Amit az előző nap leadtak, tegnap visszavették az amerikai indexek. A Dow közel 2 százalékot, az S&P 500 2,2, míg a Nasdaq 2,5 százalékot emelkedett. Az NYSE-n forgó részvények 84 százaléka árfolyamnyereséget könyvelhetett el. Hogy a növekedés minek köszönhető?
Az elemzők is csak találgatnak, mivel új makroadat nem látott napvilágot. A legnépszerűbb indokok egyike, hogy kedden túladottá vált a piac és tegnap a befektetők belépési pontokat, illetve részvényeket keresve felhajtották az árakat.
A másik, hogy a tegnapi pánikot okozó Fed auguszusi jegyzőkönyvet félreértelmezték a piaci szereplők.
Az emelkedésben talán az is szerepet játszhatott, hogy nagyon régen nem volt már annyi részvény magán-, illetve menedzserkézben, mint most, ami az egyik legbiztosabb indikátora az emelkedésnek. Legalábbis az elemzők szerint.
Mindenesetre a piac valamennyi szektora pozitív tartományban zárt. A legtöbbet (remélem ma nem rontom el
Az ázsiai piacok, követve az amerikaikat, szintén emelkedésben vannak. A legnagyobb mértékben a Hang Seng emelkedett (közép-európai idő szerint 8.30kor +2,25%), de valamennyi index legalább fél százalékos pluszban van. Shanghaj, talán a kínai pénzügyminiszter lemondása (lemondatása) miatt, 'csak' 1 százalékkal emelkedett.
Update 1
Annak örömére, hogy pozitív volt az USA és Ázsia mi is felfele indultunk. Érdemes azonban egy pillantást vetni a a Bux chartra. Ha a nyitást követően (vagy napközben tud még emelkedni, akkor akár meg is törhet az eddigi negatív trend...
A háromszögből mindenesetre ma ki kellene felfele lépni, hogy az eddigi pesszimista hozzáállásunk némileg változzon, és aztán holnap a korábbi gapet ha betöltjük, akkor a vételekre vonatkozó nézeteinket esetleg revidiáljuk. Ha nem, nem
Az OTP Bank Nyrt. augusztus 29-én, a BÉT-en 200.000 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 8.939 forintos részvényenkénti átlagáron. Így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 1.175.190 -re nőtt.
Az ÁPV Zrt. 2007. augusztus 29-én összesen 33.000.010 darab, az FHB Nyrt.) által kibocsátott A-sorozatú törzsrészvényt értékesített nemzetközi és magyar intézményi befektetőknek gyorsított részvényértékesítés keretében. A részvények értékesítési ára részvényenként 2.025 forint volt. Az értékesített részvények az FHB Nyrt. jegyzett tőkéjének 50 százalék +1 szavazati hányadát jelentik.
Update 2
Másfél óra elteltével a tegnapi kereskedéshez hasonló forgatókönyv látszik kialakulni, igaz fordított előjellel. A nap eleji erős plusz szép lassan olvad, a reggeli 27200-as értékhez képest a Bux ismét a 27 ezer pontos szinttel küzd. (Érdemes ismét egy pillantást vetni a fenti ábrára, ahol a reggeli nyitóérték látszik.)
Amúgy néhány tized és 1 százalék közötti plusszok vannak (minden valamire való papír emelkedik).
Az európai piacok 0,5-1 százalékos erősödés után szintén stagnálnak, vagy lassan olvadnak és a határidős mutatók enyhe visszaesést jeleznek a tengerentúlon.
Közben a Mol sztori új fordulatot vehet, a Napi cikke szerint tárgyalások folynak arról, hogy a cseh energia (elektromos) cég, a CEZ venne egy 10 százalékos pakkot a Mol által felhalmozott sajátrészvényekből (a saját vagy kikölcsönzöttből). A cikk végkövetkeztetése szerint ugyanakkor sok logika nincs a tranzakcióba, úgyhogy érdemes csínján bánni az infóval. Az biztos, hogy egy ilyen ügylet igen pikáns lenne, mert:
- Az OMV nagyon csúnyán pofára esne, hiszen gyakorlatilag minden esélye elszállna arra, hogy bekebelezze a Molt. (A menedzsment pozíciója is esetleg meggyengülne.)
- A Mol és a magyar kormány komolyan szembeköpné saját magát, mivel a CEZ 67 százalékban állami cég, miközben az OMV kapcsán épp ez az egyik indok, amiért nem kell.
Apropó állami tulajdon. Piaci pletykák szerint szeptember végére - októberre elkészülhet az a törvény, amely megakadályozná a Mol felvásárlását a kormány számára "nem szimpatikus" vállalatok részére – írja a ConcordeCall. A törvény érvénybe lépése az OMV céljának elérését a jelenlegi, meglehetősen ellenséges eszközökkel vélhetően lehetetlenné tenné, ezért az OMV-nek vagy alapos stratégiaváltáson kell keresztülmennie (például a jelenlegi állami tulajdonosok "kiebrudalása" után barátságos közeledés), vagy lényegesen be kell gyorsulnia, hogy a hátralevő hetek során kijöjjön egy elég meggyőző ajánlattal ahhoz, hogy 50 százalék fölé kerülhessen.
Update 3
Bolondos népek ezek a politikusok. Miután Sarkozy már megtalálta a hitelminősítőket, most Angela Merkel asszony is csatlakozott a bűnbakkeresőkhöz. Mert persze, hogy nem lehet a gazdaságpolitika, a monetáris vagy fiskális stratégia ludas egy-egy válságban, csak valami gonosz.
A német kancellár ennek megfelelően csütörtökön keményen bírálta a nemzetközi hitelminősítő intézeteket, amiért nem mérték fel megbízhatóan azokat a cégeket, amelyeket elbizonytalanított a subprime válság és az annak nyomán kialakult likviditáshiány/válság.
Ezt én legalább annyira nonszensznek tartom, mint hogy a dél-kelet ázsiai válságért Soros György és a többi nagy alapkezelő a felelős. Ha én hülye vagyok és rossz helyre teszem a pénzem profi befektetőként (mert itt Gyurcsánnyal élve ők kur..k el, de nagyon), akkor miért nem én vagyok a hibás? Ez olyan, mintha egy mérnök tervez egy házat, az összeomlik, aztán jön azzal, hogy nem figyelmeztették, hogy össze is omolhat.
Megnyugodhatnak viszont az OTP részvényesi, a banknak az egyesült államokbeli jelzálogpiaci válsággal kapcsolatban nincs kitettsége - mondta Kovács Antal vezérigazgató-helyettes. A vezérigazgató-helyettes úgy vélekedett: a hazai piacon ilyen válság aligha képzelhető el a konzervatív jelzáloghitelezés miatt. A kockázatok nálunk kisebbek, mint az Egyesült Államokban, mert a jelzáloghitelek fedezettsége magasabb: az ingatlanérték átlagosan 40-50 százalékát finanszírozzák a bankok, míg az Egyesült Államokban a hitel a fedezet 100-120 százalékát is elérheti - tette hozzá. Kovács Antal szerint tovagyűrűző hatástól nem kell tartani, a finanszírozás költségei azonban néhány bázisponttal drágulhatnak.
Amúgy a tőzsdén 80-100 pont plusz és oldalazás van...
Update 4
Hát érdekes nap volt. A kezdéskor volt fent a piac, majd zárásra ismét erős plusz lett, közben pedig a 27050 és a 26880-as sávban mint valami sinus-görbe hullámzott.
Az amerikai nyitást követően nagy mínuszból szerényre váltó Dow, illetve pluszba forduló Nasdaq segített rajtunk. Emellett valószínűleg elindultak a spekulációk a Mol-CEZ (+ OTP) tranzakciót illetően is, amelyet a cseh lapok immár megkötöttnek tekintenek. Ennyi infóból persze nehéz bármi okosat mondani, de sztorit lehet megint gyártani:
- Az OTP keres a tranzakción, illetve a felszabaduló pénzt jól meg tudja forgatni és azon is keres. (OTP növekvő eredmény)
- A Mol kiszabadul a likviditás szűkülése okozta csapdából, ráadásul úgy talált partnert, hogy beintett az osztrákoknak és az oroszoknak is. (Mol menedzsment AAA)
- A Mol a felszabaduló casht akvizíciókra vagy saját részvények további vásárlására használhatja, ami közvetve vagy közvetlenül pozitív hatást gyakorolhat a cég árfolyamára.
Persze kérdéses, hogy a Mol bekerülési ára, illetve az eladási ár között mennyi a differencia, ez hol fog lecsapódni (Mol, OTP)? A CEZ mekkora diszkontot kért (ha nagyot, akkor ezt a veszteséget a Mol hova terheli, az nehezen elképzelhető, hogy az OTP ebből vállalna bármit)?
Mindenesetre most van valami, amiért újra lehet venni a két nagy papírt (az pedig felrántja a Buxot) és borítékolható, hogyha Amerikából nem jön valami nagyon negatív jel, akkor a jövő héten néhányan bele fognak markolni a magyar piacba, megkockáztatom. (A reggel belinkelt ábrán látható eső-csatornából egyébként zárásra sem léptünk ki felfele, ám ez holnap megtörténhet.)
Személy szerint mivel kicsit lufinak érzem a sztorikat (és Amerikában félő, hogy mégsem fog a Fed nagyon kapkodni a kamatvágással) vételre nem biztatnék nagyon senkit, ugyanakkor a shortokat is nagyon rizikósnak tartom a két nagy papír miatt.
A Bux 27126.41 (+309.75, +1.16%) ponton zárt, és az elmúlt napok szenvedését követően végre átlagos, 30 milliárdos forgalom mellett tett mindezt.
A nap nyertese az Egis lett, amely közel 1000 forinttal erősödött (22935, +4,5%), a privatizált FHB ugyanakkor közel ennyit esett (2050 (-4,43%).
Az OTP is szépen teljesített, 9200-on zárt (+2,2%) és hasonló mértékben emelkedett a MTelekom is (917, +1,9%). A napközbeni esés után a Mol a tegnapi záró felett 5 forinttal fejezte be a napot (27245), miközben a Richter 35995 forint lett (+1,1%).