4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtök reggel folytatódott a forint gyengülése a bankközi devizapiacon, az első pár óra után 270-ig gyengült a magyar deviza az euró ellenében. Elsősorban a Lettországból érkező egymásnak ellentmondó hírek miatt esik a magyar fizetőeszköz, az mfor.hu által megkérdezett elemző azonban nem számít jelentős zuhanásra.

Csütörtök reggel folytatódott a forint gyengülése a bankközi devizapiacon, az első pár óra után 270-ig gyengült a magyar deviza az euró ellenében. Szerda reggel még 266 körül járt az árfolyam, ahhoz képest már öt forintos a gyengülés. Elsősorban a Lettországból érkező egymásnak ellentmondó hírek miatt esik a magyar fizetőeszköz, az mfor.hu által megkérdezett elemző azonban nem számít jelentős zuhanásra.

269,77 forintot kellett adni csütörtök délelőtt egy euróért a bankközi devizapiacon, ez körülbelül 0,1 százalékkal volt magasabb a szerda délutáni árfolyamnál. Nem sokkal korábban néhány percig a 270-es lélektani határ felett is járt a jegyzés. Legutóbb október legelején volt ennyire gyenge a magyar deviza az európai valutával szemben. A dollárral szemben 182,47-nél állt a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 177,85 forintba került.

Köszönjük meg a letteknek

"Elsősorban a lett események indították el szerdán a forint gyengülését, illetve kevésbé, de hatással volt a japán Rating & Investment hitelminősítő leminősítése is" - válaszolta az mfor.hu kérdésére Buró Szilárd, az Equilor devizaelemzője.

Lettországban még kedden pörögtek fel ismét az események, amikor a miniszterelnök arra kérte kormányát, hogy mindent tegyenek meg a lakáshitelesek terheinek enyhítése érdekében. A nemzetközi elemzők ebből azt a következtetést vonták le, hogy Lettország a napokban nemzeti devizájának leértékelésére készül.

A balti országban a lakosság nagy része devizában adósodott el, a bankoknak pedig komoly problémát okoznak a bedőlt hitelek a lat gyengülése miatt. A kormányszóvivő szerda délután cáfolta, hogy a lat leértékelése lenne napirenden. Szintén szerdai hír volt, hogy egy tervezett kötvénykibocsátásra nagyon alacsony érdeklődés jelentkezett a balti országban, ez is negatív hatással volt a devizapiacra.

Csütörtök reggel aztán a lett miniszterelnök bejelentette, hogy tárgyalásokat kezdtek a Nemzetközi Valutaalappal a jövő évi költségvetésről, ez pedig arra utalhat, hogy a kormány növelni akarja a hiánycélt.

"Véleményem szerint jelenleg kicsi az esély a lat leértékelésére, de innen a távolból nehéz belelátni" - vázolta fel Buró Szilárd. A magyar szakember szerint Lettország helyzete jelenleg lényegesen jobb, mint tavasszal, sokkal kisebb az államcsőd esélye, számukra is pozitív, hogy javult a nemzetközi helyzet. "Most inkább kommunikációs problémáról van szó a kormányon belül, amit meg kell oldani" - vélekedik.

Ugyanakkor az Equilor szakembere azt is kiemelte, hogy jót tenne Lettországnak a lat esetleges leértékelése, ehhez azonban meg kéne állapodni az IMF-fel is.

Csak átmeneti hatásokkal kell számolnunk

"Szerintem a forint gyengülése nem lesz tartós és jelentős, 270-272 között lehet a teteje a következő napokban" - válaszolta kérdésünkre Buró Szilárd.

Ha mégis megtörténne Lettországban a lat leértékelése, akkor az átmenetileg az egész régiót gyengítené, így a forintra is rossz hatással lenne, azonban egy idő után leválasztanák a letteket a régióról - teszi hozzá a szakember.


A forint gyengülésében közrejátszott az is, hogy szerda reggel a japán Rating & Investment (R&I) bejelentette, hogy "BBB+"-ról "BBB"-re minősíti le hazánk szuverén adósságkockázatát. A világ negyedik legnagyobb hitelminősítőjénél eddig magasabb volt a besorolásunk, mint a három nagy intézetnél, most kerültek nagyjából egy szintre az értékelések. Az R&I lépése elsősorban a japán befektetőket befolyásolhatja, így főleg hazánk jenkötvényeire lehet hatással.

A feszültség egyébként a régió minden devizapiacán látszik, hiszen a kezdeti erősödés után délelőttre a lengyel zloty és a cseh korona is gyengülésnek indult az euróval szemben, azaz mindenhol árgus szemmel figyelik a lettországi eseményeket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!