3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eurozóna tag Spanyolország CDS-felára meghaladja a román felárat, pedig Románia még befektetési kategóriában sem szerepel. Az S&P hitelminősítőnél a két ország közötti különbség 8 kategóriányi, írják a Commerzbank elemzői csütörtöki hírlevelükben.

EUR/HUF (274,00 - 277,00): Az ír megszorító csomag hivatalos közzététele arra volt nagyjából elég az EUR/HUF esetében, hogy ne gyengüljön 276,5 fölé a forint árfolyama, többre nem. Ha a spanyolok, portugálok nem lennének napirenden, akkor valószínűleg erősödött volna az ír megoldás hírére a forint. Ma reggelre egyébként kisebb korrekció tapasztalható, de a mai amerikai ünnepnap miatt nem valószínű, hogy nagyobb árfolyammozgások lesznek a devizapiacokon. A mai nap érdekessége, hogy az eurozóna tag Spanyolország CDS-felára a román felárat meghaladta, pedig az még befektetési kategóriában sem szerepel. Az S&P hitelminősítőnél a két ország közötti különbség 8 kategóriányi, ami azt sejteti, hogy még Hispánia is számíthat leminősítésekre.

Itthon közben kiderült, hogy az immár 3047 milliárd forintra rúgó magánnyugdíjvagyon teljes összegére pályázik a kormány, és a feltételek úgy kerülhetnek kialakításra, hogy az említett összeg túlnyomó része ténylegesen az állam hatáskörébe kerülhet, ráadásul már februárra. Egyelőre nehéz megjósolni, hogy milyen mértékű árfolyam és kamathatása lehet annak, ha a pénztáraknál lévő devizában denominált eszközök átváltásra kerülnek, vagy hogyan értékeli a piac ezeket a lépéseket. A száraz számadatokat tekintve az államháztartás bevételi oldalát tekintve pozitív lehet, más oldalról nézve viszont nem tisztünk kommentálni. Ugyanakkor, ha bármely jelenleg nem látható okból a fenti változtatások mégsem valósulnának meg, abban az esetben a költségvetés az elkövetkezendő években komoly összegű konszolidációra fog szorulni.

EUR/USD (1,3260 – 1,3375): Az euró két hónapos mélypontra került a dollárral szemben, volt olyan időszak tegnap, amikor egy euróért kevesebb, mint 1,3290 dollárt adtak. Mára mintha enyhülne a pesszimizmus, legalábbis a tőzsdeindexek erre engednek következtetni. Ettől függetlenül az EUR/USD árfolyama inkább 1,33-hoz közelebb kezdi a napot, mint az 1,34-hez. Ez pedig két dolog miatt lehetséges. A tegnap publikált októberi fogyasztási adatok a szeptemberihez képest megduplázódtak, ami jó előjel a karácsonyi bevásárlási láz előtt az Egyesült Államokban. A másik euró gyengítő, illetve dollárerősítő hír Portugáliában keresendő: pénteken eldől, hogy megszavazzák-e a 2011-es portugál költségvetést a benne lévő komoly megszorításokkal együtt. Várhatóan a szavazásig, de akár utána is folytatódhatnak a sztrájkok az országban. Az euró tehát a közeljövőben inkább a gyenge oldalát fogja mutatni, a dollár pedig inkább erősödhet.

CHF/HUF (206,50 – 209,00): A frank / forint árfolyamában is egy kis devizapiaci megnyugvást érzékelhetünk, a hajnali 208-ról 207 felé vette az irányt a CHF/HUF kurzusa.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!