5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar kormány még az idén szeretné megvenni az orosz Surgutneftegaz tulajdonában lévő 21,2 százaléknyi Mol-részesedést - jelentette be Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter csütörtökön. A politikus hozzátette: a vásárlást piaci forrásokból finanszíroznák a tervek szerint. Igaz, a hírt követően a minisztérium közleményben cáfolta a tárcavezető ezen kijelentését.

A szerdai záróárfolyam alapján jelenleg 460 milliárd forintot ér a Mol 21,2 százaléka, melyet az állam szeretne megvenni a Surgutneftegaztól. Korábban az orosz cég sem zárkózott el a pakett eladásától, azonban hivatalosan még nem közölték, hogy eladók lennének a papírok. Fellegi szerint a vásárlásra azért van szükség, mert nem szeretnének külföldi tulajdonost egy stratégiai fontosságú vállalatban - írja a Bloomberg.

"Azt gondoljuk, hogy hasznos lenne az állam számára, ha részvényes lenne a Molban. Az ügyletet a nemzetközi piacról finanszírozzuk" - jelentette ki Fellegi. A miniszter hozzátette: korábban már felmérték a piacot ebből a szempontból, és kedvező visszajelzéseket kaptak. Éppen ezért szerinte nem fog problémát okozni a forrásbevonás.

Fellegi hozzátette: a Surgut Mol-részesedése a magyar és az orosz kormány közt folyó energetikai tárgyalások egyik fontos témája, a kabinet szeretne még az idén megállapodásra jutni ezügyben. A miniszter szerint az orosz félnek is az az érdeke, hogy az energetikai csomagról még az idén megállapodjanak. A tárgyalásokon beszélnek még például a hosszútávú földgázszállítás megújításáról, illetve a Déli Áramlat gázvezetékről. 

A minisztérium cáfolta, hogy Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter szerdán egy interjúban azt mondta a Boomberg hírügynökségnek, Magyarország az év végégig meg akarja vásárolni az orosz Surgutneftegasnak (Szurgutnyeftyegaz) a Molban lévő 21,1 százalékos részesedését. A Bloomberg csütörtöki hírében idézte a minisztert. A minisztérium sajtóosztályán az MTI-nek elmondták: helyreigazítást kértek a Bloombergtől.

A minisztérium késő délután az alábbi helyesbítést tette közzé a miniszter által elmondottakról: "Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter kifejtette, hogy az Orosz Föderáció és a Magyar Köztársaság képviselőinek tárgyalásán a felek komplexen, egy egészként kívánják kezelni az energetikai szektor kérdéseit, ennek kereteit lehetőség szerint – a miniszterelnöki csúcstalálkozó függvényében – az év végéig kívánják rögzíteni.

Az energetikai csomag egyik eleme Surgutneftegas Mol Nyrt.-ben lévő részvénypakettje, amellyel kapcsolatban a miniszter kifejtette: a kormány a jelenlegi bizonytalan helyzet egyik lehetséges megoldásának tartaná azt, ha az állam tulajdonosként a Surgutneftegas jelenleg birtokolt pakettjét megvenné. A magyar állam továbbra sem tárgyal az orosz vállalattal annak Mol részvényeinek megvásárlásáról".

A Bloomberg módosította híradását, az új változatban úgy fogalmaztak: "A magyar kormány hasznosnak találná, ha részvényese lenne Közép-Európa legnagyobb kőolajfinomítójának, a Mol Nyrt-nek, és a piacról finanszírozhatná a vállalatban lévő Surgutneftegas részesedés esetleges megvásárlását - mondta Fellegi Tamás.

Magyarország és Oroszország az év végéig akar megállapodni egy sor energetikai kérdésben, beleértve a Szurgutnak a Mol-ban lévő 21,2 százalékos részesedését - mondta Fellegi egy interjúban Budapesten szerdán. A Szurgut részesedésére vonatkozó részletes megállapodást a két ország közötti megegyezést követően fogják kidolgozni".

Az orosz Surgutneftegaz 2009 márciusában 1,4 milliárd euróért vette meg az osztrák OMV-től a Mol 21,2 százalékát, a magyar olajcég azonban kezdettől fogva ellenségesen viszonyult az új tulajdonoshoz. Így a Surgut képviselői nem is szavazhattak a magyar olajcég közgyűlésein, mivel a cég nem volt hajlandó felfedni tulajdonosi hátterét. Ezt követően az elmúlt hónapokban egyre többet lehetett hallani arról, hogy az állam megvenné az oroszok tulajdonrészét.

Amikor tavaly tavasszal a Surgutneftegaz bevásárolta magát a Molba, arról lehetett hallani, hogy akár Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök személyesen is érintett lehet a cégben. Egy orosz elemző szerint a kormányfő ugyanis a Surgut 37 százalékos tulajdonosa, sokan ennek tudják be azt is, hogy a cég ennyire titkolni akarja tulajdonosi szerkezetét. Putyin szóvivője korábban cáfolta a sajtóértesüléseket, de hivatalosan továbbra sem tudni, kik állnak a negyedik legnagyobb orosz olajcég mögött. 

A hír hallatán komoly emelkedésbe kezdtek a Mol papírjai a tőzsdén: csütörtök kora délután 21 255 forintot értek a részvények a piacon, ami 2,56 százalékkal volt magasabb az előző napi záróárfolyamnál.

A Mol mellett a magyar és az orosz kormány arról is tárgyalnak, hogy az orosz tulajdonos kiszálljon a Malévből. Fellegi szerint közel a megállapodás ezügyben is, a nemzeti légitársaság üzemeltetésébe új stratégiai befektetőket szeretnének bevonni. Hozzátette: jelenleg három  potenciális partnerrel folytatnak tárgyalásokat egy esetleges együttműködésről.

Korábban arról is lehetett hallani, hogy az állam megvenné az MKB Bankot a Bayerische Landesbanktól, Fellegi azonban úgy nyilatkozott a Bloomberg kérdésére, hogy erről nem tárgyalnak. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!