Nagy indulatokat váltott ki annak idején a Mammut bevásárlóközpont építése – pedig azóta valószínűleg senkinek nem jutott eszébe, hogy komolyabban hiányolja a korábban ott lévő lerobbant játszóteret, illetve a bódékkal szegélyezett autóparkolót. Nem igazolódott be az ellenzők egyik legfontosabb érve sem, mely szerint a bevásárlóközpont majd tönkreteszi a környék ingatlanpiacát – a létesítmény közelsége éppen hogy jó hívószó lett az eladó lakások hirdetéseiben, és az ingatlanpiaci konjunktúrának köszönhetően az (egyébként sem olcsó) bel-budai terület árai szép lassan emelkedésnek indultak.
Rendbe rakták a környéket
A most átadott - igaz viszonylag rövid – sétálóutca (vagy, újkori nevén közösségi tér) már régóta hiányzott a környékről, hiszen a központ környéke a mögötte felépült Millenáris kivételével sokat nem változott – oda pedig inkább csak azok mentek be, akik célzottan valamilyen rendezvényre érkeztek. Különösen fontos volt tehát, hogy az autóforgalomtól egyébként igen erősen sújtott Moszkva tér-Margit körút kereszteződés közelében létrejöjjön egy nyugodtabb, sétálható, élhető utcarész.
A beruházás persze össze sem hasonlítható a szintén közelmúltban átadott Belváros Szíve programmal – léptékében sokkal kisebb, ám az átadás óta mindkét környék mutat hasonló jegyeket. Feltehetőleg a gazdasági válság hatása is ludas a dologban, de egyik helyszínen sem indult meg tömeges roham az üres üzlethelyiségekért – a Mechwart liget környékén például mindössze néhány újabbnak tűnő üzemegység próbálkozik a sétálóutcában, de az V. kerület megújult főutcáján is bőségesen lehet találni kiadó üzlethelyiségeket – a mozgalmas, üzletekkel, kávézókkal szegélyezett „főutca” jelleg egyelőre csak mérsékelten alakult ki.
Az üzlettulajdonos fejével
Hiába a gyönyörű új sétány, a vállalkozók egy része nem siet üzletet nyitni. A Mechwart-liget környékéről az mfor.hu által megkérdezett több üzlettulajdonos is azt mondta: hosszú távon mindenképpen jó a kezdeményezés, de meg kell várni, míg ezek a terek élettel telnek meg – ráadásul jelenleg a fedett, minden kényelemmel, parkolási lehetőséggel ellátott közeli bevásárlóközpont jóval nagyobb vásárlóközönséget vonz, mint a rövid kis utcácska – ahol valószínűleg inkább a pub-söröző vonal tud majd hosszabb távon érvényesülni.
Pedig a bérleti díjak nem különösebben drágák, egy kisebb üzlethelyiség már 100.000 forint alatt is kibérelhető – nagyobb gond az, hogy milyen funkcióval érdemes azt felruházni. Az mindenesetre biztos, hogy kínálat van bőven – több üzlethelyiség is zárva tartott, vagy éppen bérlőt keresett.
Mennyibe kerülnek a lakások?
Bár az ingatlanpiaci boom időszakában nem volt éppenséggel olcsó a környéken lakást vásárolni, egy 60-70 négyzetméteres, jobb állapotú lakásért sokszor 30.000.000 forintot is elkértek – és az árak azóta sem csökkentek jelentősen, elsősorban a régi, rosszabb állapotú házakban található, földszinti, vagy belső udvar, esetleg a forgalmas főutakra néző ingatlanokat lehet olcsón megvásárolni (némelyiket már 15 millió forintnál is olcsóbban).
Az árak természetesen utcáról-utcára eltérnek, a legkevésbé keresett az állandó forgalmi dugókkal és légszennyezettséggel terhelt Margit körút, illetve a közvetlen Moszkva térre néző lakások – de a kisebb mellékutcákban máris egészen új világba érkezhet a lakásvásárló – például a Fillér utca, illetve a hegyen felfelé található utcák máris egészen más kategóriát képviselnek. Itt akár már 11.500.000 forintért lehet garzont venni (figyelem, még mindig Budán vagyunk!), de nem kell sokkal többet fizetni a Lövőház utcában, vagy közvetlenül a Mechwart ligetnél található hasonló garzonért sem. Akinek azonban nagyobb alapterületre van szüksége, 50 négyzetmétert közel 18.000.000 forintért kínálnak. Az átlagos négyzetméterár a környéken 300-350.000 forint között alakul, ami meghaladja a fővárosi átlagot. Közvetlenül a Mechwart ligetnél sem kell túl sokat fizetni – 20 millió forintért már 78 négyzetméteres ingatlanba lehet költözni – ilyen ajánlat még a Pesti oldalon sem mindennapos.
mfor.hu