5p

A forint a hírre meglódult.

Visszaemelte a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást pénteken a Standard & Poor's, elsősorban a magyar gazdaság markánsan javuló költségvetési, külső fizetési és növekedési mutatóival indokolva a lépést. A nemzetgazdasági miniszter és a magyar jegybank régóta időszerű, megérdemelt lépésnek, az MTI által megkérdezett elemzők pozitív meglepetésnek nevezték a nemzetközi hitelminősítő döntését. A forint a hírre nagy erősödéssel reagált.

Az S&P péntek este Londonban jelentette be, hogy Magyarország hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló államadósságának osztályzatát az eddigi "BB plusz/B" szintről "BBB mínusz/A-3"-ra emelte. A "BBB mínusz" devizaadós-besorolás a befektetésre ajánlott kategória alapszintje.

Az S&P pénteki döntése azt jelenti, hogy az intézményi befektetők szempontjából Magyarország ismét befektetésre ajánlott szuverén adós. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós osztályzatát befektetésre ajánlottnak tekintik-e, vagy sem, és egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings már májusban átsorolta a befektetési ajánlású osztályzati sávba a magyar államadósságot.

A pénteken bejelentett osztályzatjavítás indoklásában  a Standard & Poor's kiemelte azt a véleményét, hogy a globális pénzügyi válság óta markánsan javultak a magyar gazdaság egyensúlyi és növekedési mutatói. A hitelminősítő hangsúlyozta, hogy a magyar folyómérleg-egyenleg 2009 óta nem zárt deficitesen, és Magyarország 2015-ben a hazai össztermék (GDP) 8 százalékának megfelelő mértékű külső nettó hitelezői pozícióban volt.

A Standard & Poor's a felminősítés indokai között említette azt is, hogy várakozásai szerint a magas adótartalmú szektorokban érvényesülő belső kereslet mind nagyobb mértékben járul hozzá a gazdasági növekedéshez, és ennek kedvező hatásai lesznek az államháztartásra is.

A cég közölte, hogy éves átlagban 2,5 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban a 2016-2019 közötti időszakban az eddigi prognózisában szereplő 2,0 százalék helyett.

A bankközi debvizapiacon a forint nagyot erősödött pénteken kora este a hírre. Az árfolyam 310,09-ről 307,78 forintig erősödött az euróval szemben. A dollár 277,70 forintról 275,25 forintig gyengült. Fél órával később kissé korrigáltak az árfolyamok, az euró 308,00 forint, a dollár 276,00 forint körül forgott.

Ezekre a nőkre vágynak a pénzéhes férfiak 

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken Budapesten sajtótájékoztatón úgy reagált: nemzetközi hitelminősítő döntése jelzi, hogy beérett a magyar gazdaság jó teljesítményének gyümölcse. A felminősítés már hosszú ideje kijárt volna az országnak - szögezte le, hozzátéve, hogy ezt a felminősítést a piac már régen beárazta. 

Varga Mihály egyetértően idézte fel az S&P minősítésében szereplő indokokat, rámutatva, hogy a magyar gazdaság növekedési kilátásai jobbak lettek, az államadósság mértéke tartósan csökkent és szerkezete is kedvezően változott meg, a hazai valutában megtörténő finanszírozás dominánssá vált, illetve a fizetési mérleg tartósan pozitív. 

Gyakorlatilag nem volt olyan makrogazdasági mutató az elmúlt években, amelyben nem értünk volna el trendszerű javulást - hangoztatta a szaktárca vezetője. Példaként említette a fizetési mérleg és a GDP alakulását, az államháztartás helyzetét, az államadósság mértékét és szerkezetét, vagy a munkaerőpiaci helyzetet.

A miniszter felhívta a figyelmet, hogy a hitelminősítő szerint az államadósság csökkenése is folytatódni fog: várakozásaik alapján a jelenlegi folyamatok mellett az államadósság GDP arányos mértéke - összhangban a nemzetgazdasági tárca várakozásaival - 2019-re 70 százalék alá süllyed. Varga Mihály kiemelte: a kormány célja, hogy ne csak a kedvező folyamatok fenntarthatóságát biztosítsa, hanem további javulást is elérjen a gazdaságpolitika.

Az S&P döntését a Magyar Nemzeti Bank is üdvözölte. Az MTI-hez eljuttatott közleményben emlékeztettek arra, hogy a magyar jegybank már korábban is többször jelezte: az elmúlt évek fiskális, majd monetáris politikai fordulatának következtében olyan markáns javulás következett be a hazai gazdasági mutatók és a kockázati megítélés vonatkozásában, hogy szakmailag indokolttá és esedékessé vált a felminősítés.

Mandátumával összhangban a jegybank továbbra is minden lehetséges eszközével hozzájárul a hazai gazdaság stabilitásának biztosításához, és az elért eredmények alapján bízik abban, hogy az elmúlt időszak felminősítéseit újabb pozitív értékelések követhetik - hangsúlyozta közleményében az MNB.

Az MTI által megkérdezett makrogazdasági elemzők meglepetésnek és nagy előrelépésnek nevezték, hogy a befektetési ajánlású kategóriába emelte a magyar államadós-besorolást az S&P. 

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője az MTI-nek azt mondta: nagy meglepetést okozott a hír, mert senki nem számított a felminősítésre. A legtöbb amit vártak, hogy a semleges kilátást pozitívra változtatják - tette hozzá.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint is meglepetést okozott a hitelminősítő döntése, aminek semmilyen piaci vagy elemzői várakozásban nem volt előjele. A Moody's novemberi felminősítése gyakorlatilag "zsebben van" - vélekedett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!