16:55
Az elmúlt fél órában tovább folytatódott a forint gyengülése és már megközelítette a 307-es szintet is. Az utóbbi percekben 306,7-ről fordult vissza az árfolyam. Napközben egyébként az 5 éves csődkockázatunk is az egyik legnagyobb mértékben emelkedett, így már 334 pont, ami öthavi csúcsnak felel meg. A piac emellé 20,47 százalékos esélyt lát arra, hogy a következő öt éven belül törlesztésleállási esemény következik be hazánkban.
A félelmeket továbbra is egyébként az új jegybanki vezetés, az irányadó politika fűtheti, ráadásul Orbán Viktor ma délelőtti nyilatkozata minden bizonnyal megerősítette azokat a félelmeket is, melyek szerint a devizahitelesek mentése értelmében a jegybanki devizatartalékhoz nyúlnának. A kormányfő ugyanis bejelentette, hogy még az idei félévben szeretne egy olyan programot, mely a kkv-k devizahitelének forintosítását tenné lehetővé. Ehhez pedig - a tavaly nyári lakossági devizahitelek forintosításából kiindulva - szükség lenne a jegybanki devizatartalékra, hogy az átváltás ne gyengítse a forintjegyzést.
16:19
Napközben a 305-ös szint alatt oldalazott az árfolyam, de délután az amerikai tőzsdenyitás után már újabb gyengülési hullám alakult ki, melynek révén a jegyzés már a 306 forintos szintet is áttörte. Ezzel napon belül már majdnem 1,5 százalékos gyengülésnél jár a hazai fizetőeszköz, míg a régiós devizák jegyzése kvázi stagnálást mutat az euróval szemben. Egy euró így már 306,5 forintot ér.
11:19
Kedd délelőtt áttörte a technikailag fontos ellenállást, a 304 forintos szintet az euró-forint kurzusa. Az árfolyamok alakulását elemző chartisták szerint így egy hatalmas lyuk tátong a grafikonon, hiszen a következő ellenállási szint 314 forintnál található. Vagyis ha stabilan 304 forint felett marad az árfolyam, akkor onnan "egyenes út vezet" 314-ig.
A forint így 1,12 százalékot gyengült ma, miközben a lengyel zloty 0,16, a cseh korona pedig 0,27 százalékos mínuszban áll.
Miközben a forint az utóbbi napokban egyre gyorsabb ütemben gyengül, a jegybank új vezetője nem szólal meg. Az MNB közleményei, a Magyar Közlönyben megjelent változtatások, illetve a sajtóhírek szerint a jegybank szervezetének átalakítására koncentrál(hat). Bár kormányzati oldalról Varga Mihály tegnap verbálisan próbálta védeni a forintot, az MNB új elnöke hallgat, és nem reagál a forint mélyrepülésére. Kérdés, ki bírja tovább a mostani játékot, a piac vagy Matolcsy. Sikerül-e úgy visszaterelni a forintot a még elfogadható 290-300 közötti árfolyamsávba, hogy Matolcsynak nem kell megnyilatkoznia arra vonatkozóan, milyen árfolyamot tart kritikusnak. A játszma tart.
A forint gyengüléséhez persze fundementális okok vezethetnek, hiszen a februári infláció jóval a várt alatti lett, ami egyes piaci szereplők szerint akár 50 bázispontos alapkamat-csökkenést is eredményezhet március végén. Ez pedig értelemszerűen mérsékli a forint kamatelőnyét. Szintén a forint rövidtávú gyengülésének irányába hathat, hogy Orbán Viktor szerint a kis- és középvállalkozások devizahitelállományát is forintosítani szeretné a kormány még idén.
szp
mfor.hu