EUR/HUF (297,80 – 301,00): Tegnap délután megnézte a 300-as szintet a forint, a mai MNB ülés előtt. Az alacsony likviditású kereskedésben, az amúgy is gyengébb szinteken járó devizának nem kellett sok, hogy elérje az erős ellenállásnak tartott szintet.
Ebben a likviditás mellett szerepe lehetett annak is, hogy egy-két piaci szereplő akár egy 50 pontos kamatvágást sem tart elképzelhetetlennek, illetve a brüsszeli, a KSH által számolt tavalyi hiány adatnál is kisebb, 1,9 százalékos tavalyi deficit értéknek is. Az egyébként kedvező verdikt a túlzott deficit eljárás megszüntetésének esélyére lehet jó hatással, ami lévén jövőre választási év lesz, egy esetleg lazább fiskális politika valószínűségét növelheti, bár ezt a kormány már többször cáfolta.
Az amerikai kereskedésben kialakuló jó hangulat hatására 299-es szint közelébe korrigált az árfolyam, és a ma reggel is innen indult. A vártnál rosszabb német PMI adat nem tesz jót a kockázat vállalási hajlandóságnak, ami a forint árfolyamára is negatívan hathat.
A kamatdöntés előtt egy kisebb gyengülés sem elképzelhetetlen, de ha a többség által várt 25 pontos csökkentést jelentik be, amivel újabb történelmi mélypontra 4,75 százalékra csökkenne a kamat, akkor van esély, hogy megnyugszanak a kedélyek és visszaáll a kereskedés a 293-298-as sávba.
EUR/USD (1,2900 – 1,3060): A vártnál jobb francia PMI adat hatására a reggeli 1,3040-es szintről 1,3080-ig erősödött az euró. De csak azért, hogy a rossz német adatok megjelenése után, mint
egy bungee jumping ugró a mélybe vesse magát az 1,30 alatti szinteket megcélozva. Az unió motorjának tartott német gazdaságból érkező, csalódást keltő adat két dolog miatt is negatívan hat az euró árfolyamára: egyrészt elhúzódó kilábalást vetít előre, másrészt az elmúlt időszak EKB-s nyilatkozatai egy esetleges kamatvágást a makroadatok alakulásától tették függővé.
Ezek alapján megnőtt a valószínűsége annak, hogy a május 2-én esedékes kamatdöntő ülésen hozzányúl a kamatokhoz a központi bank ezzel is segítve a kilábalást. A lépés hatására tovább nőhet a közös deviza kamathátránya, ami a dollár árfolyamára hathat kedvezően. Az árfolyam gyengülése pozitívan hathat az uniós gazdaságok exportjára, ami talán már az év második felében léthatóvá válik a makroadatokban is. A jelenlegi euró gyengülésen a holnapi német Ifo index változtathat valamit, ma 1,30 körüli árfolyamokat láthatunk.
CHF/HUF (243,40 – 247,50): A forint gyengülése megtett a hatását, a 246-os szint fölött is járt a devizapár. Este viszont a hangulat javulásával párhuzamosan némileg gyengült a frank és erősödött a
forint, így a 244,50-es szintig korrigált az árfolyam. Továbbra is 240 fölötti szintekre számíthatunk.
mfor.hu