4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A délelőtti átmeneti megnyugvás után dél körülre megint jelentős erősödésbe váltott az alpesi valuta. Mfor.hu-háttér.

16:35

Szép lassan gyengül vissza a frank az amerikai adatot követő első ijedség után: most 247,65 forintba kerül az alpesi deviza, míg az euró/frank jegyzés 1,1138-ig kapaszkodott fel. 

14:35
A kiábrándító amerikai munkaerőpiaci adatnak köszönhetően 1,1-ig esett az euró-frank, a frank-forint pedig 250 fölé került.
 

11:45
Meglesz még ma a 250?

Reggel még csak a frank erősödésével kezdődött, azonban délre már a forintot is ütni kezdték a bankközi devizapiacon, azaz megint duplán sújtott minket a hangulat. Az euróval szemben 275,33-ig gyengült a forint, ami bő fél százalékkal volt magasabb a tegnapi értéknél, míg a dollár ellenében 193,42-ig esett a hazai fizetőeszköz. A svájci frank eközben az euróval szemben is erősödött, az 1,1090-es árfolyam már 2,2 százalékkal volt alacsonyabb a tegnapinál. A fentiekből következik, hogy a frank 248-as jegyzése majdnem három százalékkal haladta meg a tegnapit. A mostaninál drágább utoljára augusztus 11-én, vagyis nagyjából három hete volt a frank, míg az euróval szemben a 275 feletti jegyzésre szintén akkor volt legutóbb példa.

A frank erősödése és a forint gyengülése ismét a globális kockázatvállalási hajlandóság csökkenésével függ össze, emellett nem tett jót a piacnak az sem, hogy a héten a svájci jegybank (SNB) egyik vezetője úgy nyilatkozott, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a végsőkig kitartanak a frank gyengítése mellett. Ez a nyilatkozat muníciót adott a frank további erősödésére játszóknak, hiszen korábban az SNB határozottan állást foglalt a frank gyengítése mellett.

A devizapiacok mozgásai mögött tehát megint elsősorban a nemzetközi események állnak, de egy-két Magyarországgal kapcsolatos aggodalom is további felhőket hozott az égre. A befektetők most leginkább a kormány által is elismert 100 milliárdos lyuk miatt aggódnak, ami az idei költségvetésen tátong. Elvileg a jövő hét elején kihelyezett kormányülésen tárgyal a Fidesz-KDNP frakció arról, milyen intézkedésekkel tömjék be a lyukat, ami a vártnál kisebb gazdasági növekedés miatt van a büdzsén. Mint ismert, a kormány eredetileg 3 százalékos GDP-bővüléssel számolt idén, ezzel szemben az első félévben mindössze 1,5 százalékos volt a növekedés.

Ráadásul a befektetőket nem is az idei, hanem sokkal inkább a jövő évi költségvetés aggasztja, hiszen a nyugdíjpénztári vagyon miatt 2011-ben mindenképp szufficites lesz a büdzsé. A vártnál gyengébb növekedési adat azonban megtorpedózhatja a 2012-es 3 százalék alatti hiánycélt, ami már sokkal komolyabb gond lenne. Részben ennek köszönhető, hogy a magyar CDS-felár hetek óta "beragadt" 400 pont felett.

Türelmetlen a piac

A kockázatkerülést erősíti a nemzetközi piacokon az is, hogy a nap második felében fontos amerikai makroadatok jelennek meg, melyek érdemben befolyásolhatják az Egyesült Államok gazdasági kilátásait. Magyar idő szerint délután fél háromkor közlik a tengerentúli hatóságok az augusztusi munkanélküliségi adatokat, ezeket a számokat pedig minden hónapban kiemelt figyelem övezi.

Az elemzők előzetesen arra számítanak, hogy a júliusi 117 ezer után a múlt hónapban 75 ezer új munkahelyet teremtettek az amerikai piacon, ezzel a munkanélküliségi ráta 9,1 százalékon stagnálhat. Ha ettől jelentősen eltérő adatok jelennek meg, akkor az könnyen heves reakciót válthat ki a befektetőkből a nap második felében, az adat megjelenése előtti felfokozott várakozásban pedig könnyen 250-ig erősödhet a frank a forinttal szemben.

A nemzetközi piaci hangulatot jelentősen rontotta az a hír is, mely szerint komoly nézeteltérés látszik az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között. Az IMF szerint ugyanis sokkal nagyobb a baj az európai bankszektorban, mint azt korábban gondolták, Brüsszelben viszont visszautasítják ezt.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!