Számottevően gyengült hirtelen a forint péntek délután, a 286,10-os euróárfolyam már 0,75 százalékkal magasabb a tegnapinál. Korán reggel még 284 körül kezdett a deviza, majd a nap második felében hirtelen nagyot gyengült. Még nagyobbat estünk a dollárral szemben, hiszen az euró is 0,7 százalékot bukott, így 1,22 alá esett a jegyzés. Így a forint 234,71-ig esett az amerikai fizetőeszközzel szemben, míg a svájci frank 238,35 forinton állt. A régiós devizák közül a lengyel zloty 0,44 százalékkal esett vissza, míg a cseh korona 0,69 százalékot esett.
Nem csak a forint és az euró érezte meg a hirtelen hangulatromlást, a spanyol tízéves kötvények hozama ismét 7 százalék fölé ugrott, kora délután 7,14 százalékon állt és továbbra is meredeken emelkedik. Az olasz kötvények is kezdenek elszállni, 6,21 százalékon kereskednek velük.
A részvénypiacok is megbillentek hirtelen, főleg a spanyol és az olasz tőzsde kapott nagy pofont. A spanyol IBEX index most 3,4 százalékkal áll csütörtöki értéke alatt, míg az olasz MIB 3,58 százalékos mínuszban van. A többi nyugat-európai piacon is az eladók kerekedtek felül, a londoni FTSE index 0,8 százalékkal esett vissza, míg a frankfurti DAX bő egy százalékkal áll tegnapi értéke alatt.
A komoly eladói hullám látszólag indokolatlan, hiszen elvileg jó hír, hogy a német parlament tegnap elfogadta a 100 milliárd eurós spanyol bankmentő csomagot, majd ma az eurózóna pénzügyminiszterei is áldásukat adták rá. Azonban pénteken megjelent egy hír, mely kiválthatta a meredek esést a piacokon: állítólag Valencia tartomány a spanyol kormány segítségét kérheti a hitelei visszafizetésében. Emellett az sem jó előjel, hogy a madridi kabinet csökkentette jövő évi növekedési előrejelzését, további recesszióra számít. A korábbi 0,2 százalékos növekedési prognózist rontotta most fél százalékos visszaesésre a kormány, emellett a 2014-es növekedési előrejelzést 1,4-ről 1,2 százalékra csökkentették.
mfor.hu