EUR/HUF (292,50 – 296,50): A múlt hétfő reggeli, 299 környéki szintekhez képest péntekre közel 5 egységnyit erősödve, a 294-es szinten is járt az árfolyam. A mozgás az euró gyengülése ellenére
következett be alacsony likviditású kereskedésben. A csütörtöki, vártnál jobb inflációs adat miatti további kamatvágásokra számít a piac.
Ez a kötvényhozamok csökkenésén, és az egyébként is magas fejlődő piaci tőkebeáramlás miatti magasabb keresleten keresztül kedvezően hat a forint árfolyamára. A héten a konvergencia adat lesz a legfontosabb hazai vonatkozású esemény, ebből kiderül, hogy tervez-e a kormány esetleg valamilyen kiigazítást a költségvetési hiány tartása érdekében.
E mellett a nemzetközi történéseket és hangulatot lekövetve alakulhat az árfolyam. Az erős ellenállásnak tartott 292,50-es szint esetleges elérése után jöhet egy kisebb korrekció, de ha minden így marad, akkor nem kell egyhamar ismét a 300-as szintekre számítani. Ma délelőtt az EUR/USD mozgását lekövetve változik az árfolyam.
EUR/USD (1,3030 – 1,3150): A kiszivárgott, Ciprust érintő hírek miatt gyengüléssel indult a péntek az euró számára. A mentőcsomag összegének növekedése miatt, az előzetesen elfogadott 6 milliárdos önrész helyett, közel 10 milliárdos összeget kell a szigetországnak előteremtenie. Ugyan egyes forrásokból ellentmondásos hírek érkeztek, nagyon valószínű, hogy ismét a részvényeseknek és a betéteseknek kell a zsebükbe nyúlniuk.
A bizonytalanság a többi periféria ország bankrendszerének sem tesz jót, mivel nagy valószínűséggel a jövőre nézve mintaként szolgáló ciprusi megoldás miatt, nagyobb tőkekiáramlásra lehet számítani.
A vártnál rosszabb amerikai adatok hatására, az 1,3040-es mélypontról korrigálni tudta az addig elszenvedett gyengülését az euro, és a reggeli nyitószintjéhez hasonló, 1,31 fölötti árfolyamon
fejezte be a hetet.
A rosszabb kínai adatok miatt risk-off jellemző ma reggel. Az árfolyam az elmúlt 2 napban az 1,3035-1,3135 szintek közé „sávozódott”, a délutáni amerikai és a holnapi német ZEW-indexek okozhatnak nagyobb mozgást.
CHF/HUF (241,00 – 245,00): Jól látszik a menedékdevizának is tekintett frank „krízis” indikátor szerepe: a mentőcsomag körüli bizonytalanságok miatt ismét erősödött a svájci deviza. Az EUR/CHF
grafikonján jól lekövethető az európai helyzet alakulása, bármilyen negatív gazdasági vagy politika fejlemény hatására erősödésnek indul a frank.
Az árfolyamhatás az SNB miatt limitált marad, a központi bank által intervencióval védett 1,20-as szint erős korlát. A forint erősödése ellensúlyozni tudta a fent említett mozgást, de még mindig a 240-es szint fölötti árfolyamokat láthatunk. Továbbra is a 241,00-245-ös sáv lehet a jellemző.
mfor.hu