4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közelmúltban adták át Buda egyik legforgalmasabb csomópontjának közelében a Mammut bevásárlóközpont megújult környékét, amelynek egy részén a kerület polgárai a korábbi bűzös autóforgalom helyett csendes és nyugodt sétálóövezettel találkozhatnak. Felmennek-e a lakásárak, be tud-e indulni a környék – vagy marad minden a régiben?

Nagy indulatokat váltott ki annak idején a Mammut bevásárlóközpont építése – pedig azóta valószínűleg senkinek nem jutott eszébe, hogy komolyabban hiányolja a korábban ott lévő lerobbant játszóteret, illetve a bódékkal szegélyezett autóparkolót. Nem igazolódott be az ellenzők egyik legfontosabb érve sem, mely szerint a bevásárlóközpont majd tönkreteszi a környék ingatlanpiacát – a létesítmény közelsége éppen hogy jó hívószó lett az eladó lakások hirdetéseiben, és az ingatlanpiaci konjunktúrának köszönhetően az (egyébként sem olcsó) bel-budai terület árai szép lassan emelkedésnek indultak.

Rendbe rakták a környéket

A most átadott - igaz viszonylag rövid – sétálóutca (vagy, újkori nevén közösségi tér) már régóta hiányzott a környékről, hiszen a központ környéke a mögötte felépült Millenáris kivételével sokat nem változott – oda pedig inkább csak azok mentek be, akik célzottan valamilyen rendezvényre érkeztek. Különösen fontos volt tehát, hogy az autóforgalomtól egyébként igen erősen sújtott Moszkva tér-Margit körút kereszteződés közelében létrejöjjön egy nyugodtabb, sétálható, élhető utcarész.

A beruházás persze össze sem hasonlítható a szintén közelmúltban átadott Belváros Szíve programmal – léptékében sokkal kisebb, ám az átadás óta mindkét környék mutat hasonló jegyeket. Feltehetőleg a gazdasági válság hatása is ludas a dologban, de egyik helyszínen sem indult meg tömeges roham az üres üzlethelyiségekért – a Mechwart liget környékén például mindössze néhány újabbnak tűnő üzemegység próbálkozik a sétálóutcában, de az V. kerület megújult főutcáján is bőségesen lehet találni kiadó üzlethelyiségeket – a mozgalmas, üzletekkel, kávézókkal szegélyezett „főutca” jelleg egyelőre csak mérsékelten alakult ki.

Az üzlettulajdonos fejével

Hiába a gyönyörű új sétány, a vállalkozók egy része nem siet üzletet nyitni. A Mechwart-liget környékéről az mfor.hu által megkérdezett több üzlettulajdonos is azt mondta: hosszú távon mindenképpen jó a kezdeményezés, de meg kell várni, míg ezek a terek élettel telnek meg – ráadásul jelenleg a fedett, minden kényelemmel, parkolási lehetőséggel ellátott közeli bevásárlóközpont jóval nagyobb vásárlóközönséget vonz, mint a rövid kis utcácska – ahol valószínűleg inkább a pub-söröző vonal tud majd hosszabb távon érvényesülni.

Pedig a bérleti díjak nem különösebben drágák, egy kisebb üzlethelyiség már 100.000 forint alatt is kibérelhető – nagyobb gond az, hogy milyen funkcióval érdemes azt felruházni. Az mindenesetre biztos, hogy kínálat van bőven – több üzlethelyiség is zárva tartott, vagy éppen bérlőt keresett.

Mennyibe kerülnek a lakások?

Bár az ingatlanpiaci boom időszakában nem volt éppenséggel olcsó a környéken lakást vásárolni,  egy 60-70 négyzetméteres, jobb állapotú lakásért sokszor 30.000.000 forintot is elkértek – és az árak azóta sem csökkentek jelentősen, elsősorban a régi, rosszabb állapotú házakban található, földszinti, vagy belső udvar, esetleg a forgalmas főutakra néző ingatlanokat lehet olcsón megvásárolni (némelyiket már 15 millió forintnál is olcsóbban).

Az árak természetesen utcáról-utcára eltérnek, a legkevésbé keresett az állandó forgalmi dugókkal és légszennyezettséggel terhelt Margit körút, illetve a közvetlen Moszkva térre néző lakások – de a kisebb mellékutcákban máris egészen új világba érkezhet a lakásvásárló – például a Fillér utca, illetve a hegyen felfelé található utcák máris egészen más kategóriát képviselnek. Itt akár már 11.500.000 forintért lehet garzont venni (figyelem, még mindig Budán vagyunk!), de nem kell sokkal többet fizetni a Lövőház utcában, vagy közvetlenül a Mechwart ligetnél található hasonló garzonért sem. Akinek azonban nagyobb alapterületre van szüksége, 50 négyzetmétert közel 18.000.000 forintért kínálnak. Az átlagos négyzetméterár a környéken 300-350.000 forint között alakul, ami meghaladja a fővárosi átlagot. Közvetlenül a Mechwart ligetnél sem kell túl sokat fizetni – 20 millió forintért már 78 négyzetméteres ingatlanba lehet költözni – ilyen ajánlat még a Pesti oldalon sem mindennapos.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!