Elsősorban az olajár zuhanásának köszönhető, hogy ma szárnyalni tudott a BUX. A nyersanyag ára tegnap háromhónapos mélypontra esett, már 120 dollárnál is olcsóbb volt egy hordó olaj. Az amerikai piacok ennek ellenére nem tudtak erősödni tegnap, de ez főleg a tengerentúli inflációs félelmeknek tudható be. A blue chipek is megkezdték a gyorsjelentési szezont, a Richter ma reggel siralmas adatokat közölt, de erre számítani lehetett.
21 738 ponton zárta a napot a BUX index, ez 1,67 százalékkal magasabb tegnapi értéknél. Az előző napi siralmas forgalom után ma megélénkült az érdeklődés, 18,3 milliárd forint értékben kereskedtek a részvényekkel. A vezető papírok jól szerepeltek, csak a Richter fogta vissza a BUX-ot a gyenge gyorsjelentés miatt. Az OTP lett a nap nyertese, miután 4,78 százalékos szárnyalást produkálva 7230 forintig meg sem állt. A Mol a délelőtti jelentős plusz után visszaesett délutánra, de így is 0,34 százalékkal drágult a nap végére, 19 400 forinton állt meg. A Magyar Telekom folytatta az utóbbi napok erősödését, 1,84 százalékos javulás után 830 forintot ért délután.
Gyenge teljesítményt nyújtottak a gyógyszeripar képviselői: a Richter árfolyamát a gyenge második negyedéves eredmény 1,23 százalékkal húzta le, az Egis pedig 0,86 százalékkal gyengült szektortársát követve.
Bár a gyorsjelentési szezon már néhány napja nálunk is megkezdődött, a jelentős részvények közül ma jelent meg az első eredmény: a Richter profitja több mint 30 százalékkal csökkent az év első hat hónapjában, ezen belül a második negyedév több mint 70 százalékos nyereségvisszaesést mutatott. A siralmas eredmény jórészt a forint erősödésének köszönhető, mivel a gyógyszercég döntően külföldön értékesíti termékeit. Holnap délután következik a sorban az Egis-gyorsjelentés, majd csütörtök hajnalban a Magyar Telekom. A két legjelentősebb részvény, a Mol és az OTP majd csak jövő héten közli eredményeit.
Amerikában tegnap három hónap után ismét 120 dollár alá esett az olaj ára napközben, majd a kereskedés végére emelkedett valamelyest. Ma a nap első felében szinte végig 120 dollár alatt volt az árfolyam, többször a 118 dollárt is megközelítette. Délután a magyar tőzsdezárás után 120,81 dolláron állt az árfolyam, ez 60 centtel marad el a tegnapitól.
Az amerikai tőzsdenyitás után közölték a tengerentúlon az ISM feldolgozóipari indexet, mely a vártnál nagyobb aktivitást mutatott a gazdaságban. Az elemzők arra számítottak, hogy a júniusi 48,2 pontról 48 pont környékére esik az index értéke, ennek ellenére 49,5 pontos értéket mutattak ki.
A mai nap legfontosabb eseménye a Fed kamatdöntése lesz, melyet magyar idő szerint este negyed kilenckor jelent be az amerikai jegybank. A várakozások szerint a döntéshozók változatlanul 2 százalékon fogják hagyni az alapkamatot.
A vezető nyugat-európai indexek szintén nagyrészt az olajárnak köszönhették egész napos szárnyalásukat. A nap második felében a francia CAC 40 index 2,35 százalékkal állt tegnapi értéke felett, az FTSE 1,94 százalékos pluszban volt, míg a DAX 2,44 százalékkal erősödött délutánra.
A tengerentúlon komoly rallyval indították a mai napot az indexek, bár a befektetők egy része várhatóan kivár majd a Fed-döntés előtt. Az olajár esése és a kedvező ISM index hatására a Dow 1,55 százalékot javított a nyitás után, a Standard & Poor's 1,48 százalékkal ugrott meg, a Nasdaq pedig 1,38 százalékkal erősödött.