Azok után, hogy a Fed tegnap ismertette az amerikai gazdaság jövőjére vonatkozó elképzeléseit, és bár nem erősítette meg konkrétan a QE3 programjának megszüntetését, a megütött pozitív hangnem ezt a forgatókönyvet erősítette a piaci szereplőkben. Így már rögtön az esemény után negatívba fordultak a főbb amerikai indexek, majd jókora mínuszban is zártak. A rossz hangulat pedig kitart csütörtökön is. A reakció egyébként annyira nem meglepő, mivel már hetek óta alapvetően a pénzpumpa elzárástól való félelem uralkodik mindenhol.
Mi is történik?
Zsiday szerint újragondolták a befektetők a hozamvadászatot, rájöttek, hogy túl alacsonyra nyomták le a kockázatos kötvények hozamát. Kiáramlás kezdődött tehát a feltörekvő gazdaságok piacairól, amely pedig a devizáik gyengülésével járt. Ugyanakkor az árupiacok inkább oldalaztak, a menedék szerepet betöltő arany gyengült, a jen pedig komolyabban erősödött (pozícióleépítések miatt). Valójában tehát egyfajta normalizáció van, a lassú visszatérést árazzuk egy nem krízis üzemmódban működő világgazdasághoz.
Az amerikai 10 éves kötvények hozama közel egyéves csúcsra, 2,45 százalékra emelkedett a tegnap délelőtti 2,35-ről, várható volt, hogy az Államadósság Kezelő Központ mai aukciója nem az elmúlt idők legsikeresebbjei közé fog tartozni.
A 12 hónapos kincstárjegyekből az ÁKK a megszokott 50 milliárd forintos keretet hirdette meg, melyre a vevők az immár közel egy hónapja megszokottnak nevezhető alacsony érdeklődést mutatták. 69,2 milliárd forint értékben nyújtottak be ajánlatokat az adósságkezelőnek.
Ez az összeg elég volt viszont ahhoz, hogy a terv teljesüljön az aukción. Az átlaghozam viszont 40 bázisponttal ugrott meg a két héttel ezelőttihez viszonyítva; most átlagosan 4,56 százalékon mentek el a papírok. Ez egyébként a tegnapi másodpiachoz képest is 38 bázisponttal magasabb, viszont a mai másodpiac is minden bizonnyal durván emelkedő hozamokkal fog zárni kora délután.
Nyomás alatt Matolcsyék
Arról már korábban írtunk látva az egyre gyakoribbá váló hozamugrást a magyar aukciókon, hogy ilyen nehéz helyzetben még nem voltak Matolcsyék. Miközben ugyanis az alacsony infláció és a még gyengélkedő gazdaság teret adna a további kamatvágásoknak, a piaci hangulat óvatosságra inti őket. Erre példa a lengyel jegybank is, amely figyelmen kívül hagyta a piac jelzéseit, kamatot vágott, majd rá két napra kénytelen volt a devizapiacon beavatkozni a zloty árfolyamának védelme érdekében. Azt sem tartottuk egyébként kizártnak, hogy az MNB majd tudatosan lép hasonló útra, és akkor rendesen hullámozni fog a forint, ahogy azt Zsiday Viktor is megírta.
Mindenhol csak a mínuszok
Ahogy azt cikkünk elején említettük, a forint sem reagálta le számunkra kedvezően az eseményeket, hiszen már reggel 299 forintnál többet kellett adni egy euróért a bankközi devizapiacon. A kötvényaukció idején pedig a korábbi korrekció után ismét 299,3 környékén mozog az árfolyam, ami napon belül 0,45 százalékos mínuszt jelent.
Egyébként a régiós devizák sem állnak fényesebben, hiszen a cseh korona szerényebb, 0,28 százalékos veszteséget halmozott fel az euróval szemben, a lengyel zloty pedig 0,56 százalékos mínuszban jár. Esetében érdekesség, hogy a június eleji jegybanki beavatkozás hatása mára teljesen elszállt, hiszen már most gyengébb a zloty a közös deviza ellenében, mint a jegybanki árfolyamvédő lépés előtt.
A magyar tőzsdén sem az eladók uralkodnak. Pár órával nyitás után 1 százalék közeli mínuszban tartózkodik a BUX index 4,2 milliárd forintos forgalom mellett. A blue chipek közül egyedül a Richter tartja magát, méghozzá nem is rosszul, fél százalékot tudott emelkedni ebben a negatív hangulatban is. Az Egis, a Mol és az OTP viszont már több mint egyszázalékos veszteséget hozott össze eddig - persze a nap folyamán bőven van még idő a korrekcióra, ám a nemzetközi hangulatot látva, erre vajmi kevés esély látszik.
A főbb európai indexek is vaskos mínusszal indították a napot, és már mindegyikük több mint 2 százalékos értékvesztésnél tart. Az FTSE 2,11, a DAX 2,26, a CAC 40 pedig 2,12 százalék mínuszban áll.
mfor.hu