3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jövő héten várhatóan stabilizálódnak a nyersanyagárak, az utóbbi napokban tapasztalt meredek csökkenés azonban visszavetette a kockázatvállalási kedvet, a tőzsdei hangulat meghatározó eleme így az óvatosság lehet a következő időszakban.

A kőolaj, az arany, az ezüst és egy sor más nyersanyag ára az utóbbi héten jelentősen csökkent. Az északi-tengeri Brent kőolaj hordónkénti ára például 10,5 százalékkal volt alacsonyabb pénteken, mint egy héttel korábban, a WTI olajfajta ára pedig 11,6 százalékkal csökkent heti összevetésben.

Az elemzők nagy része szerint az árzuhanásnak egyelőre vége. A folyamat várható és szükséges volt, egészséges korrekció ment végbe a nyersanyagpiacon - mondják hozzáértők, akik szerint az árak elsősorban azért csökkentek, mert a befektetők attól tartanak, hogy az eddigi olaj- és nyersanyagár-emelkedéstől világszerte meglódult infláció fékezi a gazdasági növekedést és a keresletet, és még több szigorításra kényszeríthet egyes mértékadó bankokat, köztük az Európai Központi Bankot és a kínai központi bankot.

Elemzők már korábban figyelmeztettek, hogy túlzottak a részvényárak az igen vegyes első negyedévi vállalati beszámolókhoz képest, amelyek már tükrözik az idei energia- és nyersanyagár-emelkedés fékező hatását.

Ugyanakkor a nyersanyagárak csökkenésével mérséklődött a kibontakozást hátráltató egyik fő tényező ereje. Ráadásul pénteken a vártnál jobb adat jelent meg az amerikai foglalkoztatás áprilisi növekedéséről, a tőzsdei pánikhangulat így oldódott, és megtorpant a lejtőn a kőolaj ára.

A jövő héten az óvatosság lehet a meghatározó. A negyedéves vállalati beszámolók szezonja gyakorlatilag véget ért, ami önmagában is csökkenti a lendületet, és makrogazdasági adatok is alig érkeznek. A legnagyobb figyelem a pénteken megjelenő adatokra irányulhat. A német statisztikai hivatal Németország hazai össztermékének (GDP) első negyedévi alakulásáról publikálja becslését, az Eurostat uniós statisztikai hivatal pedig az euróövezet és a huszonhetek összesített GDP-jéről ad ki jelentést. Amerikában az infláció áprilisi alakulásáról és a fogyasztói hangulat alakulásáról közölnek adatokat.

Elemzők szerint az éves szintű infláció 3 százalék lehetett áprilisban az Egyesült Államokban. A fogyasztói árak emelkedése szinte megmérgezi a tőzsdét, mert a drágulás kamatemelésre sarkallhatja a központi bankokat, a hitelek így drágulnak, a vállalatok beruházási hajlandósága és a lakosság fogyasztási kedve pedig csökken.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!