EUR/HUF (270,00 – 273,50): Mostanra tényként kezelhetjük, hogy az idei 3,8 százalékos hiánycél teljesítve lesz. A kibővült Robin Hood adó, illetve a havi 30 milliárd forintot kitevő magánnyugdíjpénztári befizetések államosítása meg fogja tenni a hatását, az idei 221 milliárd forintnyi pluszpénzzel szépen be lehet majd tömködni a réseket. A kockázatok és mellékhatások azonban itt is garantáltak lesznek. A hosszútávú befektetők ezen túl még jobban megfontolják, hogy preferálnának-e bennünket egy új beruházás tervezésénél, illetve hol teremtenek újabb munkahelyeket, az ittlévők pedig nem feltétlen fogják biztonságban érezni magukat. A hipermarketadó érhette leginkább váratlanul az érintetteket, el tudjuk képzelni, hogy már a tervasztalon lehetnek a beszállítókkal az új ártárgyalások. Valószínűsíthető tehát, hogy a kivetett adó egy részét képesek lesznek áthárítani a végfelhasználókra, ami pedig gátat fog szabni a kamatcsökkentéseknek. Továbbra is hiányoznak az eddig ismertetett lépések sorából a közszféra kiadásainak radikális csökkentése érdekében tett lépések. A minimum 14 havi magánnyugdíjpénztári befizetések lenyúlása, a 3 évre kiszabott adók azt a kényelmes helyzetet teremtik meg, hogy ez a kormány sem fog feltétlenül belevágni az egészségügyi, önkormányzati, egyéb égetően szükséges strukturális reformokba. A piaci reakció összességében pozitív volt, de a forint erősödésében szerepet játszott a dollár gyengülése is. A mai kereskedés 271 körüli szintről indul, és ha az EUR/USD árfolyama masszívan át tudja törni az 1,41-et, akkor a forint megközelítheti a 270-et, vagy akár alá is mehet.
EUR/USD (1,4000 – 1,4135): Zajlik a tőzsdei cégek harmadik negyedéves gyorsjelentési időszaka. Tegnap a JP Morgan pozitív meglepetéssel szolgált, ami jó hangulatot hozott a részvénypiacok többségére. A devizapiacokon is inkább az optimizmus a jellemző. Ma egy időben 3 fontos adatot (külkereskedelmi mérleg, termelői árindex, heti munkanélküliségi számok) tesznek az USÁ-ban közzé. Az esetleges rossz adatok 1,42 felé irányíthatják az EUR/USD árfolyamot, jobb számok kisebb korrekciót vagy stagnálást hozhatnak. Európai oldalról az ECB októberi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét hozzák ma délelőtt nyilvánosságra.
CHF/HUF (201,50 – 204,50): 202 felé közelített a forint a frankkal szemben, a forinterősödésnek azonban gátat szabhat az eurónak a frankkal szembeni értékvesztése.
mfor.hu