5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan előzetesen több elemző riogatott komoly forintgyengüléssel, ám az új jegybankelnök személye nem okozott felfordulást a piacon. Más kérdés, hogy az utolsó napokban már több jel is ezt jelezte előre, így a piac is tudta árazni a hírt, állítják a Raiffeisen elemzői heti összefoglalójukban.

Matolcsy György lesz a Magyar Nemzeti Bank új elnöke. Ezt a forgatókönyvet árazta a piac, az utolsó hetekben több jel és sajtóinformáció is ebbe az irányba mutatott, így nem okozott meglepetést a jelölés. Különösebben nem is mozgatta meg a piacot a hír - a forint árfolyama meglehetősen stabil maradt a bejelentést követően is. Balog Ádám - eddigi adóügyekért felelős helyettes államtitkár - követi főnökét az MNB-be, a harmadik (az utóbbi években betöltetlen) alelnöki pozíciót fogja elfoglalni hétfőtől. Varga Mihály veszi át a Nemzetgazdasági Minisztérium irányítását.

Matolcsy György az elmúlt időszakban többször is megnyilatkozott monetáris politikai kérdésekben, és mindannyiszor hitet tett a hagyományos (ortodox) politikai irányvonal, a konzervatív monetáris politika mellett. Parlamenti meghallgatásán ezt a vonalt vitte tovább, önmagát az infláció ellenségének és a konzervatív monetáris politika barátjának aposztrofálva. Mindezek az erőfeszítések ahhoz szükségesek, hogy újrapozícionálja önmagát, és megkülönböztesse a jegybankárként a korábbi miniszter önmagától, akinek a nevével azonosítják sokan a kormányzat nem-konvencionális (nem-ortodox) gazdaságpolitikai intézkedéseit. Eleddig nem volt sikertelen a fenti átpozícionálás, hiszen a piaci reakciókból nem olvasható ki túlzott aggodalom. (Igaz, a piac már korábban beárazta ezt a forgatókönyvet, és annak idején, amikor először került komolyan szóba Matolcsy neve, jelentősebb forintgyengülést tapasztalhattunk.)

Mindazonáltal a következő hetekben-hónapokban kiderül majd, hogy az új jegybankelnök alatt milyen monetáris politikai váltásra kerül sor. A Raiffeisen elemzői úgy gondolják, hogy a gazdasági növekedés beindítása 2013-ban elsődleges gazdaságpolitikai prioritást kap. Ennek része lehet a banki hitelezés magasabb fokozatba kapcsoltatása is, amelyre meglátásuk szerint törekedni lehet intelligens és eredményes intézkedés-koktéllal, de akár piac-idegen megoldásokkal is. Ameddig nem válik világossá, hogy melyik utat választja a Matolcsy-Varga páros, addig a piaci bizonytalanság fennmaradására számítanak a bank szakemberei (EUR/HUF 300).

Ami a személyügyeket illeti, Karvalits Ferenc alelnöki megbízatása március végén, Király Júliáé pedig július elején jár le - további új jegybankárokkal is megismerkedhetünk majd a közeljövőben. Ez azonban a jegybanki kamatcsökkentésre nem lesz hatással, nyárra 4,5-os kamatot várnak a Raiffeisen elemzői.

Erőtlen a részvénypiac

A gyorsjelentések ellenére folytatódott a februári csúcsok óta tartó csökkenő trend a hazai piacon. A BUX index újra az 100 órás mozgóátlaga (18821) alatt zárt, viszont a forgalom január óta nem látott mértékű volt. Támaszt voltaképpen 18126-ig (50 órás mozgóátlag) nem találunk, bár korábban van egy betöltendő rés (18173-18255).

A hét a Mol és az Mtelekom gyorsjelentéseiről szólt. Az utóbbi számai árbevétel alapon jobbak lettek, köszönhetően a nem központi üzletágaknak, de a profitsor, főleg a sok különadó miatt, elmaradt a várakozásoktól. A lényeg viszont, hogy a régióban egyedüliként nem csökkentette osztalékának mértékét, így 50 forintot fizethet majd ki a a cég május elején. A hírnek köszönhetően a részvény árfolyam háromhétnyi csökkenést törölt le a mostani héten. A forgalom a decemberi mélypontok óta nem látott mértékű volt. A 416-420 forintos sáv jelentős ellenállást képvisel (200 napos mozgóátlag), ami fölött megnyílhat a tér 450 fölé. Előtte azonban a 432 forintos szintet kell leküzdeni.

A Mol rosszabb számokat közölt és kihívásokkal teli idei évre számít, bár az olajárban nem várnak jelentős elmozdulásra. A részvény veszélyezteti a 2011 szeptembere óta fennálló hosszú távú trendvonalát (17150), amelynek letörése esetén a 16000 forint vagy még alacsonyabb szintek kerülnek előtérben. Felfelé a 17500 és az 50 órás mozgóátlag (17485) akadályoz.

Az OTP volatilis héten van túl a nemzetközi (olasz, amerikai) fejleményeknek köszönhetően. Úgy tűnik sikerül a 200 órás mozgóátlaga (4699) felett maradni, de a 4750 forint feletti zárásnál lehetne csak esélye az 5000 forint meghódítására. Támaszt a 4520 forint nyújt, ami az év eleji sávalja. A cég a jövő héten pénteken teszi közzé számait. Sajnos tipikusan a gyorsjelentés előtt szokta elérni lokális maximumát a papír.

A Richter továbbra is szenved a 35000 forintos ellenállások alatt. A gyenge forgalommal nem sikerül áttörni eme szinteken, bár hétközben mindig próbálkozik. Egyelőre erős támasznak bizonyul a 34450 forintos szint. A jövő hét végével idehaza is lezárul a gyorsjelentési szezon és újra a nemzetközi események, hangulat fogja meghatározni az index menetét. Több részvény is kulcsfontosságú szinteknél van, ahol a mostaninál negatívabb hangulat könnyen átlökheti őket a mélységbe. Historikusan márciusban oldalazni szokott a piac vagy maximum enyhén emelkedik.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!