3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentős mértékben, a korábbinak akár a tízszeresére is emelhetik a külföldi intézmények számára kiosztható befektetési kvótákat Kínában - mondta Hongkongban a szabályozó szervezet elnöke hétfőn.

Kuo Su-csing, a Kínai Értékpapírpiaci Szabályozó Bizottság (CSRC) elnöke a külföldiek számára részvény- és kötvénypiaci befektetéseket lehetővé tevő kvalifikált külföldi intézményi befektető (QFII) nevet viselő program kereteinek kiszélesítéséről beszélt. A jelenleg 80 milliárd dolláros kiadható összkvótával működő program kereteit a jövőben jelentős mértékben kibővíthetik, plafonját akár a jelenlegi tízszeresére is emelhetik, sosem látott összegű befektetést és befektetőt Kínába vonzva - mondta Kuo a Hongkongban hétfő kezdődött Ázsiai Pénzügyi Fórumon.

A 2003-ban elindított QFII iránt évről évre több intézményi befektető érdeklődik, csak tavaly annyian regisztráltak, mint a megelőző hat évben összesen - derül ki a devizafelügyeletért felelős szabályozószerv, a SAFE  adataiból. 2012 során rekordösszegű kvótát, 15,8 milliárdot osztottak ki, ezzel a kvóták összértéke tavaly év végén már a 37,4 milliárd dollárt is meghaladta. A program az elmúlt években, főleg pedig Kuo CSRC-elnöksége alatt rendkívül sokat szélesedett, annak kereteit fokozatosan tárták mind szélesebbre: tavaly tavasztól például a kiadott kvóta szabadon felhasználható, s ugyanahhoz a külföldi intézményhez tartozó több befektető is kiválthat engedélyt. A kötelezően előírt eszközállomány minimum értékét is csökkentették, június végétől a QFII-be bekerülő külföldi intézmények a bankközi kötvénypiacon és a határidős tőzsdeindexek piacán is befektethetnek, míg korábban nem volt erre lehetőségük. A befektetői igényekre válaszul a korábbi, egymilliárd dolláros befektetési plafont december közepén eltörölték.

A QFII programban regisztrált 201 intézményi befektető közt számos nagybank, így többek közt a UBS, a Deutsche Bank, a Credit Suisse, de a Yale és a Stanford egyetemek vagy Bill és Melinda Gates jótékonysági alapítványa is megtalálható.

Kuo hétfőn arról is beszélt, hogy szintén kiszélesítenék az RQFII néven ismert, a határokon túliak jüan-alapokba való befektetését lehetővé tevő programot, amely jelenleg 70 milliárd jüanes kerettel működik. Mint arról a kínai gazdasági sajtó már novemberben cikkezett, a program összege 200 milliárd jüanre nőhet, erről a CSRC, a SAFE, valamint a központi bank meg is egyezett. A tavaly decemberben életre hívott RQFII a kínai valuta nemzetköziesedését szolgálja, keretein belül külföldi beruházók hongkongi jüan-alapokon keresztül fektethetnek be a szárazföldi Kína értékpapírpiacain.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!