6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utóbbi időben egyre többen tartanak attól, hogy az Egyesült Államok elveszíti jelenlegi "AAA" hitelbesorolását a hitelminősítőknél a túlzottan magas költségvetési hiány miatt. Egy esetleges leminősítés a dollár további zuhanását hozhatná magával. A probléma súlyát jelzi, hogy csütörtökön már Timothy Geithner pénzügyminiszter is a hiánycsökkentés fontosságát hangsúlyozta.

Egyre többen tartanak attól, hogy az Egyesült Államok elveszíti jelenlegi "AAA" hitelbesorolását a hitelminősítőknél a túlzottan magas költségvetési hiány miatt. Egy esetleges leminősítés a dollár további zuhanását hozhatná magával. A probléma súlyát jelzi, hogy csütörtökön már Timothy Geithner pénzügyminiszter is a hiánycsökkentés fontosságát hangsúlyozta.

Az utóbbi időszakban bizonytalanná vált az Egyesült Államok hitelképessége, ezért okozhat különösen nagy problémát a rekordméretű költségvetési hiány. Az amerikai kormány kötvénykibocsátással lenne úrrá a helyzeten, azonban ha ez sikertelen lesz, akkor könnyen elképzelhető, hogy a három nagy hitelminősítő is lép majd, és a világ legnagyobb gazdasága elveszítheti "AAA" besorolását.

12,9 százalékos lehet a hiány

"Fontos, hogy a Kongresszus középtávon olyan intézkedések mellett tegye le a garast, melyek csökkenthetik a költségvetési hiányt" - nyilatkozta Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter csütörtökön a Bloombergnek. Geithner szerint a cél az, hogy 2012-re három százalékra szorítsák le a költségvetés hiányát az idei évre várható 12,9 százalékról.

Az októberben kezdődött költségvetési év első felében, március végéig rekordszintre, 956,80 milliárd dollárra emelkedett az amerikai költségvetés hiánya az állami mentőcsomagoknak köszönhetően - jelentették be Washingtonban még április közepén. Tavaly ősszel még arra számítottak, hogy a teljes költségvetési évben lesz 1000 milliárd dollár a hiány - ez szintén 55 éves csúcsot jelentett volna -, azonban Obama elnök év elején meghirdetett mentőcsomagjai tovább emelték a deficitet.

A 956,80 milliárd dolláros deficit háromszorosa volt az egy évvel korábbi értéknek, mivel az elmúlt fél évben az Egyesült Államok kormánya rengeteg pénzt fordított válságkezelésre. Először tavaly szeptemberben szavazott meg a Kongresszus egy 700 milliárd dolláros mentőcsomagot a pénzügyi cégek veszteségei miatt, majd az év végén az autógyárak fordultak újabb segítségért a kormányhoz. Az ország legnagyobb autóipari cégei azóta már többször is kaptak pénzt, sőt, Obama elnök januárban egy több mint 1000 milliárd dolláros programot is bejelentett. Utóbbi elsősorban adócsökkentésekkel és kormányzati megrendelésekkel enyhítené a gazdaság visszaesését.

A jelenlegi kormány az egész költségvetési évre 1750 milliárd dolláros költségvetési hiánnyal számol, ennek közel 55 százaléka teljesült az első hat hónapban. A márciusi hiány szintén rekord nagyságú, 192,3 milliárd dollár volt. Ez négyszerese az egy évvel korábbi 48,21 milliárd dollárnak. A szakértők jóval kisebb, 150 milliárd dolláros márciusi deficitet becsültek.

A legfrissebb előrejelzések szerint 2010-ben 8,5 százalékos lehet az amerikai költségvetés hiánya, majd 2011-re 6 százalékra faraghatják le az értéket. 2012 és 2019 között a tervek szerint 2,7-3,4 százalék között ingadozhat a deficit, azaz akkorra sikerülhet elérni, hogy tartósan 3 százalék körül, illetve alatta legyen a hiány. "Kritikus, hogy sikerül-e csökkenteni a deficitet" - hangsúlyozta Geithner csütörtökön.

Bukhatják a legjobb minősítést

Az Egyesült Államok hitelbesorolása a minősítő cégeknél jelenleg a legmagasabb, "AAA" kategóriában van. Azonban ha nem sikerül drasztikusan csökkenteni a deficitet, akkor könnyen elveszítheti ezt az előnyét az USA. Csütörtökön az amerikai tőzsdék esése és a dollár gyengülése is elsősorban annak volt köszönhető, hogy a befektetők félni kezdtek a leminősítéstől. Bill Gross, a Pacific Investment Management befektetési igazgató helyettese szerint a vége úgyis az lesz, hogy leminősítik az amerikai gazdaságot.

Bár Gross szerint - mint azt a a Bloombergnek adott interjújában kifejtette - az Egyesült Államok hitelbesorolása várhatóan nem fog egyik napról a másikra változni, azonban az mindenképpen árulkodó jel, hogy a piacok már elkezdtek foglalkozni a leminősítés lehetőségével, reális veszélyével.

Geithner a csütörtöki interjúban arról is beszélt, hogy idén az állampapírpiaci hozamok emelkedése már javulásra utal, jelenleg jóval kisebb a recesszió mélyülésének esélye, mint korábban.

Ha valóban bekövetkezik az Egyesült Államok hitelminősítésének romlása, akkor az a dollár gyengüléséhez vezethet. Ennek jelei már csütörtökön és pénteken is látszottak a piacon: a hét elején tapasztalt 1,35-ről péntekre az 1,40-es szint közelébe gyengült az amerikai fizetőeszköz az euróval szemben.

Akár 10 százalék is lehet a munkanélküliség

Timothy Geithner nem tartja kizártnak, hogy idén 10 százalék fölé emelkedik majd a munkanélküliség az Egyesült Államokban. Arra is figyelmeztetett, hogy a gazdaság fellendülése még csak korai stádiumban van.

"A legfontosabb, hogy lássuk: a gazdasági növekedés stabilizálódik, illetve emelkedni kezd, majd utána várható a munkanélküliség tetőzése és csökkenése" - mondta Geithner a gazdasági lapnak. Áprilisban 8,9 százalék volt a munkanélküliség, ami az utóbbi 25 év legrosszabb adata. A válság kitörése, 2007 decembere óta 5,7 millió amerikai veszítette el munkahelyét.

Az angolok is bajban lehetnek

Nagy-Britannia esetében még egy fokkal rosszabb a helyzet: a Standard & Poor's hitelminősítő csütörtökön csökkentette a brit besorolás kilátásait az eddigi stabilról negatívra. Általában minden leminősítést hasonló lépések szokta megelőzni, tehát könnyen elképzelhető, hogy rövidesen Londonban is megbarátkozhatnak az "AA" besorolással. A S&P elsősorban azzal indokolta a kilátás romlását, hogy a brit államadósság mostanra meghaladja a GDP 100 százalékát.


Jelenleg Nagy-Britanniát az összes nagy hitelminősítő a lehető legjobb, "AAA" besorolással tartja nyilván, és ezt az osztályzatot csütörtökön az S&P is megerősítette. A hitelminősítő közölte ugyanakkor: számításai szerint csak a kormányzati bankmentő programok bruttó államháztartási költségei 7-10 százalékát teszik majd ki a 2009-re becsült GDP-értéknek.

A Standard & Poor's szerint a 100 százalék közelébe duzzadó államadósság, ha tartósan azon a szinten marad, már nem lenne összeegyeztethető a brit szuverén adósságra érvényben lévő "AAA" besorolással.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!