A szerdai záróárfolyam alapján jelenleg 460 milliárd forintot ér a Mol 21,2 százaléka, melyet az állam szeretne megvenni a Surgutneftegaztól. Korábban az orosz cég sem zárkózott el a pakett eladásától, azonban hivatalosan még nem közölték, hogy eladók lennének a papírok. Fellegi szerint a vásárlásra azért van szükség, mert nem szeretnének külföldi tulajdonost egy stratégiai fontosságú vállalatban - írja a Bloomberg.
"Azt gondoljuk, hogy hasznos lenne az állam számára, ha részvényes lenne a Molban. Az ügyletet a nemzetközi piacról finanszírozzuk" - jelentette ki Fellegi. A miniszter hozzátette: korábban már felmérték a piacot ebből a szempontból, és kedvező visszajelzéseket kaptak. Éppen ezért szerinte nem fog problémát okozni a forrásbevonás.
Fellegi hozzátette: a Surgut Mol-részesedése a magyar és az orosz kormány közt folyó energetikai tárgyalások egyik fontos témája, a kabinet szeretne még az idén megállapodásra jutni ezügyben. A miniszter szerint az orosz félnek is az az érdeke, hogy az energetikai csomagról még az idén megállapodjanak. A tárgyalásokon beszélnek még például a hosszútávú földgázszállítás megújításáról, illetve a Déli Áramlat gázvezetékről.
A minisztérium cáfolta, hogy Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter szerdán egy interjúban azt mondta a Boomberg hírügynökségnek, Magyarország az év végégig meg akarja vásárolni az orosz Surgutneftegasnak (Szurgutnyeftyegaz) a Molban lévő 21,1 százalékos részesedését. A Bloomberg csütörtöki hírében idézte a minisztert. A minisztérium sajtóosztályán az MTI-nek elmondták: helyreigazítást kértek a Bloombergtől.
A minisztérium késő délután az alábbi helyesbítést tette közzé a miniszter által elmondottakról: "Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter kifejtette, hogy az Orosz Föderáció és a Magyar Köztársaság képviselőinek tárgyalásán a felek komplexen, egy egészként kívánják kezelni az energetikai szektor kérdéseit, ennek kereteit lehetőség szerint – a miniszterelnöki csúcstalálkozó függvényében – az év végéig kívánják rögzíteni.
Az energetikai csomag egyik eleme Surgutneftegas Mol Nyrt.-ben lévő részvénypakettje, amellyel kapcsolatban a miniszter kifejtette: a kormány a jelenlegi bizonytalan helyzet egyik lehetséges megoldásának tartaná azt, ha az állam tulajdonosként a Surgutneftegas jelenleg birtokolt pakettjét megvenné. A magyar állam továbbra sem tárgyal az orosz vállalattal annak Mol részvényeinek megvásárlásáról".
A Bloomberg módosította híradását, az új változatban úgy fogalmaztak: "A magyar kormány hasznosnak találná, ha részvényese lenne Közép-Európa legnagyobb kőolajfinomítójának, a Mol Nyrt-nek, és a piacról finanszírozhatná a vállalatban lévő Surgutneftegas részesedés esetleges megvásárlását - mondta Fellegi Tamás.
Magyarország és Oroszország az év végéig akar megállapodni egy sor energetikai kérdésben, beleértve a Szurgutnak a Mol-ban lévő 21,2 százalékos részesedését - mondta Fellegi egy interjúban Budapesten szerdán. A Szurgut részesedésére vonatkozó részletes megállapodást a két ország közötti megegyezést követően fogják kidolgozni".
Az orosz Surgutneftegaz 2009 márciusában 1,4 milliárd euróért vette meg az osztrák OMV-től a Mol 21,2 százalékát, a magyar olajcég azonban kezdettől fogva ellenségesen viszonyult az új tulajdonoshoz. Így a Surgut képviselői nem is szavazhattak a magyar olajcég közgyűlésein, mivel a cég nem volt hajlandó felfedni tulajdonosi hátterét. Ezt követően az elmúlt hónapokban egyre többet lehetett hallani arról, hogy az állam megvenné az oroszok tulajdonrészét.
Amikor tavaly tavasszal a Surgutneftegaz bevásárolta magát a Molba, arról lehetett hallani, hogy akár Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök személyesen is érintett lehet a cégben. Egy orosz elemző szerint a kormányfő ugyanis a Surgut 37 százalékos tulajdonosa, sokan ennek tudják be azt is, hogy a cég ennyire titkolni akarja tulajdonosi szerkezetét. Putyin szóvivője korábban cáfolta a sajtóértesüléseket, de hivatalosan továbbra sem tudni, kik állnak a negyedik legnagyobb orosz olajcég mögött.
A hír hallatán komoly emelkedésbe kezdtek a Mol papírjai a tőzsdén: csütörtök kora délután 21 255 forintot értek a részvények a piacon, ami 2,56 százalékkal volt magasabb az előző napi záróárfolyamnál.
A Mol mellett a magyar és az orosz kormány arról is tárgyalnak, hogy az orosz tulajdonos kiszálljon a Malévből. Fellegi szerint közel a megállapodás ezügyben is, a nemzeti légitársaság üzemeltetésébe új stratégiai befektetőket szeretnének bevonni. Hozzátette: jelenleg három potenciális partnerrel folytatnak tárgyalásokat egy esetleges együttműködésről.
Korábban arról is lehetett hallani, hogy az állam megvenné az MKB Bankot a Bayerische Landesbanktól, Fellegi azonban úgy nyilatkozott a Bloomberg kérdésére, hogy erről nem tárgyalnak.
mfor.hu