3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 688 ponttal, 3,75 százalékkal emelkedett az elmúlt héten, és 19 023,96 ponton zárt pénteken.

A BÉT részvénypiaci forgalma 45,45 milliárd forintot tett ki az előző hét 54,31 milliárd forintos forgalma után. A vezető részvények a Richter kivételével jelentős erősödéssel zárták a hetet.

A héten enyhültek a piaci félelmek azzal kapcsolatban, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed csökkenti az eszközvásárlási programját, az amerikai gazdaság állapotáról tanúskodó közzétett adatok alapján legalábbis távolabbra került ennek a lehetősége. Így a befektetők fellélegeztek, és megindult a pozitív korrekció a részvénypiacokon, amiből a BÉT is profitált. A pénteki magasabb záróárakhoz a pozitív nemzetközi piaci hangulat mellett hozzájárultak a negyedév végén szokásos "záróár-beállítások" is.

Egyes vélemények szerint a régión belül is volt némi tőkeáramlás a magyar piac felé, ami azzal magyarázható, hogy Lengyelországban a magánnyugdíjpénztárak hasonló sorsra juthatnak, mint korábban Magyarországon, és ez kedvezőtlenül érintheti a lengyel részvénypiacot, Csehországban pedig a kormányválság bizonytalanítja el a befektetőket.

Több fontos, a magyar tőzsdei vállalatokat érintő hír is megjelent a héten. A parlament elfogadta az újabb adómódosításokat, amelyek alapján a bankszektornak és a távközlési cégeknek is nő a költségvetési befizetési kötelezettségük. A Telekom ennek alapján profitfigyelmeztetést adott ki, és közölte, hogy az év elején prognosztizált 4-7 százalékos zsugorodás helyett 9-12 százalékkal csökken az EBITDA eredménye az idén.

A Mol bejelentette, hogy elfogadták az Irak kurdisztáni régiójában lévő Shaikan kutatási blokk mezőfejlesztési tervét, amelynek alapján hamarosan megkezdődhet az olajkitermelés. A héten kiderült az is, hogy a Shah Deniz konzorcium nem a Nabuccót választotta az általa kitermelt földgáz európai szállítási útvonalaként.

A Richter újabb licencmegállapodásról számolt be, ami további növekedési potenciált jelent a gyógyszercég számára.
A vezető részvények közül az OTP 6,59 százalékkal drágult a héten, 4755 forinton zárt pénteken.
A Magyar Telekom papírjainak értéke 6,92 százalékkal 340 forintra nőtt.
A Mol árfolyama 3,99 százalékos erősödéssel 16 950 forinton fejezte be a hetet.
A gyógyszergyártók közül a Richter 2,44 százalékkal 33 950 forintra gyengült, az Egisnek viszont 5,69 százalékkal 21 910 forintra emelkedett az árfolyama.
A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX értéke 2,29 százalékkal, 23,51 ponttal 1050,69 pontra nőtt az elmúlt héten.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!