3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyengüléssel reagált a forint szerda délután a kormány újabb kiszivárgott terveire, melyek szerint a korábban megszellőztetettnél alacsonyabban rögzíthetik az euró és a frank árfolyamát, valamint 2013-14-ben is megmaradna a jelenlegi bankadó fele. A tőzsdén az OTP érezte meg leginkább a hírt, majdnem másfél százalékot esett a bankpapír a hajnali gyorsjelentés előtt. Mfor.hu-háttér.

Szerdán közölt a Reuters egy birtokába került levelet, mely szerint a kormány a korábban valószínűsített 190 helyett 160 forinton rögzítené a svájci frank és 250 forinton az euró árfolyamát a devizahitelesek megmentése érdekében. A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által jegyzett levél lényegében ultimátum a bankoknak, ráadásul a korábban bejelentett 2012-es kivezetés után is fennmaradna a bankadó a tervek szerint.

Rögtön megérezte a forint

A Reuters délutáni híre szerint a kormány az árfolyamrögzítés mellett azt is el kívánja érni, hogy a bankok 2013-ban és 2014-ben is fizessenek különadót. Ennek mértéke a jelenlegi különadó 50 százaléka volna. A tervek szerint a lakáshitelezésre, valamint a kis- és közepes vállalakozások finanszírozására fordított összeget pedig nem a bankadóból, hanem az adó alapjából vonhatnák le.

A fentiek mellett új elem, hogy az eddig valószínűsített 5 százalék helyett alacsonyabb lenne a bankok számára előírt értékesítési kvóta. A hírügynökség beszámolója szerint az első évben csak a bedőlt hitelek egy százalékánál alkalmazhatnának piaci megoldást a pénzintézetek, majd ez az ötödik évre fokozatosan menne fel 5 százalékra.

A hír megjelenése után azonnal kéthavi mélypontra gyengült a forint az euróval szemben, délután 270 közelében is járt az árfolyam. Öt óra körül 268,82-nél állt az euró jegyzése, ami még mindig majdnem fél százalékkal magasabb volt a keddi árfolyamnál. A dollárral szemben 188,46-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 214,59 forintba került.

A tőzsdén az OTP volt a nap vesztese

A Budapesti Értéktőzsdén nem váltott ki intenzív hatást a délutáni hír, bár talán nem véletlen, hogy az OTP lett a nap vesztese. A legnagyobb hazai bank papírjaiért a záráskor 6100 forintot kellett adni, ami 1,45 százalékkal maradt el a keddi árfolyamtól. A cég számára semmiképp nem pozitív az, hogy a korábban véltnél alacsonyabb árfolyamon történne a befagyasztás és 2014-ben is kellene bankadót fizetnie.

A BUX index mindezek ellenére 23 058 ponton, 0,34 százalékkal tegnapi értéke felett tudott zárni, azonban ez szinte kizárólag a Mol szárnyalásának volt betudható. Az olajtársaság papírjai 23 300 forintig repültek, ami 3,1 százalékos drágulásnak felelt meg tegnaphoz képest. A Magyar Telekom közben stagnálással zárta a napot, és a gyógyszergyártók is alig mozdultak.

A csütörtöki hajnal egyébként izgalmasnak ígérkezik, hiszen egyidőben közli első negyedéves eredményét a magyar piac két zászlóshajója, az OTP és a Mol. A szerdai teljesítményben tehát akár az eredményvárakozásoknak is szerepük lehet.

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!