4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hat kontinensről hívták össze a Bloomberg-felhasználókat, hogy a globális gazdaságba vetett bizalomról készítsenek felmérést. A tanulmány szerint az elmúlt 19 hónap óta a bizalom szintje most a legmagasabb, köszönhetően a központi bankároknak, akik a gazdasági felépülés jeleire hívják fel a figyelmet. Az amerikai bankok stressz tesztjeinek eredményei pedig a befektetőkre is viszonylag nyugtatólag hatottak - olvasható a cseh Capital Partners kedden megjelent elemzésében.

Hat kontinensről hívták össze a Bloomberg-felhasználókat, hogy a globális gazdaságba vetett bizalomról készítsenek felmérést. A tanulmány szerint az elmúlt 19 hónap óta a bizalom szintje most a legmagasabb, köszönhetően a központi bankároknak, akik a gazdasági felépülés jeleire hívják fel a figyelmet. Az amerikai bankok stressz tesztjeinek eredményei pedig a befektetőkre is viszonylag nyugtatólag hatottak - olvasható a cseh Capital Partners kedden megjelent elemzésében.

A Bloomberg Professional Global Confidence Index az áprilisi 21,20 pontos értékről májusban a 38,72 pontos szintre ugrott fel. „A felmérés kezdete óta, vagyis 2007 novemberétől kezdődően nem volt ekkora index-szint emelkedés“ – mondja Josef Stoulil, a Capital Partners elemzője elemzője, de hozzáteszi: „Tekintettel arra, hogy az index 50 pontos szint alatt áll, ez még mindig azt jelzi, hogy a pesszimisták száma túlsúlyban áll az optimisták táborával szemben.“

„A szingapuri Standard Chartered vállalat közgazdászai, akik a felmérés rendszeres résztvevői, bizakodva vélik, hogy a világgazdaság a legrosszabbat talán már maga mögött is tudhatja. Úgy tűnik, ez nyilvánul meg a részvénypiacokon bekövetkezett egyértelmű felélénkülésben is.“ – magyarázza Josef Stoulil, majd így folytatja: „Ennek az átfogó felépülésnek a megtarthatóságát most azonban további bizonyítékokkal szükséges alátámasztani. Mindez persze bekövetkezhet, de a folyamat igen lassú lesz.“

A rendszer több mint 1300 felhasználójának bevonásával a Bloomberg felmérése 2009. május 4-8. között zajlott le. Éppen a felmérést megelőzően fejtette ki Geithner, az amerikai pénzügyminiszter, hogy a USA pénzügyi rendszere megfelelően erős ahhoz, hogy a gazdasági felépülést támogassa, míg az ECB a benchmark kamatlábat ekkor csökkentette a rekord értékű 1 százalékos szintre is, Japánban pedig a recesszió mutatóinak gyengüléséről adtak hírt.

„Az amerikai résztvevőktől érkezett indexadatok arról tanúskodnak, hogy a világ legnagyobb gazdaságába vetett bizalom a 23,90 pontos szintről 34 pontra emelkedett,“- magyarázza Josef Stoulil, és hozzáteszi: „Az érzelmi hozzáállás Japánban is javult, ahol a bizalmi index 22,2 pontról 29,6 pontos szintre emelkedett, míg Nyugat-Európában ugyanez 14,2 pontról 23,7 pontos szintre szökkent. “

A jelek szerint a Fed fokozatos, agresszív akciói megteremtették annak a feltételeit, hogy egy aránylag igényes és hosszú út után a piacokon a pozitív légkör megújuljon, sőt további javulással is lehessen számolni. A múlt év őszén kialakult válság mértéke valóban nagyon súlyos volt.


A hitelpiacok hozamot termelnek, és a piaci kamatlábak helyzete is javul. „A londoni bankközi, referencia jellegű kínálati kamatláb (London interbank offered rate - LIBOR) a három hónapos dollárkölcsönök esetében a rekord mértékű 0,88 százalékra esett vissza,“- mondja a Capital Partners elemzője, és hozzáteszi: „Az ún. LIBOR – OIS spread, szintén 68 bázispontra esett vissza, ami 2008 júniusa óta a legalacsonyabb szintnek felel meg.“

„A válaszadók többsége kevésbé van meggyőződve arról, hogy a rövid távú kamatlábak esni fognak. Nagy-Britanniában, Dél-Koreában és Ausztráliában a központi bankok a benchmark kamatlábakat változatlanul hagyták.“ – mondja Josef Stoulil, majd sorait ezzel zárja: „A globális felépülés bizonyára eltart még egy ideig. A legfőbb veszélyforrás az lehet, ha a központi bankok esetlegesen túl korán húzzák meg a monetáris politika „csavarjait“.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!