaci adatot, áll a Raiffeisen Bank heti elemzésében. Mégsem zárult a hét megnyugtatóan, mert pénteken este Görögország fizetésképtelenségével kapcsolatos hírek láttak napvilágot.
A hét közepén tapasztalt pesszimizmus miatt egy hét alatt 1,86 százalékot, 449,19 pontot veszített a BUX és a héten tartósan 24 ezer pont alá került. A szakértők szerint a korrekció jellemezte a hetet, de lehet, hogy trendfordulóhoz érkeztek a piacok. A heti 82,2 milliárd forint részvényforgalom 22 milliárd forinttal volt magasabb az egy héttel korábbinál.
A hét optimista hangulatban indult, miután az Egyesült Államok katonai csapással végzett Oszama bin Ladennel, az al-Kaida terrorszervezet vezetőjével. Igaz, a londoni piacok zárva tartottak, ezért aznap alacsony volt a BÉT forgalma.
A hazai piacon vegyes teljesítményt nyújtottak a papírok. A Magyar Telekom hétfőn forgott utoljára osztalékszelvénnyel, és akkor a BÉT 15,5 milliárd forint forgalmából 10,64 milliárd forinttal részesedett. Osztalékszelvény nélkül a papír kevesebbet ért, így a távközlési cég árfolyama 49 forinttal, 8,06 százalékkal 559 forintra csökkent a hét utolsó napjára.
Az OTP-ben megmaradt az optimista kép technikai szempontból, a fontos szintek sértetlenek maradtak, ahogy enyhült a hangulat jelentősebb lendületet tudott mutatni. Felfelé a korábbi csúcsok (6450-6475) jelentenek ellenállást, ennek áttörése akkor valószínű, hogyha a nemzetközi piacokon új csúcsot érnének el az indexek. A rövid távú emelkedő trend 6150 érdemi elesése esetén törne, áll a Raiffeisen beszámolójában. A heti forgalom 42,9 százalékát az OTP adta 35,24 milliárd forinttal. A részvény árfolyama a hét során hullámzott, 6200 forint alatt is volt, de végül a hetet 20 forint nyereséggel 6340 forinton zárt. A brókerek úgy vélik, ha a bankpapírnak nem sikerül áttörnie a 6400 forintos szintet, akkor ismét lejtmenetbe kerül, írta az MTI összefoglalója.
A pénteken 23230 forinton záró Mol 1670 forintot, 6,71 százalékot veszített értékéből a hét folyamán az olaj árának csökkenése miatt. A Molban így megtört a rövid távú emelkedő trend, lefelé 22500 körül vannak erőteljesebb támaszok, ennek elesésével nem számolunk. Rövid távra egyértelműen jelentősen sérült tehát a momentum, ugyanakkor hosszabb távra továbbra is optimisták a Raiffeisen elemzői. Amennyiben az olajárak jelen szintek körül, vagy akár valamelyest alacsonyabb szinteken stabilizálódnak még mindig igen jelentős bevételt biztosítanak a cégnek, ugyanakkor lényegesen kevésbé veszélyeztetik a makrogazdasági képet, támogatást adva a tőzsdéknek is. Így idővel újra emelkedő pályára állhat ez a papír is. Technikai szempontból érdemben optimisták azonban csak 24500 felett lehetünk ismét a papírban, rövid távra spekulálóknak csak ezen szinteken érdemes ismét kitettséget felvenni.
A két gyógyszerrészvény erősödött a héten. A Richter árfolyama 3,05 milliárd forintos heti forgalomban 405 forintot, 1,09 százalékot emelkedett, míg az Egis ára 180 forinttal, 0,92 százalékkal volt magasabb pénteken az egy héttel korábbinál, de forgalma alig volt több félmilliárd forintnál. Ugyanakkor a Raiffeisen elemzői szerint nem történt érdemi változás a gyógyszergyártókban, amelyek jövő héten teszik közzé eredményeiket, az Egis kedd este, a Richter várhatóan szerda hajnalban.
mfor.hu