A hét meglehetősen csendes volt, a novemberi kiskereskedelmi statisztikák hoztak csak információt a magyar gazdaságról. Ezek nem világítottak meg olyan részletet, amit eddig nem sejtettünk: a szektort nagyon lehúzta a tavalyi reálbér-csökkenés, már 4 százalék feletti csökkenést regisztráltak a forgalomban év/év alapon - idézik a pénteki statisztikát a Raiffeisen szakemberei heti elemzésükben.
Az elemzők lassan kezdik megszokni, hogy az idei év számos furcsasággal szolgál, hiszen folytatódott a szokatlan jelenségek sorozata az elmúlt héten is a tőkepiacon. Miközben a nemzetközi piacokon legalábbis nem romlik a hangulat, az euró pedig kifejezetten erősödik, a régiós devizák gyengélkednek. Ez nem így jellemző. Persze megváltozott a környezet, az eurózónában éppen emelkedőben vannak a kamatok, errefelé meg éppen ellenkezőleg.
Nálunk gyakorlatilag biztosra lehet venni, hogy a jövő keddi döntésen ismét 25 bázisponttal vágják az alapkamatot. A hazai makrostatisztikák nem javulnak a várakozásoknak megfelelően, sőt, inkább romlanak, miközben az erőltetett árcsökkentéseken keresztül a főbb inflációs trendmutatók is hozzásimulnak a jegybank célértékhez.
A bank szakemberei szerint a forint egyértelmű leértékelődési trendben van a fentiek szerint, november végén még 280-nál tartózkodó EUR/HUF mostanra már a 300-as szintet nyaldossa. Bár a jövő heti események kapcsán elképzelhető, hogy ez szünetelni fog. Szerdán indul ugyanis a nemzetközi kötvény roadshow, amely hivatalosan nem devizakötvény kibocsátásáról szól, de az ilyenekben nem ritka a meglepetés derült égből. Mindenesetre a Raiffeisen elemzői fenntartják azon várakozásukat, miszerint a monetáris politikai lazítással kapcsolatos várakozások miatt gyengébb forinttal kell számolni rövid távon.
Megkezdődött a kilábalás az eurózónában
Az évkezdet konjunktúra adatai szinte kivétel nélkül várakozáson felüliek lettek, mindazonáltal a szakemberek óvatosságra intenek ezek teljes optimizmussal való kezelését illetően. Kétségtelen, hogy mindegyik fontosabb mutató egy irányba mutat: az Ifo, a fogyasztói bizalom, a feldolgozóipari és szolgáltatóipari BMI is emelkedett, miközben legjobban a német ZEW index változott; 31,5-re 6,9-ről, pedig a várakozások 12-n álltak. Mindezek azonban megkérdezéses kutatáson alapulnak, és javarészt attól javulnak most az értékek, hogy a válaszadók reménnyel tekintenek az elkövetkező hónapokra. Az aktuális helyzet megítélése minimálisan javul a kutatások szerint - de legalább javul. "Összességében tehát úgy értékelhetjük a számokat, hogy a negyedik negyedév mélypontját követően az eurózóna megkezdte lassú kilábalását a recesszióból. A jövő héten vélhetően ezt fogja megerősíteni az Európai Bizottság konjunktúra jelentése is" - vélik az elemzők.
Pénteken volt először lehetősége az eurózóna kereskedelmi bankjainak visszafizetni a tavaly ilyenkor felvett jegybanki hiteleket, ez volt az úgynevezett LTRO-program. Akkoriban még nagyon kedvezőnek tűnő árazással szerezhettek a bankok hároméves forrást, éltek is vele mintegy ezermilliárd euró értékben. Időközben azonban a bankközi piacok normalizálódtak. Ilyen visszafizetési lehetőség mostantól minden pénteken lesz. A legelső alkalommal - tehát most - 137 milliárd eurónyi visszautalás történt. Ez alapvetően pozitív jelzés: jobb állapotban vannak a bankok, mint arra számítani lehetett. A bankközi kamatok ettől pedig emelkedni fognak, a likviditás-bőség ugyanis enyhül. Az azonnali reakcióban a német rövid hozamok éves csúcsra emelkedtek, elérve az amerikai hozamokat. Ez már csak az EUR/USD miatt is érdekes, hiszen támasztja annak emelkedését.
mfor.hu