Enyhült a nyomás péntek reggel a forinton: a kereskedés elején több mint egy százalékos javulással indított a magyar deviza az euró ellenében. Ezzel ismét távolabb került a fenyegető 290-es szint, de még korai fellélegezni, mivel délután az amerikai GDP-adat egycsapásra megváltoztathatja a hangulatot.
Péntek reggel nem sokkal a kezdés után 282,60 forintot kellett adni egy euróért, ez körülbelül 1,1 százalékos forinterősödést jelentett az előző naphoz képest. A dollárral szemben 201,84-ig erősödött a forint, míg a svájci frank árfolyama 186,57-ig csökkent.
Csütörtökön elsősorban a forint és a lengyel zloty gyengültek meredeken, a magyar deviza megközelítette a 290-es szintet is az euróval szemben. Szakemberek arra számítottak, hogy pénteken is folytatódik majd az elmúlt napok gyengülése, ezért volt kicsit meglepő a jó kezdés.
Péntek reggel a Dow Jones hírügynökség szakemberei még arra számítottak, hogy a hét utolsó kereskedési napján tovább gyengülhet a forint a nemzetközi befektetői hangulat romlása miatt.
A kedvező hangulathoz péntek reggel az is hozzájárult, hogy Lengyelországban bejelentették: a gazdaság az első negyedévben 0,8 százalékos növekedést produkált. Ezzel az Európai Unió tíz keleti tagállama közül egyedüliként lett pozitív az adata.
Elemzők szerint a forint és a zloty csütörtöki mélyrepüléséhez hozzájárult az is, hogy a piacon olyan hírek terjedtek el, melyek szerint a balti országok feladják eddigi fix árfolyamrendszerüket. A három érintett ország ezt cáfolta, azonban vélhetően már a pletyka is nyomás alá helyezte a régió devizáit.
"Egyértelműen külső hatások mozgatták a forint árfolyamát az utóbbi napokban, erre számítunk a közeljövőben is" - mondta el az mfor.hu kérdésére Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. A szakember szerint a második negyedév hátralévő részében maradhat 280 körül a forint az euróval szemben, majd a második félévben jöhet enyhe javulás, év végéig 270-ig kapaszkodhat a magyar deviza. "Ebbe persze beleférnek öt-tíz forintos elmozdulások" - tette hozzá.
Csütörtök estére Amerikában a részvénypiacokon javult kicsit a hangulat, sőt pénteken Ázsiában is többnyire erősödni tudtak a vezető indexek. Mindezek hozzájárulhattak ahhoz, hogy a forint piacán is megnyugodjanak kicsit a befektetők. A magyar fizetőeszköz mellett egyébként péntek reggel a régió devizái is kimondottan jól kezdtek: a lengyel zloty egy százalék körüli erősödés után 4,4825-nél állt az euróval szemben, míg a cseh korona 26,803-as szintje 0,2 százalékkal volt erősebb a csütörtökinél.
Korai azonban még örülni, mivel a befektetők többsége a nap második felében megjelenő amerikai GDP-adatokat várja. Az első becslések 6,1 százalékos visszaesésről szóltak a tengerentúlon az első negyedévben, az elemzők szerint ez most 5,5 százalékra módosulhat. Ha azonban a vártnál lényegesen rosszabb számok jelennek meg, akkor könnyen pillanatok alatt negatívba fordulhat a hangulat, ami a forint árfolyamára is újabb nyomást gyakorolhat.
A Raiffeisen elemzője is egyetért azzal, hogy a tengerentúlon megjelenő adat rövid távon a hangulaton keresztül befolyásolhatja a forint árfolyamát. Török Zoltán szerint az adat függvényében az említett öt-tíz forintos sávban mozdulhat el valamerre a magyar deviza az euró ellenében. "A mi várakozásuk nagyjából megegyezik az elemzői konszenzussal, az előzetesen közölt 6,1 százalékos visszaesésnél jobb adatra számítunk" - tette hozzá a szakember.