4p

A héten publikált gazdasági adatok továbbra is sötét képet festenek a magyar gazdaság állapotáról, recessziót mutat a GDP, miközben az infláció magas. Ennek ellenére a vállalati gyorsjelentések között volt pozitív meglepetés, az OTP például túlszárnyalta a várakozásokat.

A várakozásokkal nagyságrendileg összhangban lévő képet adott a KSH kedden a magyar gazdaságról, mégis elszomorítók a számok. A GDP 0,2 százalékkal csökkent a második negyedévben reál szinten, amivel éves visszatekintésben már 1,2 százalékos recesszióról beszélhetünk. Mindez ráadásul lényegében a teljes gazdaságot érinti, az export fókuszú ipar sem tudott számításaink szerint érdemben hozzájárulni a növekedéshez, miközben az építőipar megmaradt mély válságában, a szolgáltatások pedig javarészt stagnálnak. Ezzel párhuzamosan viszont az infláció hazánkban a legmagasabb az Európai Unión belül, idézi az adatokat a Raiffeisen heti elemzése.

Júliusban úgy regisztrált 5,8 százalékos inflációt a statisztikai hivatal, hogy a szezonális hatásoknak köszönhetően a termékkörök többségének ára csökkent. Felfelé továbbra is elsődlegesen a fiskális politika intézkedései tornázzák az inflációt, a gazdaság gyengélkedéséből nem következik ugyanis árnyomás. Az előttünk lévő hónapokban is csak magasan ragadó inflációval tudunk számolni, egészen az év ősz végéig fenn fog maradni a 6 százalék közeli statisztika.

Ami a tőkepiacok elmúlt heti helyzetét illeti, a Bonneville sós síkságon is nagyobb élet található. Ilyen környezetben pedig megkezdődött a hozamvadászat, amit a csütörtöki aukción jelentkező rég nem látott kereslet is mutat. A magyar rövid lejáratú papírok adnak egy kis sztorit, ahogy a kamatcsökkentési spekuláció egyre erősödik. Ez még kitarthat egy ideig szerintünk, annak ellenére, hogy a Raiffeisen elemzői úgy vélik, nincs igazán tere a kamatcsökkentésnek.

A héten megjelenő második negyedéves gyorsjelentések és makrogazdasági adatok alakították főként, az amúgy meglehetősen csendes részvény piaci kereskedést. A BUX index hét elején tovább folytatta oldalazását, majd a Mol keddi gyorsjelentésének negatív hatása a mélybe rántotta az árfolyamot. Igaz, már a hét második felére újra visszatért a korábbi szintre, mivel majd minden papír komolyan erősödni tudott. Ellenállása továbbra is a 18000 forintos szint.

Az OTP gyorsjelentése péntek reggel látott napvilágot, mivel eredményszinten ismét felül tudta múlni az elemzők várakozásait, és a leányvállalatai is meglehetősen jól teljesítettek a negyedévben, pozitívan fogadták. Annak ellenére is, hogy negatív tények is megtalálhatóak voltak benne, mint a hitelportfolió minőségének romlása, vagy főleg a magyarországi vállalati adósok bedőlése miatti céltartalék képzés. További kérdést vet fel az EU/IMF tárgyalás esedékessége, amennyiben sikerülne megállapodni, a papír további komoly erősödése jöhet. Míg enélkül az eurozóna gondjai továbbra is érzékenyen hatnak majd az árfolyamra. Pedig a többi régiós versenytársához képest alulárazott több mutató szerint is.

Az előző hét utáni komoly eladási hullám enyhült az Mtel esetében. A történelmi mélypontjáról folyamatosan emelkedve visszatornázta magát a 420 forintos szint fölé, amely komoly lélektani határ volt. Segítette ezt a befektetők megnyugvása, a gyorsjelentés és egyéb rossz hírek hatására (állami mobilcég, csökkenő osztalék) a legrosszabb forgatókönyv élt mindenkinek a fejében. A Richter pénteki kitörése már hétfőn korrekcióba csapott át, de tartósan így sem maradt a 40000 forint alatti tartományban. Ez a határ egy kulcsszint, amely felett, ha meg tud maradni, komoly bázis lehet a későbbi erősödésének.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!