9565 ponton fejezte be a csütörtöki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,59 százalékkal volt alacsonyabb a szerdai záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 1,63 százalékot bukott a nap végére, míg a Shanghai Composite 1,91 százalékos visszaesést produkált. 1.4 százalékot bukott a nap végére a dél-koreai Kospi, míg a tajvani piacon 0,78 százalékos volt a lecsorgás.
Szerdán két vártnál rosszabb makroadat is megjelent Amerikában: egyrészt a feldolgozóipari beszerzési menedzserindex lett gyengébb a vártnál, másrészt pedig a várt 175 ezer helyett csak 38 ezer új munkahelyet teremtett a versenyszféra májusban az ADP index szerint. A teljes munkanélküliségi adatok pénteken magyar idő szerint kora délután jelennek meg, most azokat várják a befektetők.
Persze a nagy várakozásban arra azért volt idő, hogy beborítsák a Wall Street vezető indexeit, a vezető mutatók több mint két százalékos gyengüléssel zárták a szerdai napot. Ebben az is közrejátszott, hogy váratlanul emelkedtek az amerikai olajkészletek, ami arra utal, hogy csökken a kereslet a nyersanyag iránt. A hírre ismét lejtőre került az olaj jegyzése, a WTI hordónkénti ára visszaesett 100 dollár alá.
Japánban ismét az erősödő jen okozott problémát, elsősorban az exportra termelő vállalatok részvényei szenvedték meg a nemzeti deviza javulását. A Toyota papírjai például több mint 3 százalékkal lettek olcsóbbak, míg a Panasonic 1,7 százalékot bukott a nap végére, a Toshiba pedig 1,9 százalékot veszített értékéből.
Koreában az inflációs félelmek mozgatták a piacot, miután a legfrissebb adat szerint 4,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. A ráta már zsinórban ötödik hónapja van 4 százalék felett, ami már kívül esik a Bank of Korea úgynevezett tűréshatárán. Ausztráliában főleg a két nagy bányatársaságot tették lejtőre a kedvezőtlen növekedési kilátások miatt: a BHP Billiton 2,1 százalékkal esett vissza, míg a nagy rivális Rio Tinto árfolyama 1,9 százalékkal csökkent.
mfor.hu