4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy apró meglepetést tartogatott a nemzetgazdasági miniszter szerdai sajtótájékoztatója, az viszont nagyon fájt a Mol-részvények tulajdonosainak. Az egyórás beszéd alatt volt olyan pillanat, amikor majdnem 100 milliárd forintot buktak összesen az olajcég tulajdonosai, ebből 23,4 milliárd az államot sújtotta. Mfor.hu-háttér.

Most akkor mi van a társasági adóval?

"A társasági adót háromkulcsossá tesszük: az eddigi 19 százalékos és 10 százalékos kulcsok mellett lesz egy 30 százalékos is, mely az energia- és közműcégekre fog vonatkozni" - jelentette be a szerdai kormányülést követően Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Gyakorlatilag ez volt a sajtótájékoztató egyetlen újdonsága, hiszen a telefonadó, a pénzügyi tranzakciós illeték és a biztosítási adó kapcsán ismertek voltak már a részletek.

A társasági adóval kapcsolatos bejelentés viszont alaposan megkeverte a lapokat, hiszen két hete a Széll Kálmán Terv 2.0 bejelentésekor még arról volt szó, hogy a kormány jövőre kivezeti a válságadókat, cserébe viszont duplájára emelkedik az úgynevezett Robin Hood-adó, melynek kulcsa eszerint 8-ról 16 százalékra nőtt volna. Éppen ezért volt nehéz értelmezni Matolcsy bejelentését a 30 százalékos adókulcsról.

Már a sajtótájékoztató alatt sejteni lehetett, hogy valami nincs rendben, az esemény után Balog Ádám, az NGM adóügyekért felelős államtitkára helyesbítette is főnöke szavait: a 30 százalékos adókulcs a 19 százalékos társasági adóból és a 11 százalékos Robin Hood-adóból tevődik majd össze, vagyis összességében még jobban is járnak a cégek a korábban tervezettnél, hiszen 35 helyett 30 százalék lesz a két adó összesen.

Persze a fentieknek ára is lesz vélhetően, vagyis amit a Mol megspórol, azt más cégeknek kell kifizetni. Azt nem lehet egyelőre tudni, mit jelent Matolcsy megfogalmazásában az "energia- és közműcégek", de a Robin Hood-adót korábban energiaellátók különadójaként emlegették, vagyis a miniszter megfogalmazása alapján vélhetően újabb cégekkel bővül a fizetők köre.

Beszakadt a Mol

Matolcsy szavai a Mol-részvényt érintették a legérzékenyebben, ezen keresztül viszont az államnak is jelentős veszteséget kellett elszenvednie, ugyanis az olajcég 24,61 százalékos tulajdonosa a magyar állam. Persze a veszteség jelentős részét a nap végére sikerült ledolgozni.

A kormányszóvivői sajtótájékoztató előtt 16 850 forint körül kereskedtek a papírokkal, a mélypont pedig 15 940 forintnál volt. Vagyis a szűk egy órás beszéd alatt 910 forintot esett az árfolyam. A Mol teljes 104,5 millió darabos részvényszámának függvényében ez azt jelentette, hogy a miniszter sajtótájékoztatója alatt volt olyan pillanat, amikor a társaság tulajdonosai 95,1 milliárd forinttal voltak szegényebbek, mint a sajtótájékoztató előtt.

A Mol szerdai kereskedése

Az állam tavaly az orosz Surgutneftegaztól vett 21,2 százaléknyi Mol-részesedést 1,88 milliárd euróért, vagyis akkori áron mintegy 500 milliárd forintért, majd ehhez jött még az egykori magánnyugdíjpénztárakból 2,6 százaléknyi részvény, illetve további 0,8 százaléknyi részesedés forrása a mai napig nem ismert. Vagyis összesen a részvények 24,61 százaléka, 25 717 981 darab részvény van az állam tulajdonában. Ennek alapján Matolcsy produkciója 23,4 milliárd forinttal csökkentette az állami részvénycsomag értékét a mélyponton. A zárásra 16 500 forintig kapaszkodott vissza a papír, akkor már "csak" 350 forint volt a bukás részvényenként, vagyis összesen mintegy 9 milliárd forint az állami részvénycsomagon.

Persze azt hozzá kell tenni, mint minden hasonló esetben, hogy ez egyelőre nem realizált veszteség, hiszen nincs információ arról, hogy az állam el akarná adni Mol-részesedését.

Összesen már tetemes a bukta

Ha csak a Surgutneftegaztól megvett Mol-pakettet vizsgáljuk, akkor mostanra sokkal jelentősebb az állam vesztesége. A parlament elé benyújtott jelentés szerint a 22 179 488 darab részvény vételára 1,88 milliárd euró volt, vagyis 84,76 eurót fizettünk minden egyes papírért. Ez a tavaly tavaszi 265-ös árfolyamon számolva 22 463 forintra jött ki. (A jelenlegi 290 körüli szinten 24 582 forintot jelent.)

Vagyis az állam több mint 22 ezer forintot fizetett azokért a részvényekért, melyek most, Matolcsy bejelentése után már csak 16 500 forintot érnek. Mai árfolyamon az akkori 498,3 milliárd forint helyett már 366 milliárdért meg lehetne venni a részvénycsomagot. Persze csak akkor, ha ilyen árfolyamon az oroszok hajlandók lettek volna eladni azt.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!